OZCAN AKYOL Frankrijk: coronapas in horeca en bij reizen Testuitslag te laat, vakantie in gevaar 6 Column Een groot aantal organisa ties en ondernemers be reidt een kort geding voor tegen het demissionaire kabinet omdat voorgenomen evenemen ten niet kunnen doorgaan. Er is woede over de houding van de overheid, die eerst versoepelin gen aankondigde, om vervolgens - binnen amper drie weken - het eigen beleid te corrigeren. Daar begrijpen de criticasters van de regering helemaal niets van. Zij organiseerden Fieldlabevents en bewezen daarmee dat ze prima hordes mensen kunnen bijeen brengen zonder verantwoorde lijk te zijn voor een opleving van de besmettingen. Ondertussen boden Rutte en De Jonge, een beetje tegen de ver wachtingen in, hun excuses aan, met de boodschap dat ze afgelo pen vrijdag, tijdens hun zwart gallige persconferentie, mis schien iets meer empathie had den moeten tonen. En hoewel het niet werd uitgesproken, be grijpen zij onderhand ook wel dat niet alleen de jongeren deze misère hebben aangezwengeld. Schuld en boete. Dat blijven interessante zaken tijdens de pandemie. Wat de mensen in de evenementenbranche én van de overheid gemeen hebben, is dat ze kennelijk worden aangejaagd door het idee dat ze een ander kunnen aanwijzen voor de peni bele situatie waarin we nu zitten - vakanties gaan niet door, feest jes worden gecanceld. In deze houding schuilt de grote misvat ting dat wij, burgers en overheid, enige vorm van invloed zouden hebben op de spelregels die het virus hanteert. Zoals antivaxers ook geen mogelijkheid onbenut laten om te toeteren dat zij géén prik willen hebben. Wat ze niet begrijpen, is dat ze daarmee wél voor een besmetting kiezen. Veel meer smaken zijn er namelijk niet. Als ik een virus was, zou ik het heerlijk vertoeven vinden in Ne derland. We zijn zo doorgescho ten in het persoonlijke en maat schappelijke maakbaarheidside- aal, dat we voor het gemak verge ten dat virussen - plat gezegd - schijt hebben aan onze tere ziel tjes. We eisen het recht op een feest, een vakantie, een theater voorstelling. En een overheid die het allemaal mogelijk maakt. Co rona? Dat is dan mooi hün pro bleem. Ze regelen het maar. Dat onze ministersploeg niet uit uitblinkers bestaat, behoeft geen uitleg. Wat de bewindspersonen wel kunnen doen, is iets meer menselijkheid tonen. Dat begint met extra compensatie van festi vals, dorpsfeesten en discotheken die nu allemaal moeten bloeden vanwege de huidige omstandig heden. Daarna is het misschien tijd om ruiterlijk toe te geven dat we even de grip op de deltavari ant kwijt zijn. Eerlijkheid zal eer der worden beloond dan loze be loften. Dat moet het kabinet in middels ook begrijpen. Als ik een virus was, zou ik het hier heerlijk vertoeven vinden Macron kondigde ook aan dat PCR- tests niet langer gratis zijn voor bui tenlandse toeristen, omdat Fransen in het buitenland ook moeten beta len voor deze testen. De nieuwe maatregelen moeten de versprei- dingsgolf van de deltavariant af remmen. ,,Deze variant is drie keer besmettelijker dan het oorspronke lijke virus, verspreidt zich in ijl tempo over gebieden die niet door vaccinatie zijn gedekt'', zei de pre sident. Hij riep alle Fransen daarom op zich te laten inenten, 'vooral 60- plussers en mensen met een zwakke gezondheid'. Sinds 9 juni kunnen alle inwo ners van de Europese Unie door Frankrijk reizen als ze hun volle dige vaccinatiestatus kunnen aan tonen. Dat kan sinds i juli makke lijk met behulp van het Europese coronacertificaat. Indien reizigers (ouder dan 11 jaar) niet over zo'n co ronacertificaat beschikken, moeten ze wel een negatieve PCR-test of antigeentest (niet ouder dan 72 uur) kunnen voorleggen, zelfs bij een doorreis. Streng De Franse politie controleert al streng of toeristen voldoen aan de nodige toegangsvoorwaarden om het land te betreden. Zelfs bij een doorreis moeten reizigers aan alle voorwaarden voldoen, bleek vorige week uit een reportage van het Vlaamse VTM Nieuws. Ook voor een bezoek aan een bar of restaurant in Frankrijk moet met ingang van augustus met een ge zondheidspas worden aangetoond dat de drager geen corona heeft. De pas is ook nodig in de trein ofin het vliegtuig. De pas is al vanaf 21 juli vereist als iemand een evenement wil bezoeken met meer dan vijftig personen. De president kondigde ook aan dat coronavaccinatie verplicht wordt voor zorgmedewerkers en mensen die door hun werk in con tact komen met risicogroepen. Vanaf 15 september zal de maatre gel worden gecontroleerd en kun nen mensen die zich er niet aan houden gestraft worden. Met de verplichte vaccinatie volgt de regering het advies van de Franse Hoge Autoriteit voor de Ge zondheid (HAS). De HAS had za terdag aangeraden om de verplich ting zo snel mogelijk in te voeren. Macron vroeg zich tijdens zijn toe spraak ook openlijk af of uiteinde lijk niet alle inwoners van Frankrijk een verplichte coronavaccinatie moeten krijgen. Frankrijk had zondagavond 4256 nieuwe besmettingen geregis treerd. In meer dan één op de twee gevallen gaat het om de deltavari ant. De stijging van het aantal be smettingen is nog niet zichtbaar in de Franse ziekenhuizen. Daar lagen gisteren 7137 coronapatiënten, 46 minder dan een dag eerder. Op de intensive cares lagen 957 patiënten als gevolg van corona. Een week ge leden waren dat er nog ruim 1000. Het afgelopen etmaal werden er 28 coronadoden geregistreerd. Risicoland Ook in Nederland loopt het aantal nieuwe coronabesmettingen zo snel op dat het niet de vraag is óf Nederland een risicoland zal vor men, maar wanneer. Vanwege de besmettelijkere deltavariant en het loslaten van veel maatregelen groeien de besmettingscijfers zo hard dat Nederland in de categori sering van het ECDC, het Europese RIVM, afstevent op een rode of een donkerrode codering. De zorgeloze, Zuid-Europese zomervakantie waar veel Nederlanders na ander half jaar corona-ellende reikhal zend naar uitkijken, komt daardoor onder druk te staan. Oorzaak is de grote run op de test straten door het opgelaaide virus. Testbedrijf Lead Healthcare en GGD's wijzen naar laboratorium reus Saltro die alle testmonsters niet tijdig kan verwerken. Op sociale media spuien veel rei zigers hun gal. Met name testbedrijf Lead Healthcare, waar Nederlan ders zich kunnen laten testen via website Testenvoorjereis.nl, krijgt er van langs. 'Lead Healthcare levert geen uitslag, ik wacht ook nog steeds (meer dan 48 uur) en ga hierdoor mijn vlucht missen', twit- tert een boze Daan Wesselink. 'Totale waanzin met Lead He althcare', klaagt Pieter Houten. 'Na 52 uur de testuitslag die maximaal 48 uur geldig is.' Directeur David van Hartskamp van Lead Healthcare erkent de pro blemen. ,,Ik vind het echt ver schrikkelijk dat duizenden mensen moeten wachten op de uitslag.'' Hij zegt er echter niets aan te kunnen doen. ,,Het probleem ligt niet bij ons. Het lab van Saltro, waar de tes ten heengaan, kan ze niet verwer- ken. Doordat het coronavirus weer is opgelaaid, eist de GGD alle test capaciteit op. Zij gebruiken het zelfde lab.'' Lead Healthcare besloot vanaf De GGD eist alle capaciteit in het laboratorium op gisteren geen nieuwe testafspraken - circa 10.000 tot 15.000 per dag - meer in te plannen. Het testbedrijf sloot 100 van zijn 107 locaties in Ne- derland. ,,Wij willen reizigers geen valse hoop bieden. Ik wil eerst we ten hoeveel testcapaciteit Saltro voor ons heeft.'' Waarschijnlijk duurt de teststop 'enkele dagen'. GGD GHOR, de koepel van de 25 regionale GGD's, bevestigt de pro blemen. Het opgelaaide coronavi rus in combinatie met de startende zomervakantie zorgt voor een ware run op de teststraten. Alleen al gis teren kwamen er bij het landelijke GGD-callcenter ruim 84.340 tele foontjes binnen, vertelt woordvoer ster Jacqueline Toonen. ,,In diverse GGD-regio's kampen wij daardoor met vertragingen. Mensen moeten rekening houden met 48 uur.'' Vol gens Toonen wachten momenteel nog 6000 mensen op de uitslag, van wie 1056 vakantiegangers. Laboratoriumreus Saltro spreekt van een optelsom van factoren. ,,In korte tijd is er een explosieve groei van het aantal coronabesmettin gen'', vertelt woordvoerder Wim Knol. „Tegelijk heeft de rijksover heid besloten de vakantietesten gratis te maken. Tenslotte bedienen wij ook nog de noordelijke GGD- regio's. Door al die zaken halen wij de doorlooptijd van 24 uur niet.'' Saltro zegt de situatie te betreu ren. Gelukkig is er een oplossing in zicht, stelt Knol. ,,Andere labs zul len duizenden testen overnemen. Binnen enkele dagen moeten de problemen zijn opgelost. dinsdag 13 juli 2021 GO y @OzcanAkyol Grin Frankrijk gaat de grenscontro les verscherpen, vooral bij reizi gers uit risicolanden. Bovendien is de gezondheidspas vanaf au gustus verplicht in de horeca, winkelcentra en bij reizen per trein, vliegtuig of langeafstands- bus. De Franse president Emma nuel Macron heeft dit gister avond aangekondigd. Caspar Naber Rotterdam /Parijs De Franse president Emma nuel Macron. foto afp Talloze vakantiegangers zijn ten einde raad nu de uitslag van hun coronatest niet binnen de be loofde 24 uur beschikbaar is. Hun vakantie komt in gevaar. David Bremmer Rotterdam -Directeur Lead Healthcare In Franse horeca wordt een prikbewijs verplicht. fotos reuters,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6