2 Met Jonas Vingegaard, die bergop nog geen teken van zwakte heeft laten zien, WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2021 Net als Rooks en Theunisse Tour achter Tadej Pogacar. ,,Dit jaar al dit laten zien, dat Jonas Vingegaard (24) is dé ontdekking deze Tour de France. Een paar jaar geleden werkte hij nog op de visafslag, nu is nummer 2 van 1 -- - voorlaatste bergetappe in de Pyre neeën, hebben de twee twintigers een verbond gesloten. Gezamen lijk gooien ze Rigoberto UrSn, tot dan de nummer 2, overboord. Al leen Ineos-kopman Richard Cara- paz kan nog volgen, maar die wei gert mee te werken, veinst pijn en zet in de mist zijn zonnebril op om zich maar niet in de ogen te laten kijken. Tour-debutant Vingegaard herkent het Ecuadoraanse wieler- theater meteen. ,,Ik wist dat Cara- paz toneel speelde. Hij wilde niet meewerken en zelfs als we het rus tig aan deden, deed hij alsof hij pijn had. Dus ik wist dat hij zou aanvallen op het einde. Gelukkig was ik sterk genoeg om terug te komen en hem er daarna nog uit te sprinten.'' Zo schrijft Vingegaard voor Jumbo-Visma opnieuw een won derlijk verhaal. Eerder is er al de schansspringer Roglic, die tot tweemaal toe de Vuelta wint. Dan de crosser Van Aert, die de beste is in klassiekers en massasprints in de Tour. Nu het sprookje 'Van vis afslag naar Tourpodium'. Al is het wel nog vier dagen tot Parijs. Van daag volgt de laatste, loodzware bergrit, maar tot nu laat Vinge- Uit nood geboren Niemand bij Jumbo-Visma had deze razendsnelle Touropkomst van Vingegaard voor mogelijk ge houden. Nota bene uit nood gebo ren, nadat beoogd kopman Primoz Roglic in de derde dag ongenadig hard onderuit was gegaan en vijf dagen later de Tour voor gezien f hield. Vingegaard had slechts een kleine twee weken nodig om te la ten zien dat hij een grootse ronde- -j toekomst tegemoet gaat. Klim men, tijdrijden, korte steile aan komsten, Vingegaard gaat het schijnbaar moeiteloos af. Onder tussen stuurt hij zijn ploegmaten - na het uitvallen van Steven Kruijswijk nog maar drie - aan alsof hij al jaren zelf de onbetwiste kopman is. ,,Dit hadden wij ook niet ver wacht'', zegt Jumbo-ploegleider èss DAAN m HAKKENBERG Op de top van de Col du Portet is Tadej Pogacar in elkaar gezakt en ligt gestrekt op het asfalt. Zijn vijfde aanval - of was het de zesde? - is goed genoeg voor de ritzege, maar de geletruidrager is afgeslo ten van de buitenwereld. Zodra hij opkrabbelt en rechtop zit, voelt hij direct een hand op zijn schouder. Jonas Vingegaard, wie anders? De jonge Deense kopman van Jumbo- Visma houdt Pogacar niet alleen bergop nauwlettend in de gaten. Ook na de streep verliest Vinge gaard de gele trui niet uit het oog en komt nog even snel de felicita ties overbrengen. Daarna trekt Vingegaard snel een jack over zijn witte trui, draait zich om en gaat als eerste op de fiets weer naar beneden. Die witte trui van beste jongere heeft Vinge gaard (24) sinds de tijdrit op dag 5 van Pogacar (22) te leen. Dankzij die bruikleenovereenkomst is Vingegaard gevrijwaard van alle plichtplegingen en een huldiging op het podium. Zo zit hij van alle renners als eerste in een warme bus, zeven kilometer onder de top. Als de kersverse nummer 2 van de Tour. ,,Ik ben nu wel moe, maar wat een rit. Natuurlijk had ik graag een keer een etappe gewonnen. Maar tweede hier en ook tweede in het klassement is geweldig. Ik ben super, superblij met hoe het ging.'' Drieënhalf jaar geleden maakte de Deense televisie een reportage over het dan nog 21-jarige wieler- talent dat rijdt bij ColoQuick gaard bergop nergens een teken van zwakte zien. De tijdrit van za terdag ziet hij vol vertrouwen te gemoet. Niet zo gek, aangezien hij in de eerste tijdrit in Laval derde werd achter - wie anders - Poga car. Ook Vingegaard zette daar alle andere klassementsrenners op ruime achterstand. CULT. In de ochtenduren werkt Vingegaard op de visafslag, 's mid dags traint hij. In een groot blauw plastic schort en grote rubberen handschoenen snijdt Vingegaard vis aan stukken en stopt die in piepschuimen dozen met ijs, waarna die naar de restaurants gaat. Krap vier jaar later heeft Vin gegaard op. de Col du Portet zijn reputatie als dé ontdekking van de Tour bevestigd. Op de Mont Ventoux, een week terug, is hij de enige die Pogacar in verlegenheid brengt. Op weg naar de top van de Col du Portet, de donderdag 15 juli 2021 Tadej Pogacar (12) is Primoz Roglic (11) voorbij als de Slo- veen met de meeste dagen in de gele trui. Pogacar is tevens de eerste Sloveen met een ritzege in de gele trui. Wout Poels bleef aan de leiding in het bergklasse- ment. Slechts twee Nederlanders mochten ooit de bergtrui aantrekken na de zeventiende etappe van de Tour de France: Steven Rooks (1988) en Gert-Jan Theunisse (1989). Zij slaagden er beiden ook in om de bolletjestrui tot in Parijs te dragen. m m YÈm W @daanhakkenberg Col du Portet M Vingegaard feliciteert na af loop Pogacar, die moegestreden op de grond zit. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46