Atlete loopt in Tokio sowieso de 10 km, maar wat wordt haar tweede afstand? QNB 10 Sifan Hassan wil op de Spelen tweemaal goud net als op de WK in Doha. Maar op welke afstanden? Die keuze houdt ze nog altijd geheim. Recordschoen goedgekeurd Federer zegt af voor Spelen PIM BIJL Aan de andere kant van de lijn schiet Tim Rowberry in de lach. De vraag die al maanden boven de markt hangt - loopt Sifan Hassan de 5000 en de 10.000 meter óf de 1500 meter en de 10.000 meter? - blijft ook nu onbeantwoord. ,,Weet je", zegt Rowberry, ,,voor ons is het alleen maar een voordeel dat men sen nog aan het gissen zijn, dat haar concurrenten nog niet weten welke afstanden ze gaat lopen." De Amerikaanse coach van Sifan Hassan omarmt de geheimzinnig heid, ook nu, kort voor de Olympi sche Spelen. Vijf jaar na haar te leurstellende Olympische Spelen in Rio de Janeiro is Hassan gebrand op succes. Na haar wereldtitels op de 10.000 meter en de 1500 meter wil ze in Tokio ook op twee afstan den excelleren. Ze bevindt zich in een luxepositie, omdat ze op zowel de 1500, de 5000 als de 10.000 me ter ruimschoots aan de limiet vol deed. Naar eigen zeggen praten de coach en atlete al maanden over de kwestie. Het programma in Tokio leek lange tijd de keuze voor haar te ma ken. Met de zo goed als zeker zijnde 10.000 meter op 7 augustus leek een combinatie met de 5000 meter (finale op 2 augustus) vele malen logischer dan de 1500 meter (finale CONTROLE op 6 augustus, de dag vóór de 10.000 meter). ,,Maar Sifan is Sifan, een speciale", zegt haar coach Rowberry. ,,Ze houdt van bijzon der uitdagingen. Anderen zouden bang worden van twee finales een dag na elkaar, zij haalt er juist ener gie uit." Laat onverlet dat de korte her- steltijd absoluut wordt meegewo gen. Toch wordt dit door hen niet als een onoverkomelijk obstakel gezien. De voorbije jaren hebben aangetoond dat het herstelvermo gen van Hassan groot is. Uniek is sowieso haar brede range. Subliem van de 1500 meter tot en met de halve marathon. Ze is dus allround getraind en in haar voorbereiding is bewust ook vastgehouden aan die manier van werken. Rowberry: ,,Wij geloven erin dat ze zo ge traind moet zijn dat ze zich com fortabel voelt op alle afstanden. Dat haar kracht haar duurvermogen én haar snelheid is. Daarom hoefden we nu ook de keus niet vroeg te maken." Twee jaar geleden op de WK in Doha stelde ze de keuze tot op bijna het laatste moment uit. Has san liep eerst naar het goud op de 10.000 meter en vervolgens begon het wikken en wegen. Uiteindelijk volgde ze haar hart en koos ze voor haar favoriete afstand: de 1500 me ter. Met succes, een nog nooit ver toonde dubbel volgde. Flexibiliteit Hoe dat nu zal gaan? Het rookgor dijn blijft in elk geval nog wel even opgetrokken. Op 24 juli vliegen Rowberry en Hassan naar Japan, maar met de kaken nog stijf op el kaar. ,,Ze zal haar keuze zo lang als mogelijk open houden. Om eerlijk te zijn: wij weten op dit moment bijna zeker wat het zal worden. Al willen we zelf de flexibiliteit hou den dat we het kunnen aanpassen als we in Tokio zijn en daar reden voor zien. Maar het met de buiten wereld delen, doen we nu niet. Veel concurrenten zullen hun race aan passen op Sifan. Dan is het goed als ze voorlopig nog blijven twijfelen en niet zeker weten of ze tegen haar moeten racen." Haar voornaamste concurrentes Faith Kipyegon (1500), Gudaf Tse- gay (1500 en 5000 meter) en Lete- senbet Gidey (10.000 meter) moe ten afwachten waar Hassan haar zinnen op zet. De 5000 en de 