Ondernemers duimen dat Duitsers en Belgen niet wegblijven Even klaar met de onzekerheid Toch maar op vakantie in eigen land zeeland 9 In de 17de eeuw had Zonnekoning Lodewijk XIV er een paar ronddobberen in de hofvijver van Versailles. Schaalmodellen van echte oorlogsschepen en admiraalssloepen, als koninklijk speeltje. Op een scheepswerf in Anderlecht werd een replica van een van die modellen nagebouwd. Dit schip, de Eenhoorn, vaart momenteel rond op de Grevelingen om de stabiliteit onder zeil te testen. De driemaster oogt schietklaar voor de slag op zee. De eerste rij kanonskan ook echt schieten^zegt 'kapitein' Nicolas Joschko. ,,Maar dan met losse flodders." De Eenhoorn is vijftien meter lang en biedt plekaan tien personen. De replica ligt tijdelijk afgemeerd aan de loskade in Brouwershaven. Het schip blijft nog tot eind deze week op de Grevelingen en vaart dan via de Oosterschelde, het Veerse Meer en het Kanaal door Walcheren naar Oostende. Frank Balkenende Groede Tot nu toe is het nog niet super druk in de Zeeuwse horeca. Dat komt enerzijds door het wisselval lige weer en anderzij ds door het va kantieseizoen dat voor Midden-Ne derland pas volgende week begint. Vooral uit dat gebied vieren men sen vakantie in Zeeland. Dit jaar komt alles later op gang. ,,Het weer speelt echt een rol. Zondag was een mooie dag en dan zit het hier ook meteen vol", zegt Jean Dhooge van de Oesterij in Yerseke. Vooral Bel gen zijn kind aan huis in Yerseke. De status code rood zou Belgen, maar zeker ook Duitsers ervan kun nen weerhouden om Zeeland te be zoeken. ,,Duitsers vormen een be langrijke doelgroep voor de Zeeuwse horeca. Die wil je niet kwijtraken", zegt Frank de Reu van strandpaviljoen Puur in Groede. De Reu, behalve ondernemer ook de Zeeuwse afdelingsvoorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, zegt dat de coronakleur van Neder land in belangrijke mate gaat bepa len hoeveel er dit seizoen zal wor den verdiend. ,,Veel ondernemers zijn als de dood dat Nederland op rood wordt gezet." Als er daardoor minder Duitse en Belgische toeris ten en dagjesmensen naar Zeeland komen, zullen ondernemers dat in de portemonnee merken, voorspelt De Reu. Gasten uit buurlanden be steden in Zeeuwse restaurants en strandpaviljoens doorgaans (veel) meer dan Nederlanders. Jonge seizoenskrachten De deltavariant maakt een opmars onder onbeschermde jongeren. De horeca draait voor een belangrijk deel op jonge seizoenskrachten. Ondernemers proberen met snel- testen te voorkomen dat een heel horecateam vroeg of laat in quaran taine moet, want dan kunnen ze hun zaak tijdelijk wel sluiten. Mede-eigenaar Hein Robbers van De Oase in Domburg kampte vo- rige week met vijf jonge medewer kers die na een positieve test in quarantaine moesten. ,,Het gaat om vijf uitzendkrachten uit Breda die Ik heb het personeel dringend verzocht geen grote evenementen te bezoeken waren besmet tijdens stapavondjes. Gelukkig zijn ze in de tussentijd niet in het strandpaviljoen geweest. Dagelijks werken hier 30 mensen in de keuken en de bediening. Ik heb ze elke dag hard nodig. Uitval door corona kun je er niet bij hebben. Daarom heb ik personeel ook drin gend verzocht geen grote evene menten te bezoeken." Sneltesten Dat is voor De Reu ook een reden om voortdurend sneltesten onder personeel uit te voeren. Ook bij De Werf in Veere wordt het team elke twee dagen op corona getest. Chef Paul Melis hoopt niettemin op een mooi zomerseizoen. Melis: ,,Het ziet er goed uit, maar gezien de op mars van de deltavariant blijft het ook spannend. Wij kunnen in elk geval gasten veilig ontvangen. Vo rige zomer hebben we 90.000 men sen over de vloer gehad. Daaruit is geen enkele besmetting voortgeko men, voor zover wij weten." It I dinsdag 13 juli 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Horeca vreest voor code rood De oprukkende deltavariant van het coronavirus baart de Zeeuwse horeca-ondernemers grote zorgen. Horeca-onderne- mer Frank de Reu: ,,Als Duits land en België ons land vroeg of laat code rood geven, zullen vooral Duitsers wegblijven. Ze zijn toch wat voorzichtiger dan Nederlanders." -Hein Robbers, De Oase Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29