m Ook het C-getal stijgt schrikbarend 7 Wat een zorgeloze aftrap van de summer of love had moeten worden, eindigde in een grote deceptie. 1052 bezoekers van festival Verknipt in Utrecht raakten besmet met corona. Een festival dat van meet af aan omgeven was met twijfels. Utrecht aandenlang kijkt David (20) uit Ou derkerk aan den IJssel er al naar uit; weer naar een dansfestival, na dat stille coro najaar. Aan de andere kant van het land verheugt Art-Jan (37) uit Hengelo zich net zo op festi val Verknipt in De Meern. Hij gaat op vrijdagochtend langs bij Testen voor Toegang; David op zaterdagochtend. Beiden testen negatief. Hoe dichterbij het festival aan recreatieplas Strijkviertel komt, hoe meer de zenuwen bij orga nisator Reza Fathi toeslaan. Niet alleen de landelijke corona maatregelen zorgen voor twijfel over de haalbaarheid van het tweedaagse evenement, vooral ook de gemeente en politie in Utrecht doen dat. Ze blijven maar vragen en eisen stellen aan de veiligheid tijdens het techno- en housefeest. Dat is niet voor niets. 'Moeten we dit nu wel doen?', golft het door het Utrechtse stadhuis. Niet alleen gelet op de politie- en handhavingscapaciteit, vooral ook omdat burgemeester Sharon Dijksma twijfelt aan de waterdichtheid van het contro lesysteem Testen voor Toegang. 20.000 bezoekers van vooral buiten de regio naar Utrecht ha len, is dat verstandig? De organisatoren moeten zó lang praten over de gezondheid van bezoekers, dat ze vrezen voor hun vergunning. Er is een 45 pagina's tellend document met coronaprotocollen, bovenop be staande veiligheidsmaatregelen. En er zijn twintig beveiligers extra ingehuurd. Als in een persconferentie Mark Rutte en Hugo de Jonge hosanna prediken, springen plots alle sei nen op groen. Verknipt krijgt op het laatste moment de felbegeerde vergunning. Utrecht ziet vanwege de landelijke versoepelingen geen grond meer om deze te weigeren. Op de eerste dag van het festival staat David om 13.00 uur met een groep van vijftien vrienden in de rij bij recreatie gebied Strijk viertel in De Meern. Ze hou den hun QR-co- des en ID's pa raat, want die worden allebei gecontroleerd. Een paar uur la ter komt Art-Jan binnen. Als een medewerker zijn code scant verschijnt een groen scherm. Hij ziet hoe even verderop iemand met een kapot telefoon- scherm er niet doorheen komt. Hij denkt: 'Dit wordt goed gecontro leerd'. Ook burgemeester Dijksma neemt die dag een kijkje bij het uitverkochte 'Als er iemand tussen loopt met corona, zijn we allemaal de sjaak' festival in De Meern. Daar stro men op dat moment de bezoekers (10.000 die zaterdag, evenveel op zondag) het terrein op. Tussen 13.00 en 17.00 uur komen drup pelsgewijs groepen feestvierders aan. Als het goed vol is, poseert Dijksma in de stralende zon en thousiast voor de camera, met op de achtergrond duizenden dan sende bezoekers. Ondanks dat ze die mensenmassa 'spannend' zegt te vinden, laat ze zich rondleiden over het terrein. Ook Art-Jan en David hebben een leuke dag, al denkt Art-Jan: 'Als er iemand tussen loopt met corona, zijn we allemaal de sjaak'. Het re gent die middag namelijk een paar keer en dan duikt iedereen tegelijk de ten ten in. Een dag na het festival krijgt Da vid een appje van een vriend die positief test op het coronavirus. Op dinsdag test David zelf positief. De ene na de andere vriend meldt zich met coronaklachten; inmid dels heeft een derde van de groep corona en zit in quarantaine. Da vid ruikt en proeft niks meer en moet zijn eerste vaccinatieaf spraak uitstellen. Hij kijkt nog steeds met genoegen terug, het was een goed festival. Dat is anders bij Art-Jan. Snel na het festival begon zijn zoon tje te hoesten en test Art-Jan óók positief. Hij voelt zich flink ziek en zit met zijn gezin thuis. Hun geboekte familievakantie, vanaf komend weekend, gaat niet door. Met de kennis van nu noemt hij zijn uitje naïef. Tien dagen na het festival is het aantal besmette bezoekers geëxplodeerd. 