Kus, selfie en op naar Tokio 's legden professionele voorbereiding vast 9 Met de moordaanslag op Peter R. de Vries als olifant in de kamer behandelt de rechtbank die andere 'aanslag op de rechtsstaat': de moord op advocaat Derk Wiersum van kroongetuige Nabil B. Badhoevedorp Zo lijvig en schokkend als het straf dossier is over de moord op advocaat Derk Wiersum, zo traag komt gisteren in de zwaarbeveiligde rechtszaal op Schiphol de strafzaak op gang tegen de vermoedelijke schutter Moreno B. (32) en zijn beweerde chauffeur Giërmo B. (37), uit Amsterdam-Zuidoost. De inleidende juridische beslomme ringen duren, ook door de vele onder brekingen, tot halverwege de middag. Pas dan komt de rechtbank tot de kern van de zaak: de bewijzen die het Openbaar Ministerie ziet tegen de ver dachten van de uitvoering van de moord. Dit was een aanslag op de rechtsstaat, omdat slachtoffer Derk Wiersum vrijwel zeker is doodge schoten uit wraak - hij was immers de advocaat van kroongetuige Nabil B. te gen Ridouan Taghi en inmiddels zes tien medeverdachten. Beelden van de moord Het duurt tot vier uur in de middag voordat de rechters toekomen aan het dieptepunt van de openingsdag van het strafproces, waarvoor deze en volgende week vijf dagen zijn uitge trokken. Op de vele schermen in de rechtszaal verschijnen de beelden die bewakingscamera's maakten van de waarschijnlijke observaties vanaf de dag voor de moord (de witte Opel Combo is meermaals te zien) én van de fatale woensdagochtend 18 septem ber 2019. Eerst is de Opel Combo te zien, waarin de uitvoerders van de al vanaf augustus voorbereide moord op 17 augustus een laatste observatie lij ken te doen. Ze parkeren de volgende dag nog voor het ochtendgloren weer op Imstenrade in Amsterdam-Buiten- veldert, de straat waarin Wiersum woont. Korte achtervolging Met de kennis van nu doet het pijn aan de ogen de raadsman uit zijn huis naar zijn elektrische auto te zien lopen. Hij ontkoppelt de stekker en legt die in de kofferbak. Stapt in. Dan verschijnt een donker geklede figuur aan de bestuur derszijde, die zijn arm strekt en twee keer lijkt te willen schieten. Het wa pen hapert. De man rent weg, Wier- sum stapt zijn auto uit en gaat achter hem aan. Uit getuigenverklaringen weten we dat hij vloekt en tiert en 'een soort vechthouding' aanneemt, schreeu wend, waarna de man weer de trekker overhaalt. Nu gaat het wapen wel af en wordt de advocaat fataal getroffen in hoofd, hals en bovenlichaam. Dat laat ste is overigens niet te zien op de be- wakingsbeelden, want het speelt zich af achter het openstaande portier. 'Een rotje' Toen Wiersum 'lijnrecht tegenover' zijn belager stond, hoorde een getuige 'een knalletje, zoals van een rotje', hield de rechtbankvoorzitter de ver dachten voor. Vervolgens rende de moordenaar richting de naburige straat Oud-Ehrenstein, waarna die in de Opel Combo moet zijn gestapt en gevlucht. De rechters putten uit het dossier, waarin drie voor observaties en de vlucht gebruikte auto's de »Het wapen hapert, de man rent weg, Wiersum stapt uit zijn auto en gaat achter de man aan s® hoofdrollen spelen, naast smartpho- nes, die de recherche koppelt aan de verdachten en hun entourage. De be wegingen van de auto's en de toestel len en de onderlinge communicatie schetsen het beeld van een zeer pro fessionele en langdurige voorberei ding van de moord. Na eerdere verklaringen bij de re cherche en de onderzoeksrechter be roepen de verdachten zich op de eerste dag van het proces vooral op hun zwijgrecht. Rituele wassing Aan het slot van de zitting memoreert de rechtbankvoorzitter de berichten tussen Giërmo B. en een vriendin over een 'wassing' die hij wilde doen. Het Openbaar Ministerie gaat ervan uit dat dit een rituele wassing is, bedoeld om de geest te verjagen van een overleden persoon. Uit het strafdossier rijst de suggestie dat Giërmo B. mogelijk wilde voorkomen dat hij een trauma zou overhouden aan de moord, maar dat komt niet met zoveel woorden ter sprake. Giërmo B. heeft ook hier niets op te zeggen, en hangt enigszins on deruit in zijn trainingspak, net zoals Moreno B. Vandaag gaat de zaak verder. Mor gen zal een nabestaande van Wiersum de rechtbank vertellen over de impact van de moord - in welke vorm is niet bekendgemaakt. Diezelfde dag hou den de aanklagers hun requisitoir met de strafeisen tot besluit. Volgende week mogen de advocaten reageren. dinsdag 13 juli 2021 GO Paspoort bij de hand? Nog even een selfie, en een kus. Gis teren vertrok een deel van de olympische sporters vanaf Schip hol naar Tokio. Onder hen zeilster Marit Bouwmeester (foto ui terst links), chef de mission Pieter van den Hoogenband (kleine foto linksbo ven) en de handbal- sters (kleine foto linksonder), onder wie Tess Wester (grote foto links), die wordt uitgezwaaid door haar verloofde, voetballer Mart Lieder. Eigenlijk zouden de badminton ners ook gisteren vlie gen, maar hun vertrek is om onbekende reden tot zaterdag uit gesteld. FOTO'S ANP, ROBIN UTRECHT Verdachten van moord op advocaat Wiersum zwijgen Paul Vugts Een beveiligd transport kwam gistermorgen aan bij het Justitieel Complex Schiphol. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9