7 Cubanen de straat op, eerste grote protesten in dertig jaar Generaal weg uit Afghanistan Protesten na dood journalist 'Anticonceptie ieders belang' De protesten begonnen afgelopen weekeinde heel voorzichtig op een paar plekken op het eiland. Zo trok ken in Palma Soriano (in het verre zuidoosten) en San Antonio de los Banos (in de buurt van Havana) een paar honderd mensen de stoute schoenen aan. Het waren geen ge welddadige protesten, eerder wan delingen in groepsverband. Wel klonken er leuzen die op Cuba nor maal gesproken niet hardop klin ken: ,,Weg met de regering!", ,,Weg met de president!", ,,Weg met de dictatuur!", „Vrijheid!" In andere tijden zou het mis schien daarbij gebleven zijn. Door de snelheid van de sociale media bereikten beelden van het protest echter in een oogwenk de hoofd stad Havana, waar vervolgens en kele duizenden mensen de straat opgingen. Hier liep het al snel uit de hand, inclusief plunderingen van staatswinkels, honderden arresta ties, pepperspray en wapenstok ken. Als klap op de vuurpijl verscheen president Miguel D^az-Canel op te levisie met een oproep aan 'alle re volutionairen, alle communisten' om de straat op te gaan. Zo moest een tegenwicht worden geboden aan de 'destabilisatie' en de 'provo- caties van de Verenigde Staten'. De president ging er met gestrekt been in: ,,Het bevel om te vechten is ge geven." Prompt gingen duizenden aanhangers op pad. Het is geen geheim waartegen de mensen protesteren. Het gaat heel erg slecht met Cuba. Veel mensen zijn ontevreden over het coronabe- leid van de communistische rege ring. Ze willen dat er meer en snel ler wordt gevaccineerd. Daar komt bij dat de economie vorig jaar met 11 procent is gekrompen: de zwaar ste krimp in dertig jaar. Het toe risme, voor Cuba een belangrijke bron van inkomsten, is totaal in eengestort. En daar kwam ook nog eens een slechte suikeroogst over heen. Volgens het staatsbedrijf Azcuba had dat te maken met brandstoftekorten, gebreken aan de machines en slecht weer. Maar als er geen suiker wordt geëxporteerd, kan de staat geen geld verdienen om essentiële goederen (zoals me dicijnen) te importeren. Inmiddels zijn de drogisterijen leeg en staan mensen soms uren in de rij voor de supermarkt. De Cubanen hebben er genoeg van, zo is te horen en te zien op filmpjes van de demonstra ties. ,,We zijn hier omdat we hon ger hebben en arm zijn", zegt Yus- niel Pérez (17). ,,We hebben geen eten. We hebben niks." Of Alejan dro uit Havana: ,,We kunnen er niet meer tegen, geen eten, geen medi cijnen, geen vrijheid. Ze laten ons niet leven." Schuld President D^az-Canel geeft intus sen de schuld aan de Amerikanen. In de laatste maanden van zijn re geerperiode stelde Donald Trump zware sancties in tegen Cuba (on geveer tweehonderd). Die zijn be doeld om de economie te treffen en de ontevredenheid aan te wakke ren, zodat de regering in Havana onder druk komt te staan. Volgens de Amerikanen steunt Cuba terro risten. Toenmalig minister van Bui tenlandse Zaken Mike Pompeo be schuldigde Cuba er met name van vluchtelingen uit de VS te herber gen. Ook Havana's steun aan de Vene zolaanse leider Nicolas Maduro valt niet goed in Washington. Trumps opvolger Joe Biden heeft de sancties nog niet opgeheven. Biden heeft het Cubaanse regime opgeroepen naar de bevolking te luisteren. De machthebbers zouden op 'dit cru ciale moment' in de behoeften van het volk moeten voorzien, in plaats van 'zichzelf te verrijken'. In een verklaring zegt Biden achter de Cu banen te staan. Hij steunt hun luide roep voor vrijheid en verlichting van de tragische gevolgen van on der meer de coronapandemie. De president spreekt van decennia van onderdrukking en economisch lij den waaraan de bevolking is onder worpen door het autoritaire re gime. Het Cubaanse volk komt moedig op voor fundamentele en universele rechten, aldus Biden verder. ,,Die rechten, waaronder het recht op vreedzaam protest en het recht om vrij over je eigen toekomst te beslissen, moeten worden geres pecteerd", benadrukt hij. De laatste demonstraties van deze omvang in Cuba vonden bijna dertig jaar geleden plaats. Toen zakte het land na de ineenstorting van de Sovjet-Unie (de belangrijk ste bondgenoot) weg in een diepe economische crisis. Het was zelfs zo erg dat tienduizenden Cubanen in boten en bootjes de oversteek pro beerden te maken naar de VS (Flo rida ligt dichtbij). dinsdag 13 juli 2021 KABOEL De hoogste Ame rikaanse generaal in Afgha nistan heeft gisteren een stap teruggedaan. Austin Miller heeft tijdens een ce remonie in hoofdstad Ka boel het bevel overgedra gen aan generaal Kenneth McKenzie. De ceremonie wordt gezien als een sym bolisch einde van de twee decennia durende militaire missie van de VS in het door conflict verscheurde land. De taliban zijn weer bezig aan een opmars. In het vredesoverleg met de jihadisten lijkt weinig bewe ging meer te zitten. TBILISI Duizenden mensen zijn in Georgië de straat opgegaan om het vertrek van de regering te eisen nadat een cameraman was overleden. Die bezweek zondag aan de verwondin gen die hij had opgelopen bij een mishandeling door een extreemrechtse groe pering tijdens een lhbti- mars in de hoofdstad Tbi lisi. Premier Irakli Garibasj- vili had zich uitgesproken tegen de Pride-mars. Ruim vijftig journalisten werden aangevallen door tegenstanders van de lhbti- actie. De EU heeft de aan vallen veroordeeld. DEN HAAG Anticonceptie is niet alleen van belang voor vrouwen, maar net zo goed voor mannen en de samenleving als geheel. Daarom is het 'principieel onjuist' en zelfs discrimine rend dat vrouwen moeten opdraaien voor de kosten, betoogden de advocaten van Bureau Clara Wich- mann gisteren voor de rechtbank in Den Haag. De vrouwenrechtenorganisatie eist samen met DeGoede- Zaak mede namens zeven duizend burgers dat de overheid zorgt voor gratis anticonceptie. Volgens de eisers is het een kwestie van gelijkwaardigheid. Ze vinden dat de overheid on rechtmatig handelt door vrouwen te laten betalen. 'We hebben geen eten, geen vrijheid, niks' Demonstranten in Havana eisen het vertrek van de regering. fotosafp Duizenden demonstranten lijkt niet veel, maar voor Cubaanse begrippen is het ongekend. De angst om de straat op te gaan, heeft het verloren van de nij pende situatie in het land. ,,We hebben helemaal niks meer", klinkt het boos. Mark van Assen Rotterdam/Havana Op sommige plekken in de Cubaanse hoofdstad liepen de protesten uit de hand. Er waren plunderingen en gevechten. Politieauto's werden omge gooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7