Tijdperk Djokovic, Nadal en Federer heeft niet te onderschatten keerzijde 10 GRAND SLAMS TOEKOMST Hoe unieker het verhaal van de Grote Drie wordt, hoe zwaarder de tijd die het mannentennis staat te wachten als Novak Djokovic, Rafael Nadal en Roger Federer straks zijn gestopt. RIK SPEKENBRINK De US Open van vorig jaar was exempla risch. Rafael Nadal en Roger Federer zegden geblesseerd af. Novak Djokovic was na een publicitair rampjaar zichzelf niet en werd in de vierde ronde gediskwalificeerd, nadat hij een lijnrechter in haar hals had geraakt. Ineens lag de weg open voor iemand anders. Domi nic Thiem was in een matige finale de sterkste. Hij won zijn eerste grand slam en had 'een barrière doorbroken'. Tien maanden later heeft de Oostenrijker geen prijs meer ge- pakt en tobt hij met zijn vorm, lijf en motivatie. Door puur geluk kon hij de US Open winnen, doorpak ken is vers twee. Zoals niemand van de volgende generatie in staat is om Djokovic, Federer en Nadal te verslaan in de herfst van hun carrière. Het lijkt voor hen een kwestie van wachten tot ze einde lijk stoppen. Maar dan? Wat blijft er van de sport over als de drie iconen van het tennis er niet meer bij zijn? Geen zorgen, zegt de optimist, er staan altijd nieuwe helden op. Het zal ongetwijfeld zo zijn. Na de ri valiteiten tussen Björn Borg en Jimmy Connors, Ivan Lendl en John McEnroe en Pete Sampras en Andre Agassi stortte de sport ook niet in. Toch laat de huidige situatie zich niet vergelijken met toen. Deze drie spelers hebben iets laten zien wat nooit is vertoond. De één, Fe- derer, speelde het beste en mooi ste tennis ooit. De tweede, Nadal, heeft een arbeidsethos waar nooit iemand aan gaat komen. Hij heeft het tennis fysieker gemaakt, echt iets toegevoegd aan de sport. En de derde, Djokovic, is mentaal en fy siek zo ongekend veerkrachtig, dat je je niet kan voorstellen dat ie mand dat kan kopiëren. Impact Natuurlijk gaan Stefanos Tsitsipas, Matteo Berrettini en Daniil Medve- dev hun grand slams winnen. Maar ze weten één ding zeker: bij de cij fers en de impact van de Grote Drie komen ze nooit ook maar in de buurt. Leuk, Roland Garros win nen, maar probeer het eens dertien keer. Djokovic, Nadal en Federer hebben een hele generatie tennis sers uitgegumd, zei Andy Roddick al eens. Dat de twintigers van nu het charisma van de Big Three (nog) niet hebben, is logisch. Al jaren staan alle spotlights op de immens populaire 'Rafa', 'Nole' en 'Roger'. In die schaduw kun je moeilijk bloeien. Maar dat komt wel, als zij straks op de posters van de grand slams staan en het grote publiek meer te weten komt over deze mannen. Het lijkt alleen onvermij delijk dat ze altijd langs de meetlat worden gelegd met het unieke trio van deze eeuw als referentiekader. Misschien niet eerlijk, wel logisch. Het vrouwentennis biedt al een somber stemmend inkijkje wat er te wachten staat. Serena Williams verkocht op een zeker moment meer kaarten in Amerika dan de mannen. Ze won 23 grand slams en droeg de sport in haar eentje. Tot ze na haar zwangerschap haar Djokovic, Nadal en Federer hebben een hele generatie tennissers uitgegumd, zei Andy Roddick al eens dominantie was verloren. De laat ste jaren konden Jelena Osta- penko, Flavia Pennetta, Barbora Krejcikova en Sofia Kenin grand slams winnen. Dat is één keer een mooi verhaal, ongetwijfeld een boost voor het tennis in Letland, Italië of Tsjechië. Maar het grote publiek is een week later vergeten wie Roland Garros won. Dat doet de commerciële waarde van de sport geen goed. De tv-rech- ten zijn steeds duurder geworden, juist vanwege het aanhoudende sprookje van de Grote Drie. Maar als Federer niet meer op Wimble don speelt en Roland Garros het moet doen zonder Nadal, gaan kijk cijfers tuimelen. Zullen sponsors nog eens overwegen of ze miljoe nen in een toernooi steken. En wordt het 'product' tennis minder waard. Het is niemands schuld, meer het gevolg van een bizarre sa menloop van omstandigheden. Dat in Bazel, Sarajevo en op Mallorca binnen zes jaar van elkaar drie unieke atleten en persoonlijkheden werden geboren. Die elkaar tot het uiterste dreven. De hoop is dat er nu ergens op aarde een supertalent van 16 rond loopt, die met eigen ogen heeft ge zien wat er bij komt kijken om de meest mondiale individuele sport anderhalf decennium te regeren. Dat die jongen zich even maniakaal vastbijt in zijn droom als de drie grootheden. En dat die de sport na een ongetwijfeld enorme dip uit het slop trekt. Van een normale sterveling mag je zoiets niet ver wachten. En zo'n nieuwe ster heeft ook een rivaal nodig. dinsdag 13 juli 2021 GO Tennis wacht zwart gat na stoppen van de Grote Drie y @rikspekenbrink ■•3, S. Rotterdam Novak Djokovic (l), Rafael Nadal en Roger Federer (r). fotos afp, GETTY IMAGES EN AP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54