GEZOND Vecht voor waardevolle vriendschappen Een optimistische wolk vol inzichten over duurzame liefde 20 René Diekstra Wat als een vriendschap na jaren dreigt te stranden? De Amerikaanse vriendinnen Aminatou Sow (36) en Ann Friedman (39) gingen in relatietherapie om die van hun te redden en schreven er een boek over. Wat zijn hun lessen? pa, hoe lang bent u al met oma ge trouwd?" vraagt een kleindochter van 8 jaar. ,,Al 51 jaar, lieverd'', is het ant woord. ,,O'', zegt ze geïm poneerd. ,,En hoe lang moet u nog? De afgelopen dagen heb ik honderden e-mails gekre gen van lezers die reageer den op mijn oproep van vo rige week om hun ervarin gen of inzichten te delen over duurzame relaties. Dat Onze relatie is een continue gesprek waarin alles op de agenda mag en dikwijls ook moet was absoluut geen straf. Ik heb vaak gelachen, zoals om het verhaaltje hierboven. Maar ik was ook diep ont roerd door indrukwek kende beschrijvingen die afgesloten werden met zin nen als: 'Maar zo gaat het tussen ons helaas niet meer. Ze is twee jaar geleden ge storven.' Wat me ook heeft verrast is dat mijn verzoek een posi tieve uitdaging is gebleken. Een uitdaging om met el kaar in gesprek te gaan over wat een relatie stabiel en liefdevol maakt en op basis René Diekstra kreeg honderden mails met inzichten over lange relaties na zijn oproep vorige week. Voor veel lezers bleek het een aanleiding voor een goed gesprek. daarvan, vaak voor de eerste keer, een lijst van noodza kelijke ingrediënten op te stellen. Een lezer schreef: 'Mijn man las me de co lumn voor, ik houd van voorgelezen worden. Toen ik voorstelde er samen voor te gaan zitten en een lijst te maken van waarom we het al 53 jaar met elkaar uithou den, was hij daar meteen voor in. Dat hadden we gek genoeg nog nooit gedaan.' Hun lijst blijkt er een met dertien ingrediënten, zoals: 'Onze relatie is een conti nue gesprek waarin alles op de agenda mag en dikwijls ook moet.' 'Elkaar bekritise ren mag, maar alleen als we ook aangeven op welke ma nier de ander aan die kritiek tegemoet kan komen'. 'We bekritiseren elkaar nooit in het openbaar'. 'We zijn ver gevingsgezind en erkennen en accepteren dat we in be paalde opzichten verschil lend zijn.' Ze voegde er tot slot iets bijzonder kostbaars aan toe. 'Toen mijn man ons lijstje nog eens voorlas was het alsof er, door alles zo te be noemen, een optimistische wolk over ons neerdaalde. Je bewust zijn van wat je met elkaar doet en eventueel nog meer kunt doen, doet je beseffen hoezeer een duur zaam goede relatie een voortdurende coproductie is. We hebben daarom ons lijstje opgehangen waar wij het dagelijks tegenkomen maar anderen het niet zien: aan de binnenkant van de slaapkamerkast.' c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl RIANNE VAN DER MOLEN an luisteraars naar hun podcast Call Your Girl friend hoorden ze vaak hoe ideaal hun vriend schap is, maar in werke lijkheid liep het een paar jaar gele den helemaal niet zo soepel tussen de Amerikaanse vriendinnen Ann Friedman (39) en Aminatou Sow (36). ,,Onze gesprekken werden minder diep en het contact ging niet meer vanzelf', zegt Friedman vanuit Los Angeles via Zoom. Er waren wat incidenten geweest, beschrijven zij en Sow in hun boek Ware vriendschap dat vandaag ver schijnt. Er was gedoe over een vrien denweekend en het uitnodigen van iemand waarmee Sow een conflict had gehad. En er was de verhuizing van de een, terwijl de ander met haar gezondheid worstelde. Sow: ,,Waar we altijd soepel alles gedeeld hadden, ontstond opeens afstand. Het deed me pijn dat we minder contact hadden, maar dat durfde ik niet te zeggen.'' Friedman, journalist, en Sow, mede-oprichter van Tech LadyMa- fia, een vrouwennetwerk in de tech- sector, ontmoetten elkaar in 2009 op een feest van een gezamenlijke vriendin. 'We raakten elkaar op dat moment meteen diep in het hart', schrijven ze in hun boek. Ze wilden alles van elkaar weten, lachten om dezelfde grappen en waren al snel onafscheidelijk. Zelfs toen Friedman naar LA vertrok, hielden ze dagelijks contact. Sinds 2014 bespreken ze we kelijks verschillende onderwerpen, waarbij hun platonische liefde voor elkaar regelmatig aan bod komt. Hoe wisten Friedman en Sow hun vriendschap vast te houden, en wat is hun advies voor anderen? 1. Vul niet in, maar vraag In Ware vriendschap vertellen ze over een ongemakkelijke trip die ze eens naar een wellnesscen- trum maakten. Pas aan het eind van het weekend durfden ze toe te geven dat ze zich ellendig voelden. Boven- 'Het is niet vreemd met je partner in therapie te gaan, maar wie doet dit met vrienden? dien spraken ze naar elkaar uit dat ze er iets aan wilden doen. „Natuurlijk zijn sommige vriendschappen van voorbijgaande aard'', zegt Friedman ,,Dat is niet erg. Maar wij voelden dat deze grote vriendschap niet voorbij was en wilden allebei dat het beter zou gaan. Niemand vindt het vreemd om met een partner in the rapie te gaan, maar wie doet dit met vrienden? Wij gingen wel in relatie therapie samen.'' Daar leerden ze dat Friedman soms bang is om Sow te kwetsen en daardoor afstand houdt, terwijl Sow juist daardoor dacht dat ze iets ver keerd had gedaan. „Uiteindelijk kwamen we erachter dat onze pro blemen vooral veroorzaakt werden door verkeerde communicatie'', zegt Sow. ,,Het helpt om te vragen waar om iemand minder reageert, in plaats van dat zelf in te vullen.'' 2. Laat de ander schitteren Friedman heeft een theorie over vriendschap, de Shine Theory: vriendschap is een langlopende investering waarin je een vriend helpt om het beste uit zichzelf te halen. Volgens de twee kun je jezelf aanleren om gelukkig en opgetogen te zijn als het goed gaat met vrien den. „Iedere vriendin heeft wel iets wat jij niet hebt'', stelt Sow. ,,Een fij ner liefdesleven, meer geld of een betere baan. Maar jaloezie daarover voelen is gif in een relatie. Ik heb te gen Ann vaak gezegd: 'Als jij niet schittert, schitter ik ook niet'. Door dat tegen elkaar uit te spreken, geven we elkaar vertrouwen en steun. Als je het beste wilt voor je vriendin nen, ga je vaak ook het beste voor je zelf nastreven. Tegelijk hoefje niet te liegen over je eigen verlangens. Durf te zeggen dat je blij bent, maar ook verdrietig dat het jou bijvoorbeeld nog niet ge lukt is om een bepaalde baan of ge liefde te vinden. Die openheid zal je vriendschap verdiepen.'' 3. Blijf stretchen Volgens de Amerikaane vriendