PLAY ►lEIff MEDIA CULTUUR 23 bij veel te dure huizen Klassiek steuntje misstaat niet bij powerband DeWolff Met makelaars zwijmelen Een moord die nooit verjaart Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op AD.nl/show Over het Britse koningshuis is zo langzamerhand van elke voetnoot uit de eeuwen omspannende fa miliegeschiedenis wel een film of een tv-serie gemaakt. Maar ook in de overige Europese royalty schuilt genoeg drama voor een pakkende tv-reeks. Zo is er de Noorse kroonprinses Martha (1901-1954), die van Zweedse komaf was. Zij zocht tijdens de Tweede Wereldoorlog, nadat nazi- Duitsland het neutrale Noorwe gen was binnengevallen, haar heil in Amerika. Daar lobbyde zij in het Witte Huis voor bevrijding van haar bezette land. Buiten Scandinavië is weinig bekend over deze Martha Sofie Lo- cisa Dagmar Thyra van Zweden. Dat maakt de achtdelige dramase rie Atlantic Crossing, die vooral het verblijf van het royaltygezin in Amerika volgt, helemaal goed. Saillant gegeven is dat president Franklin D. Roosevelt wel gechar meerd was van de prinses, die, zo als bepaalde bronnen beweren, grote invloed op hem had met haar aansporingen om de oorlog aan Hitler te verklaren. De Zweedse Sofia Helin (49), bekend als de aan asperger lij dende inspecteur Saga Norén uit The Bridge, speelt deze prinses Martha, een geëmancipeerde vrouw die zich niet echt gewaar deerd voelde aan het Noorse en Zweedse hof. Dat blijkt vooral als zij met haar drie kinderen eerst de benen neemt naar haar familie in Zweden, waar haar oom haar als een wereldvreemd wicht behan- delt. Vooral nieuws over de bezet ting in Noorwegen, waar haar man aanvankelijk is achtergebleven om het verzet te leiden, wordt haar onthouden. De toon van de serie verandert als Martha in Amerika belandt en daar een innige relatie opbouwt met president Roosevelt (vertolkt door Kyle Maclachlan, bekend uit Twin Peaks). Hij neemt haar wel serieus en luistert naar haar advie zen over een mogelijke strijd tegen de nazi's. Of dit in de serie is aan gedikt en een dichterlijke vrijheid van de makers is, kunnen alleen historici beoordelen. Gesugge reerd wordt dat Roosevelt zelfs troost zocht bij Martha nadat Pearl Harbor is gebombardeerd. Ge- ruchten over een mogelijke ver houding tussen de twee doen dan al de ronde, zeer tot ergernis van Martha's echtgenoot Olav, die zijn huwelijk in gevaar ziet komen. In dramatisch en romantisch opzicht levert dit aspect de serie de nodige pikanterieën op. Maar ook in politiek opzicht is Atlantic Crossing interessant. De lankmoe dige houding van bepaalde Noorse politici tegenover de Duitsers en de neutrale houding van Zweden schuiven de makers niet onder het tapijt. Vooral intrigerend is de gloedvolle vertolking van Helin, die bewijst meer in haar mars te hebben dan het spelen van een verknipte politierechercheur. - Ab Zagt Wie tegenwoordig een huis, hoe doorsnee ook, wil kopen, merkt al snel dat de prijzen de pan uit rijzen. Maar het kan nog erger, zo blijkt uit de Franse docuserie L'Agence: L'immobilier de luxe enfa- mille. Die volgt een make laarsfamilie gespeciali seerd in dure, zeldzame en superluxe woningen. De realityserie volgt de familie Kretz en haar dage lijks bemoeienissen om vanuit Parijs welgestelde klanten het wat betreft woongenot naar de zin te maken. Het werkterrein van de familie is vooral Frankrijk, maar de zaken gaan zo goed dat leden ook naar exotische oorden trekken om nog meer on voorstelbare mooie en protserige huizen aan de man te brengen. Het aardige van de serie is dat het enthousiasme van de Kretz-dynastie bij de kijker aanstekelijk werkt. Ook al valt het ge toonde onroerend goed buiten het bereik van de eigen portemonnee, dan nog is lekker wegdromen bij deze luxueuze panden een aangename bezigheid. - Ab Zagt Een bizarre moord die nooit echt is opgelost, leidt tot een internationale rel tussen Frankrijk en Ierland. Dat le vert genoeg drama op in de driedelige documentaire So phie: A Murder in West Cork, over de reconstructie van de moord op de Franse tv-pro- ducente Sophie Toscan du Plantier bij haar Ierse va kantiewoning in 1996. Na al die jaren is er nog steeds twijfel over wie de dader is. Veroordeeld is de lokale journalist Ian Bailey, die als eerste op de plaats delict was, maar zich daarna met tegenstrijdige verkla ringen in de nesten werkte. De documentaire staat bol van de getuigenissen van direct en indirect be trokkenen, waaronder de fa milie Toscan du Plantier, die in Frankrijk veel invloed heeft in de hoogste kringen. Bij een rechtszaak in Parijs werd Bailey bij verstek tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De rechter in Ierland keek anders tegen de zaak aan en vond dat er onvol doende bewijs was. Ook de documentaire geeft geen oplossing. Dat maakt het drieluik fascine rend. De kijker mag zijn ei gen conclusies trekken over deze moord, die in menig opzicht nooit verjaart. - Ab Zagt beeld bij het fijne, trage bluesnummer Medicine, waar het orgel van Robin Piso en de gitaar van Pablo van de Poel de hoofdrol af wisselen, maar het orkest het subtiel afmaakt. Het mooist wordt het wanneer DeWolff en Metropole muzikaal echt samen vloeien, zoals op Freeway flight en Live like you. Als bonus geeft het album een fraai tijdsbeeld: Van de Poels gesproken woorden aan het publiek dat niet mag zingen, herinneren de luisteraar voor altijd aan dat gekke coronajaar 2020. - Alexander van Eenennaam Het is een combinatie die niet meteen logisch in de oren klinkt, hoewel flirts tussen orkesten en rock bands allang geen uitzon dering meer zijn. DeWolff bundelde afgelopen najaar de krachten met het Me- tropole op het podium van Carré, en de som der delen stemt tevreden. De toe voeging van het orkest is echter niet op alle mo menten een meerwaarde, omdat het (Lim- burgse)southern- rocktrio uit Utrecht zelf- zo als gewoonlijk - al meer dan ge noeg power le vert. Maar net wan neer je dat als luisteraar be denkt, halen strij kers en blazers die gedachte on deruit; bijvoor- woensdag 14 juli 2021 GO TELEVISIE DRAMASERIE Atlantic Crossing Te zien op mylum.tv TELEVISIE DOCUSERIE L'Agence Te zien op Netflix TELEVISIE DOCUSERIE Sophie: A Murder in West Cork Te zien op Netflix MUZIEK ALBUM DeWolff Metropole Orkest - Live at royal theatre Carré

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23