II Depressie draait om eigen as 4 WATERSNOOD LIMBURG Op veel plaatsen in het zuiden van Limburg wachtten bewoners in spanning op hulp. Aan het begin van de avond kwamen de eerste militairen aan in het watersnood- gebied. Tot die tijd leefden inwoners in grote angst. In Voerendaal, achter kasteel Haeren, is Jacqueline Pister in het paardenverblijf dat zij daar samen met haar partner Paul van Beers heeft. Toen ze gisteren probeerde een weg naar huis te vinden - veel wegen waren afgesloten of onbegaanbaar - kwam ze ook in de buurt van boerderij De Oliemolen. ,,Dat was echt beangstigend. Het water was overal. Ik zag mensen in paniek hun dakgoten schoonmaken, som migen gilden van paniek. Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt." De paardenbak van Jacqueline en Paul, die zich in in de schuur bevindt, staat helemaal onder wa ter. Als ze er even in gaat staan, komt het water tot haar knieën. Het stel kijkt met de no dige berusting naar het verbijste rende tafereel. De paarden zijn veilig, dat is het belangrijkste. Ze hebben hier dezelfde vragen als op tientallen, misschien wel honder den andere plekken in Limburg. Hoe krijgen we dat water weg? Zijn we verzekerd? En, misschien wel de belangrijkste: hoe is dit in hemelsnaam mogelijk? Meetgegevens van Waterschap Limburg wijzen uit dat er dins- hebben. ,,5 euro per stuk'', zegt een van hen gekscherend. ,,Wij zijn de zakkenvullers van Voerendaal.'' Terug bij De Oliemolen is voor relativering nog weinig gelegen heid. ,,Dit was het levenswerk van mijn ouders'', zegt dochter Pau line. ,,Ze wonen hier al 23 jaar, hebben alles opgeknapt. Dit is echt Vorig jaar heeft het hier ook blank gestaan. Maar toen was het water na tien minuten weer weg de allermooiste plek van Heerlen. Ik merk dat het nog helemaal niet doordringt, wat er allemaal is ge beurd.'' Het steekt de familie dat het zo ver heeft kunnen komen. Zowel volgens moeder Corriene als dochter Pauline zou het water schap hen meermaals verzekerd hebben dat het water niet naar binnen zou kunnen. Heel gek is die vrees niet: De Oliemolen ligt in een dal, en vormt het diepste punt van een gebied dat dinsdag avond helemaal onder water stond. ,,Normaal legden ze een balk langs de straat, tussen de beide muurtjes van de poort'', zegt Pau line. ,,Dat was voldoende om het water dat soms van de heuvel af stroomde buiten te houden.'' Maar dinsdag was er geen hou den aan. ,,Het water kwam op een gegeven moment echt overal van daan'', zegt vader Paul. ,,Grondwa- ter, regenwater, hele golven. We konden nergens heen.'' Met dank baarheid praat hij over de buren, die het stel en hun gast uiteinde lijk hebben bevrijd. Ergens staat een kast, vol toeris tische folders. Ze zijn allemaal bruin. Bovenop staat een boek met daarin de 250 mooiste plekken van Heerlen. Het boek is ongeschon den, het stond hoog genoeg. Voor het allermooiste plekje gaat die vlieger helaas niet op. ,,Als je hier woont, wil je heel hard weglopen. Hier kun je niks meer'', verzucht Corriene. Een man die in de buurt van De Oliemolen zijn hond uitlaat, vroe ger leraar was en dagelijks drie kranten leest, weet zeker dat kli maatverandering de oorzaak is van de bizarre taferelen die Limburg nu in hun greep hebben. De we tenschap ziet meer oorzaken (zie kader), maar over één ding is ie dereen in de oostelijke mijnstreek het eens: een regenval als deze hebben ze hier nog nooit gezien. Ook andere Limburgers verba zen zich over de hevigheid van de regenval. ,,Vorig jaar heeft het hier ook blank gestaan'', zegt Alex Ger- dink, die bij Voerendaal een bui tenverblijf met paarden heeft. ,,Maar toen was het na tien minu ten weer weg. Nu blijft het ge woon staan. Hoe dat kan? Er is tien keer zoveel regen gevallen. De bo dem is helemaal verzadigd.'' Met hulp van Raoul Eussers on derneemt Alex een poging om het water weg te pompen. Eussers heeft even eerder zandzakken ge haald op de gemeentewerf van Voerendaal. Daar staan gemeente werkers ze vol te scheppen. Ze gokken dat ze vandaag al duizend zakken aan burgers meegegeven CENTRIFUGE EFFECT dagavond op plekken in de provin cie tussen de 15 en 95 mm neerslag is gevallen binnen een paar uur. Normaal gesproken valt er in de hele maand juli gemiddeld 75 mm. Ook woensdag viel er veel regen, en de extreme nattigheid houdt tot vanavond aan. donderdag 15 juli 2021 GO 'Sommige mensen gilden Sander van Mersbergen Heerlen -Alex Gerdink Hoe kan het dat er in Limburg in korte tijd plaatselijk zo veel regen valt? Het antwoord blijkt iet wat technisch, maar eigenlijk ook wel simpel. Normaal gesproken trekken lagedrukgebieden met regen één kant op, bijvoorbeeld van west naar oost. Op dit moment hebben we te maken met een depressie boven Duitsland die om zijn eigen as draait, legt WeerPlaza-meteoro- loog Alfred Snoek uit. ,,Daardoor ont staat een soort cen trifuge van buien en krijgen bepaalde plekken dus continu regen.'' Vanwege de warmte worden de buien ook heviger. Combineer dat met heuvelachtig gebied, zoals Zuid-Limburg, en er ontstaat een cocktail waardoor wateroverlast vrijwel niet te voorkomen is. Volgens Snoek kan het noodweer niet zomaar toegeschre ven worden aan kli maatverandering. Heftige extremen volgen elkaar sneller op. ,,We hebben de droogte van afgelo pen jaren, en nu een natte periode met heftige buien'', zegt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4