veel Leesplezier deze zomer MEDIA CULTUUR 23 gratis verzending Nu in de winkel of bestel op Lossebladen.nl/zomer Dus: 'We houden van hem maar by the way hij deed ook vreselijke din gen...' Ik vind dat logisch en begrijp niet dat ik dit keer op keer aan de pers moet uitleggen." Verhoeven werd al aangevallen op het getoonde naakt in Turks Fruit (1973) en nu bijna veertig jaar later opnieuw bij Benedetta. ,,Nou dat lijkt me duidelijk. Ga maar naar het strand van Scheveningen en niemand zont meer topless, niet waar? In de jaren 70 niet hoor. Nie mand die er toen ook vreemd van op keek. Het is belachelijk eigenlijk. Alsof het menselijk lichaam een groot geheim is." ,,Geen idee. De vrijheid in de jaren 70 werd geholpen door de introductie van de pil. De positie van de vrouw werd versterkt. Toen was er natuur lijk ook preutsheid hoor. Maar waarom nu meer dan ooit? Tja. Waarom schuiven steeds meer men sen in Europa op richting het fas cisme? Weet jij het?" ,,Metoo is niet verzonnen hè? Er vindt veel misbruik plaats, zeker in Hollywood. Ja, dat speelt wel mee. Aan de andere kant denk ik meteen aan actrice Catherine Deneuve die decennia terug al riep: 'Als ik een man niet meer leuk vind, dump ik hem en wordt het tijd voor de vol gende.' ,,Ze werd daar stevig op aangevallen. Dat vond ik toen al een over de top- reactie. Ze is haar hele leven al volle dig in control over het wel of geen seks met iemand hebben. Je moet nooit een vrouw zomaar aanraken als je niet 100 procent zeker weet of ze dat wel wil. Heb ik ook nooit ge daan." Alles is sciencefiction tegenwoordig ,,De film is gebaseerd op een boek van een vrouw, gebaseerd op de ver horen van twee vrouwen en op onze set hanteerde een vrouw de camera. Als er sprake is van een male gaze is dat gebaseerd op de female gaze van de rest van de crew." ,,Zeker. In de jaren 70 kon dat wel met de films uit de Franse nouvelle vague-stroming bijvoorbeeld. Alles is sciencefiction tegenwoordig, vooral wat uit Amerika komt. Ik maakte ze ook. Ik ben ermee gestopt, omdat de studio daar steeds meer bepaalt wat je moet doen. Regisseurs zijn inwis selbaar tegenwoordig. Of je moet Steven Spielberg heten. Daarom ging ik terug naar Europa.'' ,,Ik denk meer dat Benedetta gaat over de wens om privacy te hebben. Ge rard Soeteman (de scenarist met wie Verhoeven veelvuldig samenwerkte, red.) zag meer een film voor zich over vrouwen die de macht grijpen. Dat vond ik te abstract." „Absoluut. Ik raakte geïnspireerd door het gegeven dat Benedetta wel iswaar de macht grijpt, maar vooral om seks te kunnen hebben. Haar stigmata hebben tot gevolg dat men sen haar heilig verklaren, dat leidt tot een hogere positie die weer leidt naar een eigen kamer waarvan ze de deur kan dichtdoen. Om seks te hebben dus." rq)n^ QUIZBOEK' dinsdag 13 juli 2021 Is er tegenwoordig een nieuw soort preutsheid? Waar komt dat volgens u vandaan? Heeft #Metoo er niet iets mee te maken? Actrice Virginie Efira in Benedetta. FOTO INDEPENDENT FILMS 44 —Paul Verhoeven, regisseur Wat vindt u van het feit dat veel mensen het begrip male gaze (het mannelijk staren naar het vrou wenlichaam) uit de kast trekken als het Benedetta betreft? Zijn het moeilijke tijden voor films zonder heldere boodschap? Ziet u een vergelijking met uw film Showgirls over strippers? Met dit maal de kerk als showbusiness? Is dat de reden dat Soeteman het project verliet? Benedetta is vanaf oktober te zien in de bioscopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23