1052 mensen zijn positief getest. Op het Utrechtse stadhuis schrikken ze zich rot van de cijfers. Alles leek zo verantwoord: handhavers za gen geen enkele overtreding rond het betreden van het festi valterrein. Niemand die over de hekken klom, geen gesjoemel met QR-codes, geen valse ID's. Toch overheerst nu het verve lende gevoel van zoveel be- smettingen.Want ondanks alle voorzorgen sloeg de deltavari ant keihard toe in De Meern. Hoe kan dat? Alle betrokken partijen wijzen naar de lande lijke overheid, die een festival met toegangstesten veilig achtte. Het ministerie van VWS denkt niet dat er is gesjoemeld met persoonsgebonden QR-co des om toegang te krijgen, om dat dit bij de entreecontrole zichtbaar zou zijn. Volgens Fathi is het probleem dat de organisatie aan de QR- codes niet kon zien of mensen die kregen op basis van een Janssen-vaccinatie, een herstel- bewijs of na Testen voor Toe gang. Er konden ook mensen binnenkomen die slechts een dag eerder een Janssen-vaccin kregen en mogelijk al besmet waren. Fathi vindt dat de over heid, GGD en RIVM moeten uitzoeken wat er misging. ,,Wij kunnen hier niets aan doen, we hebben ons gehouden aan alle regels. Maar dat maakt de be smettingen niet minder zuur.'' li "V V IN QUARANTAINE DAG 488 Is 't stress? Of is 't verwarring? Waarschijnlijk een mix van beide. Met een toefje angst en een toenemend stukje chagrijn. Een ding is zeker: de toestand in het land is er niet helderder op ge worden. We zitten op de een of an dere manier weer in de coronashit en die is verwarrender dan ooit. De R, ja die beroemde R die ver telt hoeveel mensen hoeveel an dere mensen besmetten, die vroe ger bij 1 gevaarlijk was, die R ligt nu boven de 2. Het is ongelooflijk, nooit eerder was-ie zo hoog. Rutte zegt 'sorry' en vraagt ons onder tussen niet alleen vriendelijk en beleefd, maar ook dringend om thuis te blijven, geen andere men sen te zien. Dat is geen lockdown en ook geen intelligente lock- down, maar gewoon een sme kende, verwarde premier. Tegelijkertijd kijken we om ons heen en zien het leven eigenlijk doorgaan zoals we het net weer een beetje gewend waren. De win kels zijn open, de straten vol, we gaan af en toe weer naar kantoor, we plannen onze vakanties. Nou ja, door 'de toestand van het land' zijn we vooral aan het herplannen, aan het afwachten en voorzichtig balen, wat de vakanties betreft. Maar waarom ook alweer? O ja, de R is boven de 2. Tienduizenden jongeren laten zich testen en blij ken positief. Ze gaan (voor het me rendeel) netjes in quarantaine, maar weinigen van hen worden superziek. Besmettelijk zijn ze jammer genoeg wel. Maar kenne lijk heeft het virus de zwakken en niet volledig ingeënte ouderen nog niet in groten getale bereikt. Het is de vraag of dat gaat gebeu ren: experts spreken elkaar (weer eens) tegen. Wel begeven de potentiële slachtoffers zich weer in toene mende mate met mondkapjes in het openbare leven, merk ik op het schoolplein en in de winkelstraat. De voorzichtigheid is terug. We zitten in een coronafase waar we eenvoudigweg niet op hadden ge rekend. Nog maar twee, drie we ken geleden dachten we het beest wel zo'n beetje te hebben versla gen. Maar het had zich slechts ver stopt. Of is het toch verdwenen en voeren we een schijngevecht? Ik weet het niet, hoor. Ik weet wel dat ze in het buitenland alleen onze statistieken en R-getallen zien en daar maatregelen op ne men, waardoor onze vakanties in gevaar komen. En daardoor groeit niet alleen het R- maar ook het C- getal tot grote hoogte. Dat van Chagrijn. donderdag 15 juli 2021 PC Hoe zorgeloos festival een 'coronabom' werd Marco Gerling Josselin Gordijn -Art-Jan, bezoeker Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7