30C. si 7 Kelderman hoopt in 8 Limburger wil na Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse de derde Nederlander üf WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2021 Vragen over dominantie Pogacar Voor Wout Poels beginnen drie cruciale dagen in de Pyreneeën. Slopende etappes waarin hij zijn bolletjestrui moet veiligstellen. Eindelijk is er weer een échte strijd om de iconische trui. ,,Ik ben trots dat ik dit shirt mag dragen. Dat is speciaal.'' Mercatone DANIEL DWARSWAARD De Tour is op dag zestien en Wout Poels (33) vertrekt in de bollentrui. De laatste Nederlander die zo ver in de Tour de France het legendari sche shirt droeg, was Gert-Jan Theunisse in 1989. Hij hield het vol tot Parijs en volgde Steven Rooks op die een jaar eerder de trui won. Theunisse en Rooks, de twee Ne derlanders die de eer hadden om in Parijs met de bolletjestrui op het podium te staan. Poels wil graag de derde worden. Hij genoot gisteren op de rustdag van de aandacht die hoort bij een truiendrager. Hij fietste nog vijf kwartier los met zijn ploegmaten, zónder bollentrui. ,,De trui die ik eerder deze Tour pakte, zit al in een koffer die in de vrachtwagen staat. Voor de start 16e etappe krijg ik een nieuwe. Hoeft ook niet per se in een trainingsritje. Met rugnummers erop is het ook veel mooier. Gaan we er weer vol voor.'' Poels pakte na de achtste etappe naar Le Grand-Bornand de bolle tjestrui, maar raakte hem een dag later in de regen en kou op weg naar Tignes direct kwijt. ,,Daar baalde ik echt van. Toen vertrok ik veel te gek uit de startblokken, als een soort junior. Het is mooi dat ik hem terug heb. Het doel is om de trui naar Pa rijs te brengen. Maar ik ben al heel trots dat ik de trui mag dragen. Dat is speciaal. Ik ga er keihard voor vechten." Luxe De bollen passen deze Tour bij de Nederlanders. Ide Schelling reed er vijf dagen in rond. Mathieu van der Poel was één dag eigenaar van de trui, al droeg hij hem toen niet. Het geel ging natuurlijk voor. Het is een luxe, want de laatste Nederlander in de bolletjestrui voor dit jaar was Johnny Hoogerland in 2011. Toen hij huilend op het podium na zijn val in het prikkeldraad de trui kreeg aangedaan. Poels: ,,Dat was mijn eerste Tour. Ik was toen ploegge noot van Johnny bij Vacansoleil. Ik was die dag ziek en moest opge ven.'' Nu staat Poels in de bollen en wacht hem een zware strijd. Hij staat slechts acht punten voor op Michael Woods en tien op Nairo Quintana en Wout van Aert. Op de aankomsten van woensdag en don derdag liggen alleen al veertig pun ten op de finish. ,,Daar worden de klappers ge maakt. Met Van Aert weet je het nooit. Dat is zo'n speciale renner. Hij heeft een groot doel op de Olympische Spelen, maar mis schien wil hij er nog voor gaan. Woods en ik zijn gelijkwaardig, denk ik. Quintana is een bijzon dere. Hij kan in week drie ook goed zijn.'' Poels houdt ook nog rekening met Pogacar die vorig jaar als bonus de bolletjestrui won. Niet bewust, maar puur vanwege zijn over macht. Ook deze Tour een reëel scenario als de Sloveen zijn zinnen zet op etappewinst. Zonde Poels: ,,Ik hoop natuurlijk dat zijn ploeg UAE, zoals vaker, een groep vluchters laat wegrijden. Maar mis schien wil hij nog een keer uitpak ken. Dat zou zonde zijn, want dan zijn wij kansloos, vrees ik.'' In de bollentrui rijdt Poels zich in de kijker. Best handig nu zijn ma nagement met ploegbazen spreekt over zijn toekomst. Poels heeft een aflopend contract bij zijn huidige werkgever Bahrein. ,,De vrijheid die ik hier krijg, zo als ik nu voor de bollen mag rijden, is mooi'', zegt hij over zijn toe komst. ,,Maar ik heb bij Sky zeven grote rondes in dienst van een kop man gereden en er zes gewonnen. Dat is ook gaaf. Het ideaalplaatje is misschien een combinatie: in grote rondes in dienst rijden van een kopman en in andere wedstrijden vrijheid krijgen. De opties liggen nog open.'' STRIJDEN VOOR PODIUM dinsdag 13 juli 2021 Dimitri Konitsjev was in 1999 de laatste etappe winnaar in Saint-Gau- dens. Tom Simpson trok er in 1962 als eerste Brit ooit de gele trui aan. Geletruidrager Tadej Pogacar moest op de tweede rustdag 'onge makkelijke' vragen over zijn dominantie in de Tour beantwoorden. ,,Ik word er niet boos om'', zei de 22-jarige Sloveen van UAE-Team Emira tes. ,,Het zijn ongemakkelijke vragen omdat het verleden van onze sport niet rooskleurig is geweest, maar ik begrijp volledig waarom deze vragen er zijn.'' Poels geeft de bollentrui niet zomaar af Pas de la Case $0 @DanielDwars i 13 juli - 169 km FRANKRIJK V A St-Gaudens ~)169km Aspet rfiSOkm 10 SPANJE 20km Vic d'Oust 85km Tarascon- ur-Ariège 6km AND Pas de la Case r*" hoogteverschil en moeilijkheidsgraad St-Gaudens 407m Pas de Port la Case 1249m 1134m Portet d'Aspet Core^1069mAspret- 595m X 0~l Sarrat 478m 169km BERGKLASSEMENT 1. Wout Poels (Ned/TBV) 74 2. Michael Woods (Can/ISN) 66 3. Nairo Quintana (Col/ARK) 64 4. Wout van Aert (Bel/T JV) 64 5. Bauke Mollema (Ned/TFS) 41 TOUR DE FRANCE 2021 Voor actuele video's, (ri> al het Tour-nieuws en verslagen zie ad.nl PAS DE LA CASE Wilco Kelder man, nummer 6 in het klasse ment, is met een handvol favo rieten al twee weken verwik keld in een strijd om de podi umplaatsen achter Tadej Poga car. Goed nieuws: Hij heeft zijn gebruikelijke superdag in een grote ronde nog niet gehad. Natuurlijk keek Kelderman goed om zich heen bij de beklimming van de Col de Beixalis, de slot klim van de Pyreneeënetappe voor de rustdag. Alle mannen die boven hem staan, zag hij aanvallen om vervolgens op zijn eigen tempo de gaatjes te dich ten, of juist voorop in de groep met favorieten te gaan rijden. ,,Van de ene kant kijk ik wat jon gens doen en hoe ze rijden. Van de andere kant probeer ik vooral het beste uit mezelf te halen. Je ziet wel dat Carapaz, Vingegaard en Uran een stapje beter zijn. Met O'Connor is het afwachten of hij weer een slechte dag zal hebben, zoals op de Mont Ventoux.'' Na vijftien etappes is de strijd ach ter Pogacar spannend. Rigoberto Uran, de nummer 2, staat 1 minuut en 2 seconden boven Kelderman. Tussen de Colombiaan en de Ne derlandse kopman van Bora Hans- grohe staan Jonas Vingegaard, Ri chard Carapaz en Ben O'Connor. Dat ze na de Touropening in Bre- tagne, de valpartijen, de tijdrit en vier loodzware bergritten zo dicht op elkaar staan, is een wonder. ,,Ik ben niet meer fris. Het is pittig geweest. Eerst was er slecht weer en nu is het heel heet. Er is hard gekoerst, de vermoeidheid is er.'' In de eerste weken heeft Kelder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52