4 Loyaliteit en diepe band tussen spelers en staf legden de basis voor de eerste EK VOETBAL Southgate wil door tot WK Onomstreden was Italië de beste ploeg op Euro 2020, zo bleek óók in de finale tegen Engeland op Wembley. Een team van vrienden, gedragen door een bondscoach die zijn belofte waarmaakte. ,,Ik heb altijd gezegd dat Italië thuishoort bij de absolute top.'' Miljoen mensen SJOERD MOSSOU zichte van het origineel, maar de boodschap is helder. Na dagen van eindeloos Engels gezang over het voetbal dat eindelijk thuis ging ko men, is het nu de beurt aan EK- winnaar Italië. De plukjes overge bleven Engelse fans gaan er sportief mee om, duimen opstekend naar de winnaars. Ook Giorgio Chiellini en Leo nardo Bonucci, boegbeelden en ab solute uitblinkers, zongen het aan gepaste liedje al in de catacomben van Wembley. Plagerig lieten ze hun medailles zien: goud in plaats van zilver. Ook na 55 jaar blijft En geland nog wel even worstelen met zijn nationale voetbaltrauma. Italië is helemaal terug aan de internatio nale top van het landenvoetbal. Feestelijk wordt het elftal maan dagochtend onthaald op het vlieg veld in Rome, de Coupe Henri Het is al ver na middernacht, als de paar duizend Italiaanse fans zich verzamelen onder het viaduct bij metrostation Wembley Park. De meeste Engelse supporters zijn al lang en breed afgedropen. Slechts een zee van lege blikjes, bekers en flessen herinnert in Londen aan de ongekende opwinding van de laat ste dagen. Grammaticaal is het niet hele maal in orde, ook de melodie laat enigszins te wensen over ten op- Delaunay liefdevol in de handen. ,,Ik had nog wat geluk tegoed'', zegt bondscoach Roberto Mancini kort na afloop in Londen. Op de straten in Italië is dan al een volks feest losgebarsten, zijn spelers staan verderop nog dansend op het veld. ,,In 1990 maakte ik deel uit van een fantastisch Italiaans elftal, net als op het jeugd-WK van 1988. Beide keren verloren we na strafschop pen. Deze keer heeft de beste ploeg gekregen wat ze verdient.'' De sterkste Een stelling die haast onmogelijk valt te betwisten. Italië behoorde al in de groepsfase tot de meest in drukwekkende teams op dit EK, spelend met een dynamische aan val, leunend op een voortreffelijke defensie. De achtste finale tegen Oostenrijk was moeizaam, maar ook tegen zeer pittige tegenstan ders als België en Spanje was de ploeg van Mancini de sterkste. En zelfs op een uitzinnig, haast elektrisch geladen Wembley bleef Italië zondagavond overeind, on danks een vroege achterstand door de goal van Luke Shaw. Succesvol paste Mancini zijn elftal tactisch aan in de rust - en ook mentaal bleek de Italiaanse ploeg onver woestbaar. ,,Dit is een team van vrienden'', zei Lorenzo Insigne na afloop van de finale. Het is exact wat het is. Nadat Ita lië het WK van 2018 had gemist, bouwde Mancini zorgvuldig aan een elftal waarin loyaliteit boven alles ging. Met een hechte staf, gro tendeels afkomstig uit de boezem van zijn oude club Sampdoria, her vormde de oud-voetballer de Azzurri op ongekende wijze. Gianluca Vialli, dinsdag 13 juli 2021 GO Bijna de helft van de Brit ten heeft naar de finale ge keken. Op het hoogtepunt zaten er bijna 31 miljoen mensen voor de tv. Onverwoestbaar team van Gareth Southgate (50) wil ook na de verloren finale doorgaan als bondscoach van Engeland. Hij heeft een contract tot en met het WK van volgend jaar. ,,Ik heb nu behoefte aan rust, heb ook vakantie nodig. Maar zoals ik me nu voel, wil ik met de ploeg naar Qatar.'' BIGBUST0URS.C0* London* A y @sjoerdmossou „Football's coming Rome!", zingen de Italiaanse supporters. „Football's coming to Rome!" Vlnr: de italiaanse premier Draghi, bondscoach Mancini, captain Chiellini, teammanager Oriali en Bonucci. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48