ff 'In +2,4% F 1 1*11 y fmHU 1 r 16 ECONOMIE V HUl 1^ MKB ONDERNEMERSVRIENDELIJK Kort •-J Nieuwe internationale nachttrein Nederland krijgt weer een nieuwe nacht trein naar het buitenland. Onder de naam GreenCityTrip.nl rijdt vanaf 15 oktober tweemaal per week een slaaptrein naar diverse Europese steden. Volgens Green- CityTrip.nl van reisorganisatie Flywise is de vraag naar een duurzaam alternatief voor vliegreizen groot. In Nederland kunnen rei zigers straks in de avond vertrekken vanuit Breda, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Utrecht of Arnhem naar bestemmingen als Praag, Wenen, Venetië, Innsbruck, Verona en Milaan. De NS kwam in mei ook al met een nieuwe nachttrein. Die rijdt dagelijks van Amsterdam via Utrecht en Arnhem naar München, Innsbruck en Wenen. Schimmel treft bio-aardappel Biologische aardappelplanten zijn door de warme natte zomer aangetast door de aard appelziekte phytophthora. Volgens bran chevereniging Bionext moeten veel biologi sche boeren het dit jaar daarom met een kleine oogst doen. Zodra de schimmel phy- tophthora op het blad komt, moeten boeren de planten volledig verbranden om ver spreiding te voorkomen, aldus de branche vereniging. ,,Met een kleine oogst als gevolg, vaak slechts 25 procent van de normale oogst." Ongeveer 20 tot 30 procent van de in Nederland geteelde biologische aardappelen behoort tot de zogenoemde oude rassen, die niet tegen deze schimmel kunnen. '<<apwiv~ Amazon opent bezorgcentrum Amazon heeft gisteren in Rozenburg zijn eerste bezorgcentrum geopend. Het gebouw heeft een oppervlakte van 8500 vierkante meter en levert aan klanten uit het gebied rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Het centrum biedt werk aan hon derd mensen. Het is het laatste station voor dat de pakketten met veertig elektrische bestelauto's naar de klant worden gebracht. Amazon heeft nog geen sorteercentrum in ons land. Arcelor Mittal Shell Just Eat Takeaway Vooral grote steden hebben het afgelopen jaar meer oog gehad voor hun lokale ondernemers. Sinds de uitbraak van de pandemie weten ze het midden- en kleinbedrijf (mkb) beter te vinden. „Corona heeft veel ellende gebracht, maar ook onderstreept hoe belangrijk ondernemers zijn.'' emeenten staan er een stuk be ter op bij on dernemers in dit coronajaar als het gaat om onder meer ser vice, lokale lasten en communica tie. Gemiddeld krijgen de lokale overheden het rapportcijfer 7- als het gaat om tevredenheid, blijkt uit de tweejaarlijkse verkiezing MKB-vriendelijkste gemeente van Nederland. Daarin spraken 20.000 ondernemers verspreid over alle 355 gemeenten zich uit over het ondernemersbeleid van hun gemeente. Twee jaar terug scoorden de gemeenten nog een 6+. ,,Wat we zien, maar zeker ook van onderne mers in het land persoonlijk horen, is dat corona heeft gezorgd voor meer en intensiever contact met de lokale bestuurders en meer onderling begrip", zegt voorzitter Jacco Vonhof van MKB-Neder- land. ,,Veel gemeenten hebben zich extra ingespannen om door corona getroffen ondernemers te ondersteunen. Corona heeft veel ellende gebracht, maar heeft óók maar weer eens onderstreept hoe belangrijk ondernemers zijn voor de lokale economie en leefbaar heid. Gemeenten hebben daar op geacteerd." Als voorbeeld noemt Vonhof Breda, dat van plek 94 twee jaar geleden is gestegen naar de ze vende plek nu. Daar heeft de ge meente in samenwerking met bierbrouwers bijvoorbeeld een reddingsplan voor de horeca ont wikkeld, met onder meer pas sende tegemoetkomingen, gratis coaching en kredietfaciliteiten voor ondernemers. In de top 10 staan dit jaar vijf grote steden, dat is niet eerder voorgekomen. Dat de grote steden het dit jaar zo goed doen, komt volgens Vonhof vooral doordat zij meer geld en mogelijkheden heb ben om noodmaatregelen voor ondernemers te treffen. ,,Zoals speciale loketten of het naar voren halen van opdrachten.'' Maar vol gens hem zijn er nog wel punten die beter kunnen. ,,Dan gaat het vooral over het aanbestedings beleid van gemeenten. Dat is voor mkb'ers vaak lastig te doorgron den. Dat zou simpeler moeten.'' Eindhoven mag zich op grond van het onderzoek de MKB-vrien- delijkste stad noemen. De ge- Veel gemeenten spanden zich extra in om getroffen ondernemers te ondersteunen meente eindigde net achter Rijs- sen-Holten en vóór Almere op de tweede plek. Stijn Steenbakkers, wethouder economische zaken van Eindhoven, riep in 2019 dat het doel was om de meest MKB- vriendelijke stad van het land te worden. ,,Dat is gelukt. De credits geef ik vooral aan de ondernemers zelf, want in deze regio wordt bij zonder hard aan de weg getim merd door bedrijven. Het eerste kwartaal van dit jaar kenden we ook een economische groei van 2 procent, terwijl in de meeste andere gebieden sprake was van krimp.'' Eindhoven opende vorig jaar een loket waar ondernemers terechtkonden met voornamelijk vragen die met corona te maken hadden. ,,Daar is goed gebruik van gemaakt'', zegt Steenbakkers. „Daarnaast hebben we de gemeentelijke belastingen voor mkb'ers opgeschort.'' De ge meente geeft ook subsidie aan bedrijven die overheidssteun van het Rijk hebben ontvangen, maar deze alsnog (deels) moeten terug betalen. ,,Ik denk dat zulke maat regelen wel worden gewaardeerd.'' Geheim De Brabanders wisten de verkie zing net niet te winnen. Die eer gaat opnieuw naar Overijssel, naar Rijssen-Holten. Het geheim van die gemeente? Jos Kamphuis heeft met zoon Jordy cafetaria 't Klaver tje in Holten. Hij weet het ant woord wel. ,,Het bestuur steekt veel energie in een goede relatie met het mkb. Dat is prettig wer ken. Dat merk ik bijvoorbeeld zelf met mijn cafetaria. We kregen van de gemeente toestemming om van een deel van de parkeerplaatsen een terras te maken, want we moeten het vooral van onze bui tenruimte hebben. Je kunt ook de regels volgen en dwarsliggen, maar onze gemeente is gelukkig behoorlijk flexibel. De samenwer king tussen ambtenaren en onze ondernemersvereniging verloopt ook soepel. Zo hebben we een spe ciaal fonds waar elke ondernemer verplicht geld in stopt om te inves teren in een aantrekkelijk cen trum.'' Of Kamphuis dan helemaal niks te klagen heeft? ,,Tuurlijk wel. Mijn zaken bevinden zich in de Dorpsstraat, waar veel te hard wordt gereden. Dat maakt de situ- V - 'KLANT WIL ALTERNATIEF VOOR VLIEGEN' DRIEKWART VAN OOGST GAAT VERLOREN WERK VOOR HONDERD MENSEN O Bedrijf vaart wel bij hogere metaalprijzen. donderdag 15 juli 2021 PC Vastgoedfonds zag resultaten over eerste zes maanden flink stijgen. Reactie op voor lopig akkoord over oliewinning tussen Opec en zijn bond genoten. Vandaag komt de maaltijdgigant met cijfers over het tweede kwar taal. a> E o Grote steden scoren in pandemie bij eigen ondernemers Sanne Schelfaut Rijssen-Holten/Eindhoven -Jacco Vonhof, MKB-Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16