II Militairen schieten overal te hulp 5 Tbs brandstichter restaurant De rechtbank in Amsterdam heeft 32-jarige Saleh A. ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor een poging tot brandstichting en vernieling bij het Joodse res taurant HaCarmel in de hoofdstad. Net als het OM vindt de rechtbank dat A. op 8 mei 2020 met een terroris tisch oogmerk heeft gehan deld. Hij heeft in het restau rant ruiten ingeslagen en het uiteinde van een Israëlische vlag, die door een gat in de ruit heen naar buiten was ge trokken, in brand gestoken. A. werd vorig jaar mei opgepakt bij het restaurant met camou flagekleding aan en een ijze ren pijp in zijn hand. Volgens de rechtbank blijkt dat A. als doel had vrees aan te jagen aan een deel van de be volking. Er is ook volgens des kundigen sprake van radicali sering en een extremistische ideologie. Gedragsdeskundigen zeggen dat A. sterk verminderd toere keningsvatbaar is vanwege verschillende serieuze psy chiatrische problemen, zoals een ernstige depressie. De rechtbank nam dit over. 'Het vertrek van het Amerikaanse leger uit Afghanistan is een fout' TUI annuleert reizen naar eilanden Spanje Reisorganisatie TUI gaat alle vakantiereizen met vertrek vanaf 16 juli tot en met 2 au gustus naar de Spaanse eilan den annuleren vanwege het oranje reisadvies dat daarvoor geldt. Reizigers krijgen hun geld terug en kunnen een an dere bestemming uitzoeken. Het gaat om de Balearen, Mal- lorca, Ibiza, Menorca en For- mentera, en de Canarische ei landen Gran Canaria, Tene- rife, Lanzarote, Fuerteven- tura, La Palma en El Hierro. Ggz-gewonde overleden Bolsonaro lijdt aan hik Protest tegen coronapas Ook in België en Duitsland is veel wateroverlast In Valkenburg aan de Geul zijn gisteravond een hospice en een ver pleeghuis geëvacueerd vanwege het hoogwater, meldde burgemees ter Prevoo. Ook kasteel Cartils bij Wijlre stond volledig onder water. En overal heerst de angst voor de wateroverlast die mogelijk in de nachtelijke uren nog komt. Demissionair premier Mark Rutte heeft tijdens het coronadebat in de Tweede Kamer zijn steun uit gesproken aan de inwoners van Zuid-Limburg. Het kabinet zal 'al les doen wat nodig is' om te helpen. Waarnemend gouverneur Johan Remkes heeft de Limburgers moed ingesproken middels een op Twit- ter verspreide videoboodschap. Ook in België en Duitsland is veel overlast. In Chaudfontaine, bij Luik, worden 1700 mensen geëvacueerd vanwege het noodweer. Veel wegen zijn overstroomd en in meerdere plaatsen staat het centrum onder water. In de Belgische provincies Luxemburg, Luik en Namen zijn rampenplannen geactiveerd. In Voeren in Belgisch Limburg wordt gevreesd voor dijkdoorbraken. Mi litairen zorgen voor vrachtwagens om mensen te evacueren en voeren zandzakken, veldbedden en pom pen aan. Uit Duitsland komen meldingen van ondergelopen kelders, een geëvacueerd bejaardentehuis in Hagen en beknelde automobilisten. Er is sprake van aardverschuivingen en het spoor- en wegverkeer is ern stig verstoord. In de plaats Altena in Sauerland is een brandweerman verdronken tijdens reddingswerk zaamheden. donderdag 15 juli 2021 uitgezonderd werkverkeer fcitgezondenj P'lpdiensten AMSTERDAM Oud-president George W. Bush van de VS vreest dat de burgerbevolking wordt afge slacht door de taliban RIJSWIJK van paniek' DEN HAAG Een van de twee slachtoffers van het schietincident van maandag in een zorginstelling in Den Haag is aan zijn verwondingen overleden. Het is een 53-jarige man uit Rijswijk. Bij het incident raakten twee medewer kers zwaarge wond. Kort daarna werd iets verderop de schutter gevon den. Ook hij over leed aan zijn ver wondingen. BRASILIA De Braziliaanse president Jair Bol- sonaro kampt met buikpijn en is ter observatie opge nomen in een zie kenhuis. De 66-ja- rige populist heeft al meer dan tien dagen last van de hik. PARIJS In steden in Frank rijk zijn mensen de straat opgegaan om te demonstre ren tegen de coro napas. De pass sa nitaire is vanaf 21 juli verplicht. De pas geeft aan dat iemand is gevacci neerd, recent is getest of al Covid- 19 heeft gehad. Veel Fransen heb ben hier grote be zwaren tegen. Ook de prikplicht voor zorgpersoneel is slecht gevallen. Waterbuffer De Dem in Hoensbroek stroomt over, een woonwijk in. FOTO ANP Van boven af: De A79 is af gesloten. Kasteel Cartis bij Wijlre staat onder water. Gemeentewerkers in Voeren- daal vullen zandzakken. FOTO'S ANNEMIEK MOMMERS, ANP SITTARD In Sittard zijn gister avond 68 militairen aangeko men om te helpen bij het bestrij den van de wateroverlast. Ze gaan naar waterbuffer de Dem in Hoensbroek, die dreigt te overstromen. Met zandzakken proberen zij die te verstevigen. De militairen uit Oirschot beschik ken over grote viertonners die door hoog water kunnen rijden en veel mensen tegelijk kunnen evacueren. Gebieden in de gemeenten Gul- pen-Wittem en Valkenburg aan de Geul worden mogelijk geëvacu eerd. Het gaat daarbij vooral om campings langs waterlopen. Of ook huizen worden ontruimd, is nog onzeker. Een bejaardenhuis in het Duitse Hagen moest gisteren worden ontruimd. foto epa Vorig jaar werd de militaire parade op 14 juli in Parijs afge last, dit jaar ging die in afgeslankte vorm wél door. 'Slechts' vijfduizend militairen paradeerden op Quatorze Juillet, de nationale feestdag, over de Champs-Elysées. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5