O JOL Vakantie valt in het water Slechts twee derde van de zwaargewonden belandt in traumacentrum Walcheren Waarom raakt het ons zo? P3 Maatregelen in het buitenland P4 De cijfers lopen op P15 Versoepeling rare regels om huisarts in Zeeland te worden Zeeuwse arts kon voor haar opleiding niet meer terecht in de eigen regio Konrad is beste vluchter in een kletsnatte rit Wat overgangsetappe heette, was meer een pittige bergrit »Sportzomer De krapte op de arbeidsmarkt laat zich steeds meer voelen, zeker in bepaalde sectoren. Daardoor ontstaat er wel een mooi neveneffect. Statushouders komen sneller aan een baan. Zoals Micheal Weldegebriel Abrah uit Vlissingen die uit Eritrea vluchtte. Hij heeft nu een mooie job bij Hogazon. ,,Een baan geeft mij mijn eigenwaarde terug.'' En zijn werkgever is ook nog eens blij met hem. Jaarlijks lopen in Nederland zo'n 4500 patiënten ernstig letsel op na een ongeval. Uit onderzoek van deze krant naar de behandellocatie van mensen met meervoudige ver wondingen blijkt dat een derde van de patiënten in een plaatselijk zie kenhuis wordt afgeleverd, in plaats van in een gespecialiseerd trauma centrum. ,,In die regionale zieken huizen zeggen ze: traumazorg kun nen we net zo goed hier. Maar die houding kost levens'', stelt Loek Leenen, het hoofd van de trauma afdeling van het UMC Utrecht. Het slechtst is het gesteld in Noord-Brabant, waar maar de helft van de zwaargewonde patiënten naar het traumacentrum wordt ge bracht. Oudere vrouwen zijn extra in het Vrouwen hebben vaker broze botten en klagen minder nadeel. Hun ernstige letsel wordt relatief het vaakst over het hoofd gezien, waardoor zij nog frequenter in een regulier ziekenhuis terecht komen dan andere patiënten. Lee- nen heeft daar een verklaring voor: „Vrouwen hebben vaker broze bot ten en klagen minder.'' Dat de selectie van ernstig ge wonde patiënten vaak niet goed verloopt, noemt voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) Ernst Kuipers 'zeer ern stig'. Mede hierdoor voldoen slechts vier van de elf traumacentra aan de norm van 240 traumapa tiënten, die zij per jaar horen te be handelen om goed geoefend te blij ven. Om nodeloze sterfte tegen te gaan, besloot de toenmalige minis ter voor Volksgezondheid Els Borst al in 1999 dat ernstige ongevalspa- tiënten naar gespecialiseerde zie kenhuizen, de traumacentra, moe ten worden vervoerd. Kuipers kan er niet over uit 'dat dit na al die ja ren nog steeds niet van de grond komt'. Hij erkent dat een juiste afweging soms lastig kan zijn, omdat hersen letsel bij een patiënt bijvoorbeeld pas later blijkt. ,,Maar het is echt te zot voor woorden dat we 22 jaar na de oprichting van de traumacentra nog steeds niet in staat zijn om 90 procent van de patiënten naar een ziekenhuis te brengen waar ze toe gerust zijn op de ernst van hun ver wondingen." P8 woensdag 14 juli 2021 Nieuwsmedia »P3 üM.I .'THin ZEELAND 2 FOTO KATJA VAN NOORT Vaak naar verkeerde ziekenhuis Zo'n 1500 zwaargewonde pa tiënten worden jaarlijks in een verkeerd ziekenhuis afgeleverd. Zij krijgen dan niet de beste zorg. De situatie van oudere vrouwelijke patiënten wordt het vaakst verkeerd ingeschat. Marcia Nieuwenhuis Berendien Tetelepta Dominique Voss Rotterdam/Utrecht Loek Leenen, UMC Utrecht 19°C Vaak droog met zonnige momenten. pzc.nl Ook voor het laatste cfk Zeeuwse nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1