Aan dit oorlogsschip van de Zonnekoning klopt iets niet SCHOUWEN-DUIVELAND 5 «er>$5 ACTIVITEITEN OP STRAND VALT VEEL MEER TE BELEVEN DAN ALLEEN LUIEREN Luieren op een badlaken. Dat is best lekker. Maar het strand biedt veel meer. Je kunt er yogaënd je dag beginnen of met het hele gezin op strandsafari. Vakantiegangers weten dat al jaren. Nu de Zeeuwen nog. Willemijn Schiet- tekatte van Yo- gastudio Zee land staat al tien jaar lang elke zo mer drie keer in de week met haar voeten in het zand. Daar ziet ze vaak dezelfde gezichten terug. Mensen met een tweede huis of vakantiegangers die elk jaar een paar weken op een camping of in een hotel op Schouwen-Duiveland verblijven. ,,Yoga is ook zo'n ontspannende activiteit. Het past heel goed bij de vakantie. En de plek doet natuur lijk veel. De natuur leent zich goed om tot jezelf te komen. Daar hoef je niet eens yoga voor te doen. Als we daar staan met het geluid van de zee en meeuwen op de achter grond en het zonnetje op onze huid dan is mijn les al voor de helft geslaagd. Je hebt studio's waar ze een recorder neerzetten, omdat het geluid van de zee zo rustgevend is. Ik krijg dat hier ge woon in mijn schoot geworpen." Buit Bij de strandsafari van NME (na tuur- en milieueducatie) Schou wen-Duiveland gaat het er iets la- waaiieriger maar minstens zo re laxt aan toe. Hele gezinnen, inclu- u - sief opa's en oma's, vergapen zich aan de buit die kinderen met een sleepnet boven water halen. Een sepia, slangster, zeesterren, krabben en visjes. ,,Leuk", oordeelt Lea (7) uit Houten - die net als haar broer Puk van 9 en broertje Ramses van 5 alle vangsten uitge breid bestudeert. ,,Ik had nog nooit een zeester in het echt ge zien. Die glinstervisjes wel. Maar ik vind het altijd leuk op strand, omdat je er met zand kunt spelen en lekker kunt zwemmen." Niet stilzitten Dat is precies de kracht van de sa fari's die het strandteam van NME Ik had nog nooit een zeester in het echt gezien. Die glinstervisjes wel sinds vorig jaar organiseert, zegt coördinator Janneke Donkers. ,,Ie- dereen kan z'n gang gaan en de kinderen hoeven niet stil te zit ten." Terwijl er ondertussen ont zettend veel wordt geleerd. ,,Dat is ons doel. Om mensen die normaal voor zon, strand en lui eren komen te laten zien dat er veel meer valt te beleven in en om het strand. Dat je écht onderwa- terschatten tegenkomt. De Noord zee is de kraamkamer van heel veel jong grut. Je staat hier gewoon in de kraamkamer van de zee." Alle tien volgeboekt Gingen voorheen natuurgidsen voor het NME incidenteel weleens op strandsafari vorig jaar werd de activiteit voor het eerst tien keer met het eigen strandteam gehou den. Met succes. Alle tien keer wa ren volgeboekt. Het plan is om dit jaar 25 keer een strandsafari te houden. Maar ook groepen of be drijven uit Zeeland zelf kunnen een safari boeken, geeft Donkers aan. Zo gaan komende week men sen van 't Gors op ontdekkings tocht mee. Ook bij Schiettekatte van Yo- gastudio Zeeland is iedereen wel kom. Ongeacht woonplek, yoga- vaardigheden en leeftijd. ,,Soms heb ik wel drie generaties in één groep. Dat is echt leuk. Voor mij is dan de uitdaging een les te verzor gen waar iedereen wat uithaalt." Het schip blijkt een replica van een schaalmodel waarmee de Franse zonnekoning Lodewijk XIV speelde op zijn hofvijver in Versailles. ,,Hij is de kapitein en ik ben de schipper", zegt Jan Snacken wijzend naar Nicolas J oschko. De schipper in zijn Bretonse trui grijnst het gat tus sen zijn voortanden bloot en maakt het plaatje daarmee onbewust com pleet. ,,Net als in de 17de eeuw vaar ik het schip en is hij de baas. De ka pitein was er om de belangen van de eigenaar in de gaten te houden; toen waren dat de reders en in dit geval is dat de vereniging Atelier Marin." 'Kapitein' Joschko heeft de Greve- lingen uitgezocht voor een proef vaart. De kiel van de Eenhoorn werd in 2018 op de scheepswerfbij Ander- lecht gelegd en een jaar later liep het schip van de rol. ,,We hadden nog een locatie nodig om de stabiliteit te testen wanneer onder zeil wordt ge varen. Door de corona-uitbraak was dat er nog niet eerder van gekomen. Maar voité, nu zijn we er toch nog." J oschko nam als voorzitter van het Brusselse Atelier Marin het initiatief tot de bouw. Deze organisatie biedt kansarme jongeren en psychiatri sche patiënten met dit soort projec ten een handvat om hun leven (weer) op de rails te krijgen. ,,Ze zijn niet alleen betrokken bij de bouw, maar leren door het zeilen ook sa menwerken in teamverband." De vereniging heeft ook twee admiraal Bantry sloepen nagemaakt. ,,Daar- van bestaan er wereldwijd nu zo'n tachtig. Maar er is maar één Een hoorn", vertelt een trotse Joschko. De Eenhoorn is een replica van het 'Grote schip van Versailles', dat de Franse minister Colbert in 1669 als schaalmodel (1 op 4) liet bouwen om koning Lodewijk XIV over te ha len tot de opbouw van een machtige marine. ,,Dat modelschip werd in dertijd in Le Havre gebouwd, ver volgens weer uit elkaar gehaald en op de hofvijfer van Versailles weer geassembleerd. De opzet van Col bert had effect, want Lodewijk vond het best leuk om te pronken met zijn nieuwe, machtige speeltje. Hij was de enige vorst ter wereld die zoiets had. Uiteindelijk werd dit de eerste van een vloot van in totaal zestig grote en kleinere boten." De Eenhoorn schip blijft nog tot eind deze week op de Grevelingen en vaart dan via de Oosterschelde, het Veerse Meer en het Kanaal door Walcheren naar Oostende. dinsdag 13 juli 2021 SD Met het hele gezin op strandsafari Esme Soesman Renesse - ^7- .!K> Vl P-+ 'wi. "i t Janneke Donkers van NME Schouwen-Duiveland praat met kinderen over de vangst. Verschillende keren per week kun je met het strand- team van NME op safari vanaf het strand van Renesse. foto marieke mandemaker -Lea (7) uit Houten Meer info over data en tijd: yogastudiozeeland.nl Wanneer de Eenhoorn met zijn twee rijen kanons en acht zeilen voorbijvaart bij de rede van Brouwershaven, wrijf je toch even in je ogen. Een 17de- eeuwse oorlogsbodem op Gre- velingen is op zichzelf al geen alledaagse verschijning. Maar i'ets klopt er niet aan dit plaatje. De tien mensen aan boord zijn naar verhouding te groot. Marcel Modde Brouwershaven Kapitein Ni colas Joschko (rechts staand op de rand)en schipper Jan Snacken (links naast hem met baard) geven instructies voor vertrek. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57