WERK Drink geen koffie, maar doe een dutje Vibemanager ICT-bootcamps spelen in op schaarste 18 Je brein op het werk De vraag naar ict'ers is zo groot dat studenten liever kiezen voor een snelle cursus dan een 4-jarige opleiding. Met een certificaat kunnen ze gauw aan het werk. Zijn deze korte leertrajecten de toekomst in de ict? faarom wil die stomme tele foon nou geen connectie ma ken met mijn oordopjes? Al zeker een kwar tier was ik aan het rommelen: bluetooth uit, bluetooth aan, maar mijn telefoon bleef dienstweigeren. Totdat ik me bedacht dat hij misschien even opnieuw opgestart moest worden. Hij stond al zo lang aan, met zo veel schermpjes open, blijkbaar moest hij even resetten. Ik zuchtte diep, want ik begreep precies hoe mijn telefoon zich voelde. Ik had een paar drukke cur susdagen achter de rug, ik was óók moe en mijn hersenen begonnen ook vast te lopen. Kon je maar gewoon op een knop drukken en je brein even herstarten. Nou, dat kan dus. Het heet een dutje en kan je helpen productiever te zijn, mits je het goed aanpakt. Neurowe- tenschapper Sara Mednick doet al jaren onderzoek naar hoe je het meeste uit je mid dagdutje kunt halen. En nee, het is niet kinderlijk of ouwe lijk om een dutje te doen, vol gens haar sluit het juist uitste kend aan bij ons biologisch ritme. Sterker nog: vroeger was het gebruikelijk om niet alleen 's nachts, maar ook overdag te slapen. Rond het middaguur schreeuwt ons lichaam om slaap. Je lichaamstemperatuur daalt en je kunt niet meer zo goed nadenken. Wij lossen dat op met meer koffie, want tja, een dutje doen onder werktijd wordt niet zo gewaardeerd. Een vriend stuurde me een keer een foto door van zijn sla pende collega en dat vonden we tekenend voor zijn saaie, logge organisatie. Toch zou elke manager het dutje moeten toejuichen. Het lijnt ons zenuwstelsel weer mooi uit, ons immuunsys teem krijgt een boost en je geheugen wordt opgeruimd. Het is helemaal niet zo'n gek idee om een matje onder je bureau te leggen, een trui over je hoofd te gooien of je terug te trekken in een leeg kantoortje. Mik je op 20 tot 30 minuten, dan blijf je in een ondiepe slaap waaruit je makkelijk en verkwikt wakker wordt. Dat was precorona lastiger dan nu. Als je thuiswerkt, is er nie mand die doorheeft dat jij een half uur de 'harde schijf aan het leegruimen' bent. Op kan toor staat vast wel ergens een vergaderzaaltje leeg. Wat doet een SABINA DICK (37) is vibemanager bij Hard Rock Hotel Amsterdam American. ,,Ik organiseer hier evenementen en verzorg alle playlists. Iedere ruimte heeft haar eigen sfeer en muzieksoort." oen Safira Visser (31) uit Amsterdam jonger was, is ze weleens naar open dagen van ict-opleidingen ge weest. ,,Maar ik zag daar alleen maar jongens, dat vond ik als jong meisje niet zo prettig. Dat was een van de redenen waarom ik Media en Communicatie ben gaan stude ren." Ze ging aan de slag bij een ver zekeraar, maar besloot na vijfjaar toch haar ict-hart te volgen. In tien weken rondde ze een versnelde op leiding af tot full stack developer, pro grammeur, aan de Bit Academy. Ze volgde onder andere de module PHP, HTML CSS en JavaScript. ,,Het is vrij pittig, maar wel haal baar'', zegt Visser, die de opleiding combineerde met een parttimebaan en onlangs moeder werd van dochter Roos. ,,Aan opgeven doe ik niet. Ik er- vaarde wel druk, omdat je het zo snel moet afronden. Aan de ene kant was dat jammer, maar aan de andere kant maak je zo wel meteen kennis met de echte wereld. Als je bezig bent met een project, wil je klant ook dat iets zo snel mogelijk gedaan is.'' Werkgevers juichen de opmars van korte leertrajecten in de ict toe. ,,Dit soort bootcamps dragen bij aan de instroom, doorstroom en duurzame inzetbaarheid in de sector'', zegt Louis Spaninks, directeur van CA- ICT, het opleidingsfonds Arbeids markt ICT. ,,Ik zie het de laatste jaren steeds vaker: jongeren kiezen zo'n kort traject en ontwikkelen zich 'Niet iedereen is vanaf de eerste maand goed genoeg. Daarom zorgen we voor een buddy' daarna verder in het vak. Met de basis van de opleiding zijn ze al best breed inzetbaar en kunnen ze zich goed be wegen op de arbeidsmarkt.'' Gemotiveerd ,,Op dit moment is er een grote schaarste in de ict'', zegt Harm Lins- sen, partner bij consultancybureau Relevant Online. ,,We willen mbo-, hbo- en wo-studenten dolgraag heb ben, maar velen van hen zijn door de langere duur van hun studie nog niet beschikbaar. De vraag overstijgt het aanbod. Bootcamps springen slim in op die schaarste en helpen werkge vers daarbij beter dan de reguliere opleidingen met het vinden van kan didaten.'' Marco van Harn van QA- en testbedrijfValori sluit zich daarbij aan. ,,Wij nemen studenten aan die omgeschoold worden via het traject Make IT Work. Ik loop al dertig jaar mee in dit wereldje en merk dat de spoeling dunner wordt. Recruitment is moeilijk, iedereen trekt aan de zelfde mensen. Een jaar geleden ben ik gaan kijken naar alternatieven en kwam ik erach ter dat het aannemen van bootcamp- studenten een goede oplossing is. In mijn vak zoek ik naar gemotiveerde mensen met goede persoonlijke vaar digheden, die weten wat ze willen én technisch geschoold zijn. Dat laatste stukje vakkennis kunnen wij bij brengen, als er maar een goede basis is.'' Het is veel gevraagd om met een bootcamp van zes maanden een ict-specialist te worden, erkent Lins- sen. ,,Maar het voordeel is dat de afge studeerden gemotiveerd zijn. Ze heb ben het risico moeten nemen om het roer om te gooien. In de meeste ge vallen hebben ze daarnaast ook nog geld in het traject geïnvesteerd." Dat betekent wel dat er meer van DONDERDAG 15 JULI 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? ij» ~1 Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doe je als vibemanager precies? Hoe ziet je werkdag eruit? ,,Ik overleg veel en als de evenementen weer aantrekken, ben ik daar mee bezig.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Waarom nog studeren als je nu al aan de slag kunt? SANNE MEIJER - MARCO VAN HARN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18