II 'Andere locatie als plofstrand dan Oranjezon' Klimaat een hot topic 5 TOEKOMSTSCHETSEN MIDDELBURG Maak van Woonboulevard Mortiere aan de rand van Middelburg letterlijk een woonboulevard. Met appartementen op of tussen de grote winkelpanden. Ziet Middelburg anno 2050 er zo uit? TOEKOMSTVISIE f ch', lacht Ger van M Wageningen (88), ,,in 2050 ben ik allang dood. Maar ik vind het wel boeiend om erover na te den ken en interessant om ideeën over de toekomst van de stad te bekij ken. En om te zien hoe het partici patiebeleid ervoor staat. Want als bewoner meepraten en meeden ken, is heel belangrijk. Daar heb ik nu tijd genoeg voor." De Middelburgse is een van de bewoners die gisteren in de stads schouwburg toekomstschetsen van de stad bekeek. Hoe kan Mid delburg er over dertig jaar uitzien? Van foyer tot achter het podium en in de ruimtes op de eerste ver dieping van de schouwburg han gen schetsen met toekomstbeel den over wonen, werken, samen leven, natuur en klimaat in het Middelburg van 2050. Op de tafels erbij liggen bruin papier en vilt stiften. Eenieder kan er zijn of haar commentaar op kwijt. Dat ge beurt gaandeweg de middag steeds meer: 'Geef jongeren meer plaats om samen te komen', of 'Po litiek: Luister beter naar de bur ger.' Ook suggesties voor verkeer (veel meer fietspaden, deelauto's en parkeren in de stad alleen voor elektrische auto's) zijn er te lezen. Riet van Horssen wandelt met echtgenoot Jan via een gangetje naar de ruimte achter het podium. Daar is het thema wonen en mobi liteit te zien. Kordaat zegt Jan van Horssen: „Auto's uit de stad. Par keren aan de stadsrand en met een bus of op de fiets naar de binnen stad. Niet alleen voor bezoekers, ook voor bewoners. We hebben ooit zo'n proef gehad. Parkeren bij de Mortiere en dan met bus 65 naar de binnenstad." Hij is dan ook gecharmeerd van een teke ning waarop het Damplein is om getoverd tot een groot fietsplein. Esther van den Bosch denkt dat Ja, er zijn best nog wat probleempjes op te lossen 'verbinding op microniveau' be langrijk is: ,,Kleine woongemeen schappen waar je samen zaken aanpakt en elkaar kan ondersteu nen. Mensen voelen zich dan ster ker met elkaar verbonden dan met een hele stad. Meer voorzieningen op wijkniveau zijn ook belangrijk. Dat je tot je dood thuis kan blijven wonen. Al dan niet samen met an deren." Lous Bosselaar ziet liever niet nog meer nieuwbouw buiten de stad. ,,Geen grote wijken richting Grijpskerke bijvoorbeeld. Inbrei- den is beter, als je tenminste niet de groene longen van de stad aan tast. Want we hebben nu mooie parken, die we trouwens goed moeten onderhouden. Bereikbaar heid is van groot belang, maar we moeten ook goed nadenken over parkeren. En de klimaateisen Hij zucht als hij naar de uitgang loopt. ,,Ja, er zijn best nog wat pro bleempjes op te lossen." Emile Calon Oranjezon ,,Het is het enige strand langs de Walcherse kust waar bijna niets staat. Geen strandhokjes. Het is een mooi gebied waar vogels broeden en dan wordt het gebruikt voor het laten ontploffen van oude muni- tie." Hij doelt op een week geleden toen marine en Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) op het strand bij Oranjezon meerdere ladingen tot ontploffing brachten. Dat mate riaal was gevonden bij het ruimen van mijnen voor de kust van Zou- telande. Groen strand Boot wij st erop dat natuurorganisa ties proberen van het bewuste strand een groen strand te maken door de natuur en natuurbeleving daar voorrang te geven. ,,Dat gaat natuurlijk niet samen met het laten ontploffen van munitie." Hij vraagt zich af of er op Walcheren geen an dere plekken zijn te vinden waar dat kan. „Misschien in het havenge bied?" Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere geeft aan dat hij niet op de hoogte is van de wens van de Vo gelwerkgroep. Hij zegt dat dat strand juist door de gezamenlijke overheden is aangewezen als loca tie waar gevonden springstof tot ontploffing kan worden gebracht. Op allerlei andere stranden staat namelijk meer bebouwing waar door er direct ook meer risico ont staat op schade en slachtoffers. Hij weet dan ook niet of een andere lo catie makkelijk te vinden is. Het gaat momenteel ook niet goed met vogels die op het strand bij Oranjezon broeden. Boot legt geen relatie met de ontploffingen van vorige week dinsdag. Want kort daarvoor bleek al dat een nest van de dwergstern leeg was. En dat geldt ook voor een nest van de bontbekplevier. Een paar weken geleden was Boot nog blij en riep hij dat de vlag uit mocht, omdat voor het eerst in tien jaar tijd op het strand bij Oran jezon jonge dwergsternen waren geboren. Waar zij intussen zijn, weet hij niet. Hij vreest dat de kui kens ten prooi zijn gevallen aan meeuwen, vossen of andere rovers. Dat geldt ook voor kuikens uit een nest van de bontbekplevier. ,,Die zijn ook verdwenen." Maar hij heeft intussen ook een ander nest van deze bedreigde vogelsoort ge vonden. ,,Vlak bij strandpaviljoen Zeecafé hebben we er een met meerdere eitjes aangetroffen. Dus wie weet, vliegen die jongen straks wel uit." dinsdag 13 juli 2021 Brainstorm voor over dertig jaar Dertig jaar vooruitkijken is moeilijk. Dat beseft Bianca de Vlieger (foto) ook wel. Zij houdt zich voor de gemeente Middelburg bezig met de toe komstvisie: hoe ziet de ge meente er in 2050 uit? ,,De wereld is niet maakbaar. Daarom ligt er ook nog geen strategie klaar. We gaan stap voor stap vooruit, op basis van vijf thema's: wonen, wer ken, natuur, klimaat en samen leven. Wonen en werken zijn traditioneel de belangrijkste, klimaat en samenleven vor men de nieuwe uitdagingen." Toch ziet zij na de eerste ge sprekken met inwoners, on dernemers en organisaties wel een rode draad ontstaan. ,,Het klimaat. Dat is voor de meeste mensen toch wel het belangrijkste en het komt ook in elk thema terug." De reacties die de komende tijd binnenkomen op de voor lopige schetsen die per thema zijn gemaakt, worden gebruikt om meerdere scenario's uit te werken. Die zijn aan het eind van het jaar klaar, zodat ze ook nog een rol kunnen spe len bij de gemeenteraadsver kiezingen van maart volgend jaar. De Vlieger: ,,Dan kunnen partijen in de campagne een debat voeren over de toe komst van Middelburg." Annemarie Zevenbergen Middelburg Jan en Riet van Horssen in gesprek met beleidsmedewerker Wilbert Dingemanse (l). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Lous Bosselaar, bezoeker presentatie toekomstschetsen Middelburg Vandaag kunnen Middelburgers nog in de schouwburg terecht, tussen 12.00 en 21.00 uur. Het laten ontploffen van bom men, granaten en mijnen gaat niet samen met het beschermen van broedende, zeldzame vo gels, vindt Jos Boot van de Vo gelwerkgroep Walcheren. Hij hoopt dan ook dat de overheid besluit het strand bij Oranjezon niet meer aan te wijzen als loca tie waar oude munitie tot ont ploffing wordt gebracht. Vorige week werd nog munitie tot ontploffing gebracht op het strand van Oranjezon. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33