Kuipers: na Wembley gewoon weer Jumbo Italiaanse EK-titel sinds 1968 5 WHO-epidemioloog: 'Verwoestend dit' Penaltykoning hersteld van een loodzwaar kanker traject, werd een levend symbool van de diepe band tussen trainers, staf en spelers. De blessure van uit blinker Leonardo Spinazzola deed die verbondenheid alleen maar groeien: meteen na de winst op En geland begonnen de Italiaanse spe lers zijn naam te brullen ('Spina! Spina!'), uitgebreid knuffelend met de linksback zelf. Vleugje bijgeloof Het leidde uiteindelijk allemaal tot een serie van 34 wedstrijden zon der nederlaag - en tot de eerste EK- winst sinds 1968. Een vleugje bijge loof hielp ook mee. Nadat teamma nager Vialli voor de openingswed strijd tegen Turkije (3-0) te laat was gekomen, werd dat incident prompt een running gag. Voortaan reed de spelersbus van Italië stee vast een extra rondje, zodat Vialli voor elk EK-duel steeds nét een stap te laat kwam. Ook dat tekent de humor en het plezier van jongens onder elkaar. Chiellini en Bonucci vormden niet alleen het sterkste verdedigings koppel op het EK, wederom uit- blinkend tegen Engeland, ze zitten morgen al samen in het vliegtuig naar hun vakantiebestemming. Keeper Gianluigi Donnarumma werd kort na afloop van de finale gekroond tot speler van het toer nooi. De nieuwe doelman van Paris Saint-Germain stopte in de straf- schoppenserie twee cruciale penal ty's, nadat eerst Marcus Rashford op de paal had geschoten. ,,Hij is de beste keeper ter wereld'', aldus Mancini. ,,Een geweldige speler, maar ook een fantastische jongen.'' Om het perfecte Italiaanse voet- balverhaal helemaal af te maken, wonnen Mancini co zondag ook nog uitgerekend op Wembley. De plek waar de bondscoach in 1992 nog in tranen uitbarstte als speler van Sampdoria, na de 1-0 nederlaag tegen FC Barcelona in de finale van de Europa Cup 1, te wijten aan een vrije trap van Ronald Koeman. ,,Nu zijn er tranen van vreugde'', aldus Mancini. ,,Ik ben ongelooflijk blij voor alle Italianen. De mensen hebben een loodzware periode ach ter de rug. Ik ben dankbaar dat wij ze weer wat vreugde hebben kun nen geven.'' Na vijf magische weken landde 'Team Kuipers' gisteren weer op Schiphol. Ze waren veruit het succesvolste Nederlandse gezel schap op het EK. De familie zat te wachten in het Hilton Hotel, er was champagne, een onderschei ding tot bondsridder en er waren lovende woorden. „Morgen ga ik weer werken'', zei scheidsrechter Bjorn Kuipers, de Jumbo-eige naar uit Oldenzaal, even later al weer broodnuchter. „De klanten welkom heten.'' Nee, hij ver wacht geen lange rijen. Met een grijns: „Zo gaat dat in Twente niet.'' Kuipers en zijn team legden een wonderlijke reis af samen, met de finale Engeland - Italië als absolute mijlpaal en schitterend hoogtepunt. „Als je bedenkt dat we vijf weken geleden op het vliegtuig stapten naar Istanboel, waar alle scheidsrechters en hun teams samenkwamen, en we hier vandaag zitten en de finale moch ten leiden, ben ik supertrots en vereerd'', zei Kuipers. Een paar uur eerder stonden Kuipers en zijn assistenten nog op in een Londens hotel. De Engelse tabloids kunnen genade loos zijn, maar de scheidsrechters lazen bij het ontbijt geen onver togen woord. „Er werd amper over ons geschreven en wat er stond, was lof'', vertelde assistent Sander van Roekel. „We hebben geen beslissingen genomen waar wereldwijd over