Boekentip zomerhit Intrigerend tot het einde Seeina Red O 8) O O 6 De Lange Jan in Middelburg is met ruim 90 meter de hoogste kerktoren van Zeeland. In die toren maakt beiaardier Janno den Engelsman al bijna 5 jaar muziek. Waarschuwing vooraf: dit boek - Oxen - niet lezen voor het slapen gaan. Het kost je geheid je nachtrust. De overige twee delen van de trilogie overigens ook. Niels Oxen is de hoogst onderscheiden militair van Denemarken. Hij is de enige soldaat die een Kruis voor Dapperheid heeft gekregen voor zijn verdien sten als commando tijdens de Balkanoorlog en in Afghanistan. Oxen kampt met posttrau matische stress stoornis, veroorzaakt door de ellende die hij heeft gezien tijdens de oorlo gen. Hij trekt zich terug in de bossen van Jutland. Ongewild wordt hij verdacht van de moord op een voormalig ambassadeur, lid van het scha- duwparlement Danehof. Samen met agente Margrethe Franck van de inlichtingendienst raakt hij verstrikt in een web van intriges en moorden die hem zelfs naar de Baltische sta ten voert. Auteur Jens Henrik Jensen gaat héél nauw gezet te werk. Van huis uit is hij journalist. Hij beschrijft tot in detail op welke plekken Oxen en Franck zijn tijdens hun zoektocht naar de personen die deel uitmaken van Danehof. Een voorbeeld: als Jensen schrijft dat de minister van Justitie van het restaurant naar zijn wo ning loopt in het kustplaatsje Gilleleje is via Google Maps heel snel te verifiëren dat elk de tail klopt. Een must voor liefhebbers van Scandinavische literaire thrillers. Een minuutje in De Wereld Draait Door was in 2014 genoeg. Wat een spirit, wat een groove en wat een fijne bluesriffjes produceerde dat Nederlandse bandje My Baby. Ik was er als de kippen bij om ze met een groepje vrienden op het podium van Porgy en Bess in Terneuzen te programmeren. In september van het volgende jaar was het zover. Er was in dat kleine jaar veel gebeurd. My Baby was sinds het tv-optreden bij Matthijs van Nieuw- kerk geen klein bandje meer. De vraag hoeveel videoprojectieschermen ze in Porgy en Bess konden plaatsen bij hun optreden, beantwoordden we met lichte schaamte met 'nul'. Het deerde de band niet. Wit een dampende show gaven Caro en Joost van Dijck en Daniël de Vries. Een paar jaar later dompelden ze duizenden mensen op Vestrock in Hulst onder in een Woodstock- sfeer. Met het nummer Seeing Red als een hoogtepunt. Topplaat van een topband! Om de klokken van de Lange Jan live te bespe len klimt beiaardier Janno den Engelsman (49) wekelijks zo'n 70 meter. Het laatste stukje moet hij klauteren over drie houten ladders. Dan is hij bij de speeltafel, tussen de klokken. ,,Voor iemand met hoogte vrees, zoals ik, is het eigenlijk een slecht idee om carillon te willen spe len." Maar de zin in spelen wint het toch van zijn vrees. ,,Als ik kom aangereden vanuit Bergen op Zoom, waar ik geboren en getogen ben, zie ik de Lange Jan op doemen. Het maakt me vrolijk dat ik mag spelen in een eeuwenoude to ren op één van de mooiste carillons van het land." De klim neemt hij dan maar voor lief. ,,Ik hou me stevig vast en probeer niet te veel omlaag te kij ken." Eenzaam musiceren ,,Het is raar, als ik speel hoort de hele stad mij. Maar na het spelen hoor ik geen applaus. Als ik de torendeur achter me dichttrek staat niemand op me te wachten om een schouder klopje te geven." Gelukkig krijgt Janno via social media wél reacties. ,,Daar lees ik de waardering, zeker als ik verzoeknummers heb gespeeld." Voor de bespelingen op marktda gen tussen 13 en 14 uur kiest Janno zeer gevarieerde muziek. Donderdag 8 juli gaat het van Perfect Day van Lou Reed tot Chaconne, een klassiek stuk van Fisscher en van Let it go uit Frozen tot The Poet Acts van Philips Glass. Om verder verbinding met de mensen in de stad te zoeken, fun geert hij jaarlijks als een 'jukebox', je kunt dan een nummer uit een lijst op Facebook kiezen. Van huis uit is Janno organist en klavecimbelspeler. Janno had al sinds zijn jeugd een fascinatie voor luidklokken. ,,Leren beiaard spelen is een late roeping, ik begon pas na mijn 30ste met de studie voor het bespelen van carillons. Ik deed het om mijn beroepskansen als musicus te vergroten." De weg om goed te leren spelen was zwaar. ,,Je speelt als beiaardier door met je vuisten op houten toet sen te slaan. Het heeft meer met drummen dan met orgel spelen." Ronde houten staven staan via kabels in verbinding met klepels die tegen de klokken slaan." De allerzwaarste klokken bespeel je als beiaardier ove rigens met je voeten, net als bij een orgel. Bloedende pinken Doordat de klepels van de grootste klokken zwaar zijn, is het echt tim meren met de vuisten. ,,In het begin speelde ik tot mijn pinken bloed den." Ook nu nog staan de blaren ge regeld op zijn vingers, zeker op warme dagen is spelen pittig. Maar hij heeft absoluut geen spijt van de keuze. ,,Het was een schot in de roos, leren carillonspelen, er is echt behoefte aan goede spelers", ver telt Janno. ,,Ik begon in 2010 in Zie- rikzee, in 2014 kwam Bergen op Zoom erbij. Sinds 2016 werk ik ook in Middelburg als betaalde beiaardier." In Nederland zijn er nog geen 100 beiaardiers en bijna 200 carillons. Is het een mooie carrièrekans, beiaar dier worden? Janno lacht: ,,Er mag best wat jonge aanwas bij, maar we moeten ook geen overaanbod van ca rillonspelers krijgen, hoor." Geopende oren Beiaardier zijn heeft Janno's oren ge opend, dat was voor hem een extra voordeel. ,,Ik kom als musicus uit de klassieke wereld en ben een enorme Bachliefhebber. Maar als beiaardier wil je alle mensen in een stad een plezier doen. Ik ging me verdiepen in allerlei muziek, van Hazes tot film muziek en van popliedjes tot wereld muziek." Hij gaat steeds meer mu zieksoorten waarderen. ,,Mijn drie 'cadeaukinderen' fluisteren me ook geregeld ideeën in om te spelen op de carillons." Thuis bij zijn vrouw Meike War- moeskerken draait ook alles om mu ziek. Zij geeft les aan de Zeeuwse Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Ab van der Sluis (chef nieuws dienst) elke dag een inkijkje in zijn boeken kast. Chef regioredactie Raymond de Frel kiest de hele week zomerhits uit. Hoge noten spelen op 90 meter hoogte geeft een kick Arie Westeneng Middelburg 8) <U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34