Reiswijzer: naar welk land kan ik op reis en welke regels gelden er? Vraag het onze specialisten 21 Kijk op pzc.nl/reiswijzer 'Als je het beste wilt voor je vrienden, ga je vaak ook het beste voor jezelf nastreven' feit dat ze bijna dagelijks bij elkaar waren. Later werd dat ingewikkelder. ,,Of de een nu een relatie krijgt, een kind of gaat verhuizen: er zijn heel veel manieren waarop een vriend schap verandert'', zegt Friedman. ,,Het afgelopen jaar konden veel vrienden elkaar door de pandemie niet zomaar zien, ook al woonden ze in dezelfde stad. Dan moet je moeite doen, wij noemen dat stretchen, om die vriendschap close te houden.'' Welke 'stretches' wil je maken, hoeveel moeite wil je doen? Fried man vindt het interessant als een vriendin met een afwijkende mening haar dwingt om nog eens na te den- ken over een bepaalde visie, maar stopt ze met stretchen als ze het ge voel heeft dat zij meer dan de ander investeert in de vriendschap. Al geldt dat weer niet voor heel lange vriend schappen, daar blijft ze langer moeite voor doen. ,,Met ons boek hopen we mensen te inspireren om na te den ken over hun eigen vriendschappen.'' Hoe maak ik goed ruzie met mijn vrouw? In de online dag en weekstart doet iedereen zijn verhaal, maar ik mis het teamgevoel Na vijf maanden relatie is mijn behoefte aan seks al weg. Hoe kan dat? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS PC DINSDAG 13 JULI 2021 Met onze Reiswijzer vind je alle actuele regels die gelden voor je favoriete reisbestemming. Welke landen hebben een geel reisadvies, heb je een vaccinatiepaspoort nodig, is de horeca open of moetje in quarantaine? Alle antwoorden op die vragen vind je terug in de Reiswijzer. Vul jouw bestemming in of klik op het gewenste Land op de kaart en laatje informeren. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl - AMINATOU SOW Ware vriendschap, hoe we onze dierbaarste vriendschappen vasthou den is verschenen bij Kosmos (€21). komen. Dat zegt dus niks. Fout nummer twee is om te denken dat er één waarheid is en er dus een gelijk en on gelijk bestaat. Terwijl je toch echt naar hetzelfde kunt kij ken, maar iets anders kunt beleven of zien. Je vergeet dan naar de argumenten van de ander te luisteren en hoort die alleen maar aan om daarna fluks één van de volgende conclusies te kun nen trekken: mijn partner is gek, dom of slecht. En je bent zelf normaal, slim en goed. Onzin natuurlijk. Goed ruziemaken wil vooral zeggen dat je degene die je liefhebt werkelijk probeert te snappen, voordat je zelf ge snapt wilt worden. vragen te stellen, ontstaat meer interactie en ga je ac tiever luisteren. Ook kan het helpen om com plimenten te geven. Stel vra gen over hoe iets is gelukt om voor elkaar te krijgen en benoem de karaktereigen schap die de ander daarvoor heeft ingezet. Ook kun je afspreken dat je niet alleen deelt wat je hebt gedaan, maar ook iets waar je trots op bent, waar je een uitda ging in zag, of welke crea tieve oplossing je hebt be dacht, wie als inspiratie heeft gediend. Daarna kun je de len wat je opvalt in het verhaal van de ander. De dag- of weekstart duurt dan wellicht lan ger, maar je leert elkaar wel beter kennen en zo krijg je meer inspiratie om de week of dag mee te beginnen. Als seks niet prettig of belo nend voor je is, dan verlang je er de volgende keer min der naar. Blijf dus met je partner praten over wat je fijn vindt en wat niet. Heb geen seks omdat je je ver plicht of onder druk gezet voelt. Dat dooft alle zin in seks uit. Tot slot speelt de biologie mee. De eerste maanden ben je verliefd en worden allerlei hormonen aange maakt die de motivatie voor seks verhogen. Maar je lichaam kan deze productie niet volhouden en gevolg is dat je behoefte aan seks vermindert. Wat nog meer te doen? Plezier maken, soci ale contacten, dan sen en zingen helpen om je lichaam aan te zetten tot levens lust. En levenslust leidt vaak tot zin in seks. Ann Friedman (voor) en Aminatou Sow adviseren moeite te blijven doen voor vrienden, ook al wonen ze ver weg. 'Stretchen' noemen ze dat. PSYCHOLOOG STEVEN PONT De beginnersfout bij ruzie maken is dat je het idee hebt dat je een ruzie moet zien te winnen. Je vergeet daarmee dat je van je partner een ver liezer maakt en dat dat de relatie en jezelf meestal niet ten goede komt. Bovendien komt vaak diegene bo venop te liggen die bereid is het langst door te drammen of het best uit zijn of haar woorden kan ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Veel werknemers ervaren hetzelfde: in online meetings gaat het vooral om het zen den, maar er wordt minder echt met elkaar gedeeld. Daarmee voelt het ook minder als 'samen'. Het is goed dat je daarin je wensen en behoeftes voelt en deelt. Door niet alleen te luisteren maar ook De behoefte aan seks heeft te maken met alles wat in je leven en relatie speelt. Heb je veel stress? Dan kan je lichaam zomaar de seksuele motivatie op nul zetten om dat het alle energie nodig heeft om de stress aan te kunnen. Ook je leefstijl-of je drinkt, rookt, vol doende beweegt - hebben invloed op seksuele motiva tie. Belangrijk is of je de seks die je beleeft prettig vindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21