wordt gespro ken. Dan zit je hier met een heel goed gevoel.'' Terug naar zondagochtend om exact 5.23 uur, vele uren voor de finale. Kuipers had de wekker om negen uur gezet, maar werd uren eerder wakker. Dit was het mo ment, de dag dat zijn droom uit kwam. De wedstrijd waar hij het hele toernooi op hoopte en toege wezen kreeg. „Ik had het gevoel: er mag vanavond niets misgaan en dat gaat het ook niet. Ik ben scherp. In het begin van het EK voelde ik me gespannen, omdat je wilt dat het goed gaat.'' Ik dacht aan hoe ik hier was gekomen. De droom die ik altijd had gehad, was uitgekomen Na het duel tussen België en Denemarken waren er emoties, vervolgde hij. Het was de eerste wedstrijd van de Denen, nadat Christian Eriksen een hartstil stand had gekregen op het veld, het spel lag een minuut stil als eerbetoon. Voor de finale was er alleen maar focus en gezonde spanning. „Het borrelde in me. Mijn eerste wow-moment kwam aan het einde van de warming-up en de supporters begonnen te zingen.'' Kuipers sprak aanvoerders Giorgio Chiellini en Harry Kane voor aanvang toe. „Ik heb ze ge vraagd zich met hun eigen spel bezig te houden en niet met mij. Ze reageerden met: 'Don't worry'. Ik zei: 'Ik maak me geen zorgen, dit is een boodschap.' Daarna kwam het mooiste en grootste moment: de line-up, de volkslie deren. Ik stond daar en dacht aan hoe ik hier was gekomen. De droom die ik altijd had gehad, was uitgekomen.'' Zijn vader en vrouw reizen vaak mee, maar deze finale waren voor het eerst zijn kinderen erbij. „Op Wembley, in de kolkende massa. Ik vond het prachtig, het maakte me enorm trots.'' Ze za gen Kuipers foutloos fluiten. „Pas na het laatste fluitsignaal komt de opluchting. Er zijn geen cruciale fouten gemaakt, het is goed ge daan. Je bent echt zo slecht als je laatste beslissing.'' Was het meteen zijn laatste EK-finale of overweegt 'Team Kuipers' na dit succes door te gaan? „Zo ver ben ik nog niet, ik weet het nog niet. Daar ga ik over nadenken. Ik heb een thuisfront en mijn team, er is veel om over na te denken." Kuipers is 48 jaar en voelt zich in elk geval nog top- fit. „Zolang je de testen haalt en de KNVB je steunt, kun je door gaan. Ik heb in de finale aardig wat kilometers gemaakt, maar voel me heel goed.'' dinsdag 13 juli 2021 GO Een Amerikaanse epidemioloog van de wereldgezondheidsorganisatie WHO maakt zich grote zorgen over de mensenmassa die ze op de tribunes zag zingen en schreeuwen bij de finale. ,,De deltavariant zal profiteren van niet- gevaccineerde mensen, in drukke omgevingen, zonder masker, schreeuwend, roepend, zingend. Dit is verwoestend", aldus Maria Van Kerkhove op Twitter. vrienden Gianluigi Donnarumma heeft alle vijf de duels waarin hij betrokken was bij een penaltyserie gewon nen: drie voor Italië en twee voor zijn club. FOTO REUTERS A De Itali aanse ploeg vierde de titel gisteren met een busrit door Rome. Kuipers praat met keepers Pickford (l) en Donnarumma vlak voor de penaltyserie. foto reuters Het leek erop dat Bjorn Kuipers (48) het na zijn foutloze EK- finale voor gezien zou houden op het internationale podium. Maar de Tukker is er nog niet uit, zei hij gisteren na aankomst op Schiphol. „Ik ga erover nadenken.'' Maar eerst wil hij nagenieten van de droom die op Wembley uitkwam. Fardau Wagenaar Schiphol - Bjorn Kuipers (48)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49