'Geen zin', klinkt het uit het kinderbed 5 van de versoepelingen, en voorspelt dat het aantal ziekenhuisopnames blijft da len. Vragen tijdens de persconferentie of het niet te vroeg is, wuift Rutte weg: ,,Op korte termijn kun je niks fout doen, zegt het OMT eigenlijk." Dan is al duidelijk dat veel jongeren met corona terugkomen van eindexa menvakantie in Spanje en Portugal. En de deltavariant komt al voorzichtig op. De inschatting van het OMT is dan dat de variant 35 procent besmettelijker is dan de Britse. In landen waar de variant al breder verspreid is, zoals het Verenigd Koninkrijk en Portugal, schieten de cur ves omhoog. 23 JUNI In de week na de persconfe rentie wordt de term 'dansen met Janssen' gemunt. Jongeren krijgen de kans een afspraak te maken voor het Janssen-vaccin, waarvan aangenomen wordt dat één prik voldoende bescher ming biedt. Als ze eenmaal ingeënt zijn, kunnen ze met hun app meteen toegang krijgen tot festivals en discotheken. Dit terwijl in de bijsluiter staat dat het twee weken duurt totdat de antistoffen op niveau zijn. Dat gegeven wordt be wust genegeerd, verklaart een woord voerder van de minister. ,,Het laatste ge deelte van bescherming afwachten vin den we niet nodig." ,,Het is een ideaal vaccin als je met één prik klaar wil zijn, klaar voor de zomer, voor de festivals, voor 'dansen met Jans sen'", zegt De Jonge op 23 juni. De kreet leent hij van een van zijn adviseurs, die deze een dag eerder laat vallen in gesprek met de minister. De Jonge laat de oneli ner niet onbenut: in een perssessie van een krap halfuur valt 'dansen met Jans sen' een keer of vijf, zes. Laat die zomer maar komen. Inmiddels is er weer een feestpauze van twee weken na de prik ingevoerd, ook na kritiek van virologen. Toch verde digt de minister zijn aanvankelijke stra- tegie nog altijd: het nadeel van onvolle dige bescherming is acceptabel bij een lage besmettingsgraad. De kans dat ie mand net na de prik dan het virus op loopt en/of verspreidt, is aanwezig, maar klein. En het voordeel op de langere ter mijn is groot, omdat de Janssen-prik groepen vaccintwijfelaars over de streep trekt, redeneert hij. Betrokkenen zijn nu minder blij met de reclamekreet: „Was 'dansen met Janssen' nou wel zo handig? Dat vraag je je nu af. Maar toen is er niet heel erg op aangeslagen", zegt een goed ingevoerde bron. In het Kamerdebat krijgt het kabinet vervolgens ook alle ruimte voor de snelle versoepelingen. Een en kele partij waarschuwt voor de deltavariant, maar andere fracties willen juist sneller van de restricties af ('de ziekenhuizen lopen leeg!'). Uiteindelijk tekent een riante Ka mermeerderheid vóór het stappenplan. 26 JUNI Aspen Valley Superspread- event. Begin juli waarschuwt het OMT voor het eerst voor de gevolgen van de veel besmettelijkere deltavariant, maar dan is het eerste uitgaansweekend al achter de rug. Nachtclubs puilen letter lijk uit. Het 'gesloten systeem' dat Testen voor Toegang moet zijn, lijkt al op het openingsweekeinde zo lek als een mandje. Er zijn tal van berichten over haperende of ontbrekende controles en jongeren die zelf een loopje met de re gels nemen. QR-codes zouden op grote schaal wor den uitgewisseld, en testbewijzen wor den voor meer feestjes gebruikt, soms worden zelfs DigiD-gegevens geleend, volgens geruchten. En de protocollen zijn sowieso al losser dan experts wil den. Zo is een negatief testbewijs niet 24 Hugo de Jonge kreeg geen ge noeg van de one liner 'dan sen met Janssen'. uur geldig, zoals het OMT adviseerde, maar bijna het dubbele: 40 uur. Jongeren die positief zijn, kunnen in korte tijd dus veel anderen aansteken met het coronavirus als het fout gaat. Het resultaat: superspreading events, zoals die in discotheek Aspen Valley in Enschede. Na een feestavond op 26 juni blijken van de ongeveer 600 bezoekers van Aspen Valley zeker 195 het coronavirus onder de leden te hebben. Onder hen zijn in 'elk geval twee of drie mensen' die kort daarvoor een Janssen-prik hadden gehad, meldt de GGD in Twente op vragen hier over. Dit zijn dus mensen die 'op advies' van de over heid gingen 'dansen met Janssen'. Zij kwamen he laas thuis met een corona besmetting. De gewenste 'Summer of Love' duurt in Nederland nog geen twee weken. Als het aantal infecties in een week tijd bijna vertien voudigt, trapt het kabinet hard op de rem: het nachtleven gaat weer gro tendeels op slot. 9 JULI In zijn laatste advies trekt het OMT de conclusie dat samenkomst van veel mensen in binnenruimtes toch geen goed idee was. Wat rest is de spreekwoordelijke kater. Het OMT steekt de hand ook in eigen boezem: er wordt geconstateerd 'dat de voorspel lende modellen de huidige piek van be smettingen onvoldoende juist schatten'. Experts zeggen dat er te weinig is geven tileerd in cafés en disco's. Feitelijk nam het kabinet zijn besluiten van 18 juni dus op basis van modellen die de effecten niet goed in beeld brachten. Zo rekent het model met een gemiddeld aantal contacten per persoon, maar 'inhaal- feestgedrag' - met jongeren die meer dere evenementen in een korte tijd be zoeken, zit er niet in, stelt een bron. IN QUARANTAINE DAG 486 De kleintjes zijn hun bed bijna niet meer uit te krijgen. Meestal komen ze terwijl de wekkerradio speelt nog wel even bij ons liggen. Maar gisterochtend zei de jongste vanonder haar dekbedje in de aangrenzende kinderkamer: 'Ik blijf hier liggen!' Dan is er echt wel wat aan de hand, hoor. Zij is de kwiekste van het stel. De oudste was wel geko men maar bekende, ongevraagd: 'Geen zin!' Einde schooljaar. Je denkt eerlijk gezegd wel eens: komkom, het is maar school. En hoelang hebben ze daar dit jaar nou helemaal op geze ten? De helft van de tijd waren ze thuis. Maar dat is oneerlijk. Niet al leen wij hebben een bijzondere 2020 2021 achter de rug, niet alleen wij zijn toe aan een paar vrije weken. Weg van alles en vooral van alle gedoe. Ook voor hen was dit gewoon een zwaar jaar. Ik schreef al: ik denk niet dat ze d'r psychisch zwaar onder geleden heb ben of een leerachterstand hebben opgelopen. Maar als je bedenkt wat ze allemaal mee hebben gekregen, hoe hun hele leven op z'n kop ging, de gesprekken die ze opvingen en uiteindelijk ook gewoon mee voer den: corona voor en na, een serieuze quarantaine, de angst dat papa en mama, grote broer en zus, opa en oma ernstig ziek konden worden. Dat is ze allemaal niet ontgaan. Net als de persconferenties, de mondkapjes en de avondklok, ook al viel die na hun bedtijd. Je probeert natuurlijk in zo'n jaar, zoals in hun hele kinderleven, de grootste zorgen bij ze weg te hou den, maar ze krijgen zoveel mee. Zwemles Nu komt er vakantie en dit is de laatste week voor die losbarst. Het was een jaar waarin vooral de on voorspelbaarheid der gewone dingen hun parten speelde. Dan weer thuis- onderwijs, dan weer niet. School reisje? Afgelast. Eerst niet toen wél naar opa en oma, maar op afstand; geen kerst met de hele familie; wél naar de dierentuin, toen weer niet; geen zwemles, toen weer wél, maar mama mag nog steeds niet komen kijken. Goed, het is klein leed. En gister middag kwamen ze ondanks de moeilijke start alweer stuiterend van de energie terug van school na een wenmiddag in de nieuwe klas. Ken nis gemaakt met de nieuwe juffen. Honderd verhalen. Duizend voorne mens. Opwinding over de nieuwe dingen: echte moeilijke rekensom men, nieuwe taalboekjes. Je ziet in enen wat het woord 'leergierig' in houdt. Heerlijk. dinsdag 13 juli 2021 GO DE KATER Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: Frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5