II II 7 Als ik de torendeur achter me dichttrek, staat niemand op me te wachten om muziekschool en houdt zich bezig met koor- en orkestdirectie. Drie kin deren Meike van 15, 14 en 12 wonen bij Janno en Meike. ,,Twee van de drie spelen piano en laten me allerlei nieuwe muziek horen, maar ontdek ken ook steeds meer muziek van de Beatles en andere oudere popmu ziek." Sollicitatie De vorige carillonspeler van de Lange Jan, Geert D'Hollander, kon een baan krijgen in Florida. De Verenigde Sta ten is na Nederland het land met de meeste carillons. Janno had Geert al een paar keer vervangen. Het viel Janno op dat in de functie-eisen voor de nieuwe beiaardier niet alleen stond dat je goed moest kunnen spe len, maar dat je ook vooral sociaal vaardig moest zijn. Maar hoe sociaal is het beroep van beiaardier eigenlijk, je speelt toch lekker hoog en droog, alleen in de to ren? Janno wordt soms gevraagd con flicten met klagers te sussen. ,,Men- Er zijn momenten dat je een stuk helemaal in de vingers hebt, dat is zo lekker sen die hier net in de binnenstad zijn komen wonen en dan gaan moppe ren dat elk kwartier de klokken klin ken." Dat krijgt je opmerkingen als: ,,Waar is dat voor nodig, kan die klok niet uit?" Janno gaat dan graag in gesprek. ,,Ik leg uit dat ik de melodietjes die per heel en halfuur automatisch worden afgespeeld, niet te lang maak." Hij wisselt ze geregeld, programmeert dan nieuwe melodieën. Hij vertelt ook dat het carillon al ruim 500 jaar speelt en echt bij Middelburg hoort. Statussymbool „Carillons waren ooit statussymbo len van steden die een goede tijds aanduiding wilden hebben. Vóór de tijdslag hoorde je een kort melo dietje, puur om even aandacht te trekken. Daarna kon je luisteren hoe laat het was." Dat was het begin van carillons, die steeds groter werden en meer klokken kregen om echte uitge breide melodieën te kunnen spelen." Dat Middelburg na de Tweede We- reldoorlog het carillon opnieuw liet opbouwen en zelfs nog klokken toe voegde vindt Janno heel bijzonder. ,,Alleen de Bourdon-klok van ruim 6000 kilo was nog over, zwaar geha vend, maar die is hersteld. Het ver dere carillon was verwoest. Dat de stad besloot om de toren én het ca rillon te restaureren vindt Janno mooi. ,,Ik sta als beiaardier in een eeuwenlange traditie, dat is een groots gevoel." Janno zou graag geïnteresseerden meenemen de to ren op om bij het carillon te kijken en erover te vertellen. ,,Maar het laatste stuk naar de torenzolder moet je nu klimmen over houten trappen. Dat maakt bezoekers mee nemen lastig. Het zou super zijn als de eerste lange houten trap een vaste wenteltrap zou worden." Niet alleen daarvoor is geld nodig maar ook voor onderhoud aan het carillon. ,,De laatste grote opknap beurt is ook al weer 25 jaar geleden, er is alleen een halfjaarlijkse con trole." De grote kick Janno kan intens genieten als hij speelt. ,,Er zijn momenten dat je een stuk helemaal in de vingers hebt, dat is zo lekker." Vooral als hij dan na een stevige passage met veel lage klokken even zachter gaat spelen. ,,De lage klokken voel je dan hele maal gonzen. Als het geluid een beetje wegebt en je zachte, hoge no ten gaat spelen dan geeft dat echt een kick." een schouder klopje te geven dinsdag 13 juli 2021 GO fcWv-1 H - Janno den Engelsman Beiaardier Janno den En gelsman in de Lange Jan. FOTO'S LEX DE MEESTER - Janno den Engelsman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35