10.000 meter lijkt logisch gezien het pro gramma, en is al vaker succesvol ge combineerd. Met titels op de 10.000 en de 1500 meter zou Hassan nog meer geschiedenis schrijven, al moet ze eerst haar eerste gouden olympische titel maar zien te halen: lastig en uniek zat. Hoe dan ook: Sifan blijft Sifan. Zij zinspeelde on langs zelfs op een combinatie van de marathon op de weg en en een afstand op de baan, op de Olympi sche Spelen in Parijs in 2024. geschakeld, won goud op de Spe len van 2008 in Peking; in het dubbelspel met Stan Wawrinka. Vier jaar later pakte hij in het en kelspel zilver; hij verloor toen in Londen in de finale van Andy Murray. Voor de Spelen van 2016 meldde Federer zich ook af. Groen licht voor turnvrouwen 'Zandschulp' ronde verder EK toegewezen aan Grenchen Braun niet op tijd fit voor Tokio woensdag 14 juli 2021 Hassan trekt rookgordijn op @pimbijl f ft] Rotterdam ROTTERDAM De spikes waarop Sifan Hassan haar wereldrecord op de 10.000 meter liep, en die ze daarna ter controle moest inleveren, zijn onderzocht en van de week intact teruggegeven. De atletiekschoenen voldeden aan de regels, werd in het la boratorium in Stockholm ge constateerd. Na haar bijzon dere prestatie begin juni tij dens de FBK Games werden haar atletiekschoenen in be slag genomen door de wed strijdjury. Een primeur, volgens haar ma nager. Op de WK in Doha in 2019 pakte Sifan Hassan goud op de 10.000 én de 1500 meter. Deze dubbel was nog nooit ver toond. De vraag is of ze in Tokio voor dezelfde af standen kiest. FOTO EPA TENNIS BASEL Roger Federer maakt later deze maand niet zijn op wachting op de Olympische Spelen. De 39-jarige Zwitserse tennislegende heeft weer last van een knieblessure, zo maakte hij gisteren via sociale media be kend. 'Tijdens het grasseizoen heb ik helaas een terugval gehad met mijn knie en daarom moet ik mij terugtrekken voor de Spelen', schrijft Federer. 'Ik ben al begon nen met mijn herstel en hoop la ter in de zomer terug te keren.' Federer, die onlangs op Wimble don in de kwartfinales werd uit- Roger Federer, vorige week tijdens Wimbledon. foto epa TURNEN De Nederlandse turn- vrouwen vliegen mor gen alsnog naar Tokio voor de Olympische Spelen. Volgens tech nisch directeur Mark Meijer zijn de turn sters en de begelei ding de afgelopen dagen getest op co rona en is iedereen negatief. Vorige week werd bekend dat bin nen de Nederlandse turnploeg iemand po sitief was bevonden. De mannenploeg is al naar Tokio gereisd. TENNIS Botic van de Zand schulp (foto) heeft de tweede ronde bereikt van de Dutch Open in Amersfoort. De num mer 2 van de plaat singslijst versloeg de Portugees Goncalo Oliveira (6-2 6-4) en treft nu Mats Moraing. BAANWIELRENNEN De EK baanwielren- nen worden in het na jaar afgewerkt in Grenchen (Zwitser land). Het evenement begint op 5 oktober. De EK zouden in juni plaatsvinden in de Belarussische stad Minsk. De Europese wielerbond besloot het toernooi eind mei af te gelasten van wege de gespannen situatie rond Belarus. De EK baanwielren- nen waren in 2015 ook al in Grenchen. ATLETIEK Pieter Braun (28) heeft zich afgemeld voor de Olympische Spelen. De meerkam- per is niet fit genoeg, zo meldt hij. 'De afge lopen maanden heb ik continu geworsteld om mijn lichaam zon der pijn te laten func tioneren. Maar ik kom niet eens in de buurt van de vorm die ik zou willen hebben.' Begin maart trok Braun zich met een enkelbles sure terug uit de EK indoor in Polen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54