Van den ond, Lorre en Kees kernien 10 ZEELAND Zuiderburen MAS ANTWERPEN VALT IN DE PRIJZEN INTERNATIONALE EXPO VAN HET JAAR De expo 100 x Congo. Een eeuw Congolese kunst in Antwerpen i s verkozen tot internationale tentoonstelling van het jaar. Voor het Museum Aan de Stroom is het de kers op de taart. Streektaal A De prijs moet ook de cri tici van het MAS over tuigen. Het museum dat in mei 2011 opende, be zorgde de wijk 't Eilandje een me tamorfose. In wat ooit een rauwe en wat verlaten havenbuurt was, bots je nu rond het MAS op een jachthaven en omliggende horeca met de allure van Saint-Tropez. Voor fans van dat kleine café aan de haven hoeft het niet. En in het MAS nemen de dagjesmensen vooral de roltrappen naar boven om op het panoramaterras te ge nieten van een prachtig uitzicht over stad en Schelde. Nu bewijst deze prijs dat het MAS ook als mu seum internationaal op de kaart staat. Toch begon 100 x Congo in sep tember vorig jaar met een valse noot. Voor oppositiepartij Groen was de expo een aanleiding om een gesprek aan te gaan over roof- kunst die thuishoort in Congo. De curatoren en cultuurschepen Na- billa Ait Daoud (N-VA) gingen in het verweer. De expo kwam tot stand in samenwerking met de Congolese gemeenschap, Congo lese kunstenaars en de universiteit van Kinshasa. Herkomst Het was net de bedoeling om het historische verhaal te duiden, om de bezoeker te doen nadenken over de herkomst van de objecten. Zo ging het MAS ook in dialoog met Antwerpenaren van Afri kaanse afkomst. Want hoe beke ken de Congolezen de witte mens of de mundele? In de film In vele landen geven 25 personen hun vi sie op de collectie. Wat betekenen ze en waar horen ze thuis? Tervuren Congolese roofkunst is momen teel actueel in België. Het Africa- Museum in Tervuren vraagt extra middelen om te onderzoeken of de voorwerpen uit de collectie al dan niet rechtmatig zijn verworven. Daarbij lijkt er één zekerheid. Tot 1908 was Congo het persoonlijke bezit van koning Leopold 2. Daarna werd het een Belgische ko lonie. Alles van voor 1908 is wel licht roofkunst. Voor de latere ob jecten is diepgravend onderzoek nodig. De stad Antwerpen kocht de eerste objecten in 1920 van een kunsthandelaar. In dat jaar kwam er ook een schenking van Louis Franck, de toenmalige minister van Koloniën. Op de website van het MAS vertelt curator Els De Pal- menaer in een podcast de geschie denis van hoe deze collectie werd verworven. Curator Nadia Nsayi leg het waarom van de expo uit en wat je als bezoeker mag verwach ten. Het onderzoek dat voorafging aan de expo bracht ook een schan daal aan het licht. In 1885 en 1894 werden Congolezen naar Antwer pen gehaald. In koloniale namaak- dorpen moesten ze in barre om standigheden opdraven. Zeven Congolezen overleden in 1894 in een Antwerps ziekenhuis. De stoffelijke resten bevinden zich nu in een massagraf op het Schoon- selhof. Samen met de Congolese verenigingen is een gedenkplaat in de maak. Het MAS en deze expo geven de zeven gestorven Congo- lezen weer een naam. Nog tot 13 september mag je jouw eigen mening vormen over 100 x Congo. De tentoonstelling is er niet alleen voor volwassen lief hebbers van kunst en geschiede nis. Voor families met kinderen van 8+ is er ook een speurtocht. En tot 3 oktober loopt in het open luchtmuseum Middelheim 'Con- goville'. Dit is een tentoonstelling over de sporen van de koloniale geschiedenis op de Middelheims- ite. Lest is t'r een wet an'enome van de Partij voor de Dieren die a dienk 'k nog a wat teweeg za brienge. De voornaemste regel uut die wet is: Dieren mogen niet langer worden aangepast aan het systeem, maar het systeem wordt aangepast aan de dieren. Noe ope 'k mè da dat nie betékent da onden vrie meuge rondlópe, wan ik bin een keér in de goote terechten ekomme. Een loslópenden ond sprong speels tegen m'n fiets op en ik goeng mie fiets en aol onderuut. De baes stoeng zo varre wig da 'k nie eéns zag of a 't een vent of een vrouwe was. D'n ond wier trug'eflote en voe a 'k het goed en wel deur ao, were ze 't oekje om. Ik mekeerden ge lukkig niks, mè da ze gauw mikten da ze wigkwaeme dat trokten toch ner- genst op! Nae dien tied bin 'k be nauwd ebleve van onden die a 'k nie kenne. Mèr ok, wat mo t'r dan mie pape gaaien gebeure, wan die toch aol- tied mè een klein koaitje? Ik von dat vroeger bie tante Krina en oome Ja cob eél gewoon. Lorre oarden bie 't uus'ouwen. A de koffie klaer stoeng dan riep tante Krina: 'Jacob!' en Lorre dee t'r dan nog es een schepje bo venop. Oaren en zieën vergoeng je. Laeter, toen a oome Jacob 'esturve was, riep Lorre nog dikkels: 'Jacob, Ja cob!' Dat was tevee voe tante Krina en dan goaiden ze mè gauw een doek over de koaie. Op een keér zatte de oaren van tante Krina verstopt. Dat ao niks mie Lorre te maeken o. Ze moste uut'espote worre. De dokter kwam toentertied an uus. Ie boog voorover om in d'r oaren te kieken en kwam mie z'n achterwerk eél dicht bie de koaie. Dat von Lorre bliekbaer nog a intiem en mie z'n scherpe snaevel beet 'n in den dokter z'n gat. Tante Krina ao t'r vee een ekel an, mè den dokter ao een moai verhaal voe op verjaerdaegen. Kees kernien En wat dienk je dan van kernienen? Die zitte ok aoltied mè in een klein kotje. Engel Reinhoudt zei een keêr: 'De lengte van 't kernien is de breédte van 't kot.' Vroeger ao me een kernien dat a Kees eétten. Die ao dir- rom meér ruumte o. Ie mocht ok eél dikkels buten rondlópe a de guus op 't gos speelden. Ie bleef aoltied in de buurte. Oanze Johanna sjouwden d'r dikkels mie rond of a 't een poppe was. Op een goeien dag, of liever gezeid een slechten, wier Kees ziek. Me were aollemille flienk an'esloge. Oans d'r mie ni de 'dieredokter'. Di most 'n voe de zekerheid een stuitje bluuve. Nae een dag of wat kon Kees wee op'ehaele worre. Johanna goeng mie d'r vaoder mee en ze was stik blieë da ze Kees wee in d'r ermen mocht slute. Ze vroeg toch nog even: 'Is t'n noe glad beter?' 'Jaet', zei de 'diere- dokter', 'mie Kerst ka j'n lekker op ete.' Sint dien tied is Johanna vegeta riër! dinsdag 13 juli 2021 100 x Congo begon met valse noot In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de expo sitie 100 x Congo. Dominique Piedfort Antwerpen Een impressie van de ten toonstelling 100 x Congo in het MAS. FOTO FREDERIK BEYENS Info: www.mas.be www.middel- heimmuseum.be Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Zuid-Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38