mMr&JL m i a ïJLj I i Engelse bondscoach koos voor strafschoppen tegen Italië bewust voor jonge 6 EK VOETBAL Een kwarteeuw na zijn eigen misser heeft Gareth Southgate er nog een penaltytrauma bij. De Engelse bondscoach koos voor de strafschoppenserie tegen Italië in de EK-finale doelbewust voor zijn jongste aanvallers, met desastreuze gevolgen. Maar wat dreef Southgate? dinsdag 13 juli 2021 @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU London* M Waardig nam Gareth Southgate alle verantwoordelijkheid op zich, in de late uren na de finale, sprekend tot de nog verbijsterde Engelse pers op Wembley. Verwijt vooral Marcus Rashford (23), Jadon Sancho (21) en Bukayo Saka (19) niks, benadrukte de bondscoach, kort na de zo dra matisch verloren finale tegen Ita lië. ,,ïk heb deze keuze gemaakt en niemand anders'', aldus Southgate. ,,De volgorde van de penaltyne mers was mijn beslissing, niet die van de jongens. Ik heb het steeds te gen ze gezegd en ik zeg het nu nog steeds: ze staan niet alleen. We winnen als een team en we verlie zen als een team.'' Op een minderheid van Engelse racisten had het allemaal weinig impact. Op sociale media regende het alweer verwensingen naar de jonge voetballers, exact zoals dat voor het toernooi al een groot thema was. Het was één van de re denen dat de Engelse ploeg steevast knielde voor de aftrap - en jongens zoals Raheem Sterling, Jordan Hen derson en Rashford zich openlijk en scherp uitspraken tegen racisme. Er was ook massale steun voor de spelers die misten in de zo beladen strafschoppenreeks tegen Italië. Tal van prominenten en fans spraken hun respect en waardering uit, voor een Engels team dat zes weken lang tot trots, vrolijkheid en opwinding leidde in het voetballand Engeland. ,,Vergeet niet dat één trap niets af doet aan wat je betekent als mens, Marcus'', schreef Manchester Uni ted op sociale media aan Rashford, bekend om zijn grote inzet voor arme kinderen. Maar wat bezielde Southgate om juist deze jongens aan de immense druk van een land over te leveren? De 19-jarige Saka stond al een tijdje in het veld, Sancho en Rashford Je kunt dit gewoon niet doen. Je kunt tegen een jongen van 19 niet zeggen: neem jij hem maar - Roy Keane kwamen pas in de slotminuut van de verlenging het veld van Wem bley op. De strafschop was feitelijk hun eerste actie van de wedstrijd. Het leidde tot grote verontwaardi ging in de internationale pers en op sociale media. Statistieken De beslissing van Southgate valt niet los te zien van het team van data-analisten in zijn staf. Engeland kan op het nationale St. George sportcentrum beschikken over een volwaardig team van dataspecialis- ten, geleid door de Welshman Rhys Long. Op basis van de meest ge avanceerde statistieken helpen zij Southgate al jaren bij zijn voorbe reiding op wedstrijden, bij scouting en bij wedstrijdanalyses. Ook spe cifiek bij strafschoppen hecht Southgate grote waarde aan de be vindingen van Long, die onderzoek deed naar vele duizenden wedstrij den. De Noorse wetenschapper Geir Jordet deed ook al vijfjaar uit voerig onderzoek naar penaltyse ries, zowel in psychologisch als in statistisch opzicht. De conclusies op basis van het verleden, kort samengevat: jonge spelers scoren vaker dan routiniers. Aanvallers scoren procentueel het meest, terwijl ook invallers bij strafschoppen succesvoller zijn dan basisspelers. Daarbij bepaalt de tijd vóór de trap vaak of een penalty succesvol is, zeggen de data. Haas tige spoed blijkt zelden goed. Het was allemaal exact terug te zien in de keuzes van Southgate. Na de benutte strafschoppen van de ervaren 'aanvoerders' Harry Kane en Harry Maguire liet de Engelse bondscoach heel bewust zijn jonge krachten de volgende drie penalty's nemen. Invallers dus, aanvallers bo vendien. Ook aan hun penalty zelf was duidelijk te zien dat erop ge traind was. Met name Rashford nam uitgebreid de tijd alvorens zijn strafschop te nemen Het pakte allemaal dramatisch uit. Wat niet meehielp: Engeland won weliswaar de toss om het kie zen van het doel, Italië mocht dank zij een winnende toss de eerste strafschop nemen. Ook in dat op zicht zijn de data helder: de ploeg die begint, is duide lijk in het voordeel. Maar op het muntje van Kui pers kon Engeland nu juist geen invloed uitoefe nen. Ervaren ,,Je kunt dit gewoon niet doen'', zei de Ierse oud voetballer Roy Keane na af loop bij ITV, zich richtend tot de ou dere spelers. „Je kunt tegen een jon gen van 19 niet zeg- gen: neem jij hem maar. Juist de meer ervaren spelers zoals Raheem Sterling en Jack Grealish moeten verantwoordelijkheid nemen op zo'n moment.'' Overigens liet Gre- alish via sociale media na alle kri tiek op hem weten dat hij wel dege lijk een pingel wilde nemen. Keane volgde hierin zijn gevoel, of zijn 'gezonde verstand'. Achteraf is het altijd gemakkelijk, dat moet gezegd, en feit is dat Engeland on der Southgate in 2018 ook zijn eer ste strafschoppenserie in vele jaren won, destijds op het WK tegen Co lombia. Juist de rationele aanpak van de Engelse bondscoach, leu nend op een mental coach én data- expert Long, werd toen uitgebreid geroemd. ,,Ze hebben nog een carrière voor zich, ik ben ongelooflijk trots op ze'', zei Southgate na afloop. Dat klonk gemeend, maar tegelijk cy nisch. Het was juist de huidige En gelse bondscoach die in 1996 de beslissende strafschop miste tegen Duitsland in de halve finale op Wembley. Een moment dat hem al tijd is blijven achtervol gen, tot op de dag van vandaag. Sterker jt v nog: Engeland en Southgate heb ben er een nieuw pe naltytrauma bij. MBondscoach Gareth South gate. FOTO REUTERS GO -■- - Penalty's achtervolgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50