Mogelijk toch compensatie voor dorpsfeest 3 dgnVeluwediner Nederlanders elders besmet 4 CORONA BESMETTINGEN Premier Rutte en minister De Jonge erkenden gisteren alsnog dat de versoepelingen van juni 'te snel kwamen'. De losse regels, veel inhaalfeestjes en een lek toegangssysteem leidden tot een vierde coronagolf. Dorpsfeesten en andere evenemen ten die lokaal worden georgani seerd door vrijwilligers vallen niet onder de garantieregeling voor eve nementen. Nu de coronaregels op nieuw zijn aangescherpt kan dit een flinke strop zijn voor een buurt of gemeente. De Jonge en Grapper haus hebben gisteren toegezegd tij dens het Veiligheidsberaad van de 25 burgemeesters dat er toch geke ken zal worden naar een compen satiemaatregel. Enkele burgemeesters meldden dat het kabinet twee weken geleden bij plaatselijke organisatoren ver keerde verwachtingen heeft ge wekt door bijna alle coronaregels los te laten. ,,Ik denk dat de rijks overheid door de zelfbedachte leus 'dansen met Janssen' de horecaon dernemers en organisatoren van evenementen netjes moet compen seren'', stelde bijvoorbeeld de bur gemeester van Zwolle, Peter Snij ders. De burgemeesters brachten het onderwerp in bij het Veiligheidsbe- raad. ,,De ministers gaan bekijken hoe groot het probleem is en hoe veel schade er wordt geleden. Dat is niet voor iedereen hetzelfde, want een braderie of een kermis kan wel doorgaan. Ze gaan uitzoeken of er maatwerk geleverd kan worden", zegt Hubert Bruls, voorzitter van het beraad. Ook is afgesproken dat het sys teem met het toegangstesten op nieuw onder de loep wordt geno men. ,,Dat gebeurt voor de nieuwe mededelingen van het kabinet op 13 augustus. Wij hadden al gewaar schuwd dat het heel moeilijk was zo'n systeem in de horeca te hand haven. Als mensen vrij heen en weer en in en uit mogen lopen, kan er van alles misgaan, ook zonder opzet. En dat is dus gebleken. Voor een festival op een afgesloten wei land werkt het wel, maar niet in een drukke stad", meent Bruls. KLAGENFURT Een groep van 27 Nederlandse studenten is op vakantie in Oostenrijk in qua rantaine geplaatst nadat acht tien groepsleden vrijdag posi tief waren getest op Covid-19. Inmiddels zijn 26 van de 27 stu denten besmet. De vakantie gangers werden meteen in af zondering geplaatst in hun ap partementencomplex in de deelstaat Karinthië. De studen ten zijn volgens de deelstaat- woordvoerder inmiddels over geplaatst naar een noodopvang in de stad Klagenfurt. Het coronavirus stak ook een stokje voor een concert in Zuid Frankrijk van het Haydn Jeugd Strijkorkest uit het noorden van Nederland. Verschillende leden testten enkele uren voor de aan vang positief. Voor het orkest zat er niets anders op dan weer in de bus te stappen en terug te rijden naar Nederland. 4 dgn Zuid-Limburg Vakantiepark Zeeland www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg n de hal van het ministerie van Algemene Zaken volgde gis teren, na de zelfverzekerde persconferentie van afge lopen vrijdag, alsnog een mea culpa van pre mier Mark Rutte en zijn minister van Volksgezondheid, Hugo de Jonge. „Excu ses, het was geen goede persconferentie", zei Rutte onomwonden. „Jul lie vroegen terecht om reflectie. Maar we waren zo druk die dagen met alle maatregelen dat we dat niet goed hebben voorbereid." Vrijdag werden vragen over gemaakte fouten nog weggewuifd door het twee tal. Terugkijken zou wel 'bij de evaluaties gebeuren'. Maar in het weekeinde hield het commentaar aan, ic-boegbeeld Die- derik Gommers vond excuses bijvoor- beld op z'n plek. In de media was de toon zaterdag eve neens fel. Rutte en De Jonge hadden er de afgelopen dagen contact over, zegt een bron. ,,De kritiek was niet onterecht. Als kabinet ben je eindverantwoordelijk. Dus dan moet je stellen dat de maatrege len niet uitwerkten als gedacht en ge hoopt." Dus kwam er gisteren alsnog een sorry. ,,Als er dingen niet goed gaan, moet je daar volstrekt open over zijn'', zei Rutte. Maar hoe kon het zo misgaan met de versoepelingen in juni? Had het kabinet beter kunnen en moeten weten? MEI/JUNI Er heersteen bevrijdingsdaggevoel in het land, maar er gaan rode lampjes branden bij virologen. Al ver voordat het kabinet op 18 juni de massale versoepelingen k aankondigt, zijn er waar schuwingen. WHO-direc- teur Ghebreyesus zegt begin mei dat landen 'extreem voor zichtig' moeten zijn met het ophef fen van beperkende coronamaatrege- len.Virusexperts schetsen in deze krant eind mei precies het scenario dat Neder land nu plaagt. Viroloog Marion Koop mans vreest dat vooral jongeren een ri sico vormen en lopen. ,,Ik maak me zor gen over het idee dat nu lijkt te leven: de ziekenhuiscijfers gaan omlaag, dus we zijn klaar." Maar tegelijk is de stemming in het land uitgelaten, alsof er een officieuze corona-bevrijdingsdag wordt voorbe reid. ,,Ga weer leven'', is de blije aan moediging van ic-voorman Diederik Gommers. JUNI Het kabinet krijgt op 18 juni ook de zegen van het Outbreak Manage ment Team (OMT) voor de versoepe lingen. Het adviesorgaan van Jaap van Dissel laat weten 'geen reservering' te hebben ten aanzien van een versnelling Van der Valk dinsdag 13 juli 2021 GO De demissionaire ministers De Jonge (Volksgezondheid) en Grapperhaus (Justitie) bekijken of kleinschalige feesten en eve nementen die te elfder ure zijn afgelast door de coronamaatre gelen toch in aanmerking komen voor een vergoeding. ANP Den Haag EN TOEN KWAM Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort 4* Van der Valk Amersfoort Al, Comfort kamer (8,3) r 2 nachten incl. ontbijtbuffet. Gratis wifï en parkeren Wfr/Ï I 1 keer een 3-gangen diner Aankomsten t/m oktober en gratis annuleren 4* Fletcher Parkstad, Kerkrade (8,2) Roompot Aquadelta, Bruinisse (7,9) Slaap in het stadion van Roda JC Vanaf prijs per 2-pers. appartement 3 nachten incl. ontbijt Bij Maastricht en Aken Weekend, midweek ofweek 4 n Incl. zwembad animatie IU11 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserverinj ïgskosten en toeristenbelasting Niels Klaassen en Sander van Mersbergen Premier Rutte geeft toe dat hij zich ver gist heeft ten aan zien van de ver- soepelin- gen. Voor moor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4