'Windenergie? Doe ook maar in de Kanaalzone' Terneuzen ziet parking voor truckers wel zitten Kunstmatig eiland steuntje in de rug broedende visdiefjes II ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Analyse De Terneuzense gemeente raad stak donderdag een stokje voor de komst van twee windturbines van bijna tweehonderd meter hoog naar de Axelse Vlakte. Een ruime meerder heid van de gemeen teraad (22 tegen 7) wilde geen 'verkla ring van geen be denkingen' afleggen, waarmee de komst van de windmolens vooralsnog van de baan is. Vooralsnog. Want burgemees ter Erik van Merrienboer (foto) waarschuwde de raadsleden al: als zij in meerderheid een stokje voor de komst van de windturbines zouden steken, ligt het voor de hand dat de initiatiefnemers een juridisch traject zullen kiezen. De burgemeester vroeg daarom de raadsleden met heel goede ar gumenten te komen als ze tegen zouden stemmen. Ruimtelijke ar gumenten, want daar is de Raad van State, die er in het laatste geval over gaat, gevoelig voor. Op zee In 2010 nam Terneuzen een motie aan waarin de gemeente stelde dat er geen windmolens bij moesten komen. In het huidige coalitieak koord stelt Terneuzen dat nieuwe windmolens op zee moeten ko men, niet op land. En in het eigen windkader van de gemeente Ter- neuzen wordt als voorwaarde ge steld dat initiatiefnemers voor windmolens overeenstemming moeten hebben met de omgeving en direct belanghebbenden. Indruk Burgers van Terneuzen zouden er de indruk aan over kunnen hou den dat er geen nieuwe windmo lens komen, als zij dat niet willen. De bijeenkomst in De Kirke in Westdorpe in 2018 was een van de eerste stappen. In dialoog met de omwonenden om er samen, in alle openheid uit te komen. Zo werd het gebracht. Het is niet gelukt. Zowel dorps- en stadsraden als de glastuinbouw zijn on verminderd tegen de komst van de wind turbines. Dwingen Echter, de provincie heeft nu eenmaal be paald dat de Kanaal zone de plek is voor duurzame energie omdat daar vanwege de industrie al dikke stroomkabels liggen en om dat er toch al veel industrie is. Het laatste wordt in de Kanaalzone maar al te vaak vertaald als 'in Middelburg denken ze dat er toch niks meer te verknallen valt aan de Kanaalzone.' In een uiterste geval zou de provincie haar zin door kunnen drukken en Terneuzen kunnen dwingen een plekje te vinden voor de turbines. Naast alle offers die de directe aanwezigheid van de industriële giganten in de Kanaalzone vraagt, nu verder inschikken omdat die zelfde industrie overschakelt op duurzaam. Er wordt wel heel veel gevraagd van de mensen. Guido van der Heijden Terneuzen Terneuzen laat een ander geluid horen dan North Sea Port. Het ha venbedrijf ziet nog geen noodzaak voor een dergelijke parking op Terneuzens grondgebied, omdat er bij Gent voorzieningen zijn en omdat er plannen zijn voor een grote parkeerplaats bij 's-Heeren- hoek. De komst van de laatste par king is nog lang niet zeker volgens het college en bovendien is die ge richt op truckers die boven de Westerschelde moeten zijn. ,,We zien het gebruik van deze voorzie ning vooral voor het Sloegebied. We achten een dergelijk initiatief dan ook nog zeker wenselijk in onze regio", schrijft het Terneu- zense college. Van de Voorde is prettig verrast door het antwoord. In 2017 hield het college nog de boot af toen hij eenzelfde idee opperde. ,,Het is wel een ander geluid. Goed dat ze onderschrijven dat er een nood zaak is. We hebben wel de mooiste voorzieningen voor campers, ter wijl die economisch nauwelijks iets bijdragen, maar voor al die vrachtwagens hebben we niks." ,,Ik denk dat veel bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen ook heel blij zouden zijn met zo'n voorziening North Sea Port ziet geen noodzaak voor Terneuzense parking voor de chauffeurs", verwacht Van de Voorde. ,,Denk maar aan bedrij ven als Dow en Yara. Die zouden volgens mij zo'n parking toejui chen. Heel goed dat de gemeente die behoefte nu ook signaleert." Veel veiligere plaatsen om te nestelen gaan visdieven, kleine witte vogels met een deels zwart kopje, niet vinden. Ze broeden immers graag op een kale ondergrond, zoals schel penstrandjes zonder begroeiing waar ze niet bedreigd worden door vossen, bunzingen of ver wilderde katten. Dus zit het wel snor met hun privé-eiland naast Nu broeden er zo'n tien paartjes en binnen een paar jaar kunnen dat er honderd zijn de Philipsdam: het vlot van tien bij negen meter drijft midden op het zoete water. Niet dat ze nu het hele Volkerak over dobberen, want het vlot zit op vier plaatsen verankerd in de bodem. Met een klein hekje aan de zijkanten, zodat jonge vogels binnenboord blijven. Vorig jaar is het in het voor jaar geplaatst, vertelt Hein Vermin van stichting Het Zeeuwse Landschap. ,,Maar in 2020 is het het hele jaar niet benut. Al is dat ook niet zo gek. Ze hebben tijd nodig gehad om het te ont dekken. Dan kan het ineens hard gaan, want nu broe den er zo'n tien paartjes en binnen een paar jaar kunnen dat er hon derd zijn." Het eilandje ligt ongeveer twee honderd meter van de Philipsdam, aan de rechterkant als je noord waarts rijdt. De visdieven krijgen het privilege omdat hun soort sterk afneemt in dit gebied. Afge lopen jaren zijn daarom meer van zulke eilandjes aangelegd, zegt Vermin. Zoals in de buurt van Dow Terneuzen en ook op Noord- Beveland. ,,Dit soort herstelprojec ten werkt heel goed. We verwach ten dat de populatie daardoor een steuntje in de rug krijgt in de Zeeuwse delta." Het zoete water van het Volkerak is rijk aan vis en daarom een prima stek voor kust- broedvogels zoals de visdief. De ei landjes zijn echter allemaal be groeid geraakt, waardoor ze er niet meer kunnen nestelen. Zo kwamen ecologen van Het Zeeuwse Landschap en het na bijgelegen Windpark Krammer met het vlot op de proppen. Niet zonder reden denkt de 'buur man' mee: dat is onderdeel van afspraken die enkele jaren gele den gemaakt zijn bij de aanleg van het windpark. ,,Enkele windmolens staan aan de rand van het gebied dat wij beheren", zegt Vermin. „Daarvoor hebben ze wat vierkante meters over moeten nemen. We zijn daar voor gecompenseerd in de vorm van financiële steun bij natuur projecten. Dit is er een van." dinsdag 13 juli 2021 VL 'Het maakt niet uit wat wij zeggen, die dingen komen er toch', schamperden omwo nenden eind oktober 2018 in buurtcentrum De Kirke in Westdorpe. Of de windmo lens er komen, is niet zeker, maar wat omwonenden ervan vinden lijkt geen en kele rol te spelen. Guido van der Heijden Terneuzen Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen staat welwillend tegen een truckparking in de gemeente. Initiatiefnemers, of het North Sea Port is of een private inves teerder, kunnen rekenen op on dersteuning van de gemeente, zo antwoordt het college op vra gen die PvdA-fractievoorzitter Laszlo van de Voorde vorige maand stelde. Wie op Google Maps inzoomt ter hoogte van de Philips- dam, ontdekt een grijs, vier kant vlot in het Volkerak- meer. Dat ligt er niet zomaar. Het kunstmatige eilandje is bedoeld om visdieven te ver leiden er te gaan broeden. Michiel Bouwman Sint Philipsland - Hein Vermin, stichting Het Zeeuwse Landschap Een visdiefje. FOTO NATUURMONUMENTEN Een truckparking in Rotterdam. foto ed oudenaerden/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59