65% minder CÜ2 dan moet Yara Sluiskil óokmee.' 9 OPINIE AD PHERNAMBUCQ Als kunstmest-fabrikant Yara echt duurzaam wil worden, moeten er snel scherpere keuzes worden gemaakt, betoogt Ad Phernambucq, de Zeeuwse 'regiospinner' van Urgenda. ^^^"unstmestfabrikant Yara in Sluiskil staat op de shortlist van de or- ganisatie voor innova- ^^^tie en duurzaamheid Urgenda om binnen 10 jaar naar een 'bijna nul uitstoot' van het schadelijke broeikasgas CO2 te gaan. Daarmee is het bedrijf gese lecteerd als kandidaat voor één van de vijf 'Woman-on-the-moon' projecten, die directeur Marjan Minnesma vorige maand heeft voorgelegd aan premier Rutte. Met realisering van deze vijf topprojecten kan de CO2-uitstoot van de basisindustrie in tien jaar bijna worden gehalveerd. Daar mee kan Nederland een gewel dige sprong maken om de klimaat doelstellingen voor 2030 te halen. Yara staat vijfde op de CO2-uit- stootlijst van chemische indu- striebedrijven. Voor Yara zijn er grofweg twee verschillende paden om de CO2- uitstoot substantieel aan te pak ken. In de eerste optie speelt CCS, de afvang en opslag van CO2 een hoofdrol. Er verandert verder wei nig aan het productieproces. Het blijft een fossiel bedrijf; aardgas blijft voorlopig de belangrijkste grondstof voor de productie van waterstof. De fa briek komt hierbij aan de end-of- pipe beademing, waarbij de afge- De reset geeft Yara juist een bijzondere kans voor nieuwe groei vangen CO2 in lege gasvelden on der de Noordzee wordt gestopt. Dat is een kostbare operatie en kost veel extra energie. Yara kiest voorlopig voor deze lijn en wil dat de overheid met subsidies en de aanleg van de noodzakelijke infra structuur zo veel mogelijk meebe- taalt. In de tweede optie gaat Yara di rect van het aardgas af en stapt de fabriek in één keer over naar groene waterstof voor de pro ductie van groene ammoniak. Deze optie is nog complexer en aanzienlijk duurder dan de eer ste. Er zal fors en versneld geïnves teerd moeten worden in grote elektrolysers en (heel veel) extra windmolens op zee. Hier voor is veel overheidssteun nodig. Om de onrendabele top te slech ten zijn er miljarden gemeen schapsgeld nodig, aldus Yara zelf. Als het aan Milieudefensie ligt moeten we ons eerst afvragen of er voor bedrijven als Yara nog wel een toekomst is in Nederland. Dit type bedrijven heeft zich ooit in Nederland gevestigd omdat er een overvloed was aan goedkoop Gronings aardgas. Nu moeten we van dat gas af. Er is voorlopig ook onvoldoende groene stroom (met name van wind op zee) om de hele (basis)industrie te ver duurzamen. Er moeten volgens Milieudefensie meer fundamen tele keuzes gemaakt worden en daarin hebben ze absoluut een punt. Twee kranen open Als het om keuzes maken gaat is Yara wel een heel interessante case. Bij Yara staan er altijd twee kranen wagenwijd open; die van CO2 en die van stikstof. Yara voegt met de grootschalige pro ductie van kunstmest voortdu rend kunstmatig stikstof toe aan de natuurlijke stikstofkringloop. Daarmee hebben we in Nederland een ander majeur vraagstuk te pakken; het stikstofprobleem. Vol gens Yara is de productie van stik- stofkunstmest hard nodig om vol doende voedsel te produceren voor een groeiende wereldbevolking. De praktijk is toch net even anders. De meeste kunstmest die Yara maakt, wordt niet gebruikt voor de productie van menselijk voedsel, maar voor de productie van veevoer. Bijna tweederde van het landbouware aal in de EU wordt gebruikt voor het voeden van de veestapel. De stikstof die Yara exporteert komt met de import van veevoer voor de intensieve veehouderij als een boemerang weer terug. De ammo niak die Yara in Sluiskil maakt, komt uiteindelijk weer vrij uit de mest. Terug naar de bron Wie het stikstofprobleem echt aan wil pakken moet verder kijken dan de intensieve veehouderij en terug gaan de bron; de grootschalige productie van stikstofkunst- mest. Moeten we Yara dan maar sluiten? Wat mij betreft is dat geen goed idee; we lossen het pro bleem van de basisindustrie in Nederland niet op door (alle) grote energie-intensieve fabrieken te sluiten of over de grens te jagen. Naast keuzes maken moet er sprake zijn van maatwerk. Vanuit een breder perspectief is het inte ressant om de oplossing voor Yara te zoeken in een 'groene reset'. Deze reset behelst een aanpak waarbij Yara versneld overstapt (binnen 10 jaar) naar groene wa terstof en de CCS-tussenfase over slaat. Tegelijkertijd wordt het to tale productievolume (ongeveer) gehalveerd. Daarmee draaien we de stikstofkraan een stuk dicht. Deze aanpak scheelt meer dan de helft aan publieke middelen (nog maals; het gaat over miljarden) en laat meer ruimte over voor andere partijen en sectoren die nu en in de nabije toekomst afhankelijk zijn van groene stroom en water stof. Deze reset geeft Yara juist een bijzondere kans voor nieuwe groei: Yara kan dan inspelen op de vraag die gaat ontstaan naar groene ammoniak, bijvoorbeeld als energiedrager voor de scheep vaart. Voorwaarde is dat die groei dan weer volledig groen is en geen andere gewenste toepassingen van groene stroom wegdrukt. Zoals gezegd; het gaat om het maken van scherpe keuzes en vaart maken. Heel veel vaart. donderdag 15 juli 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie rïjFiT^i^i Milieudefensie voert actie bij Yara in Sluiskil. foto camile schelstraete Yara, maak haast en sla de opslag van C02 onder de Noordzee over -Ad Phernambucq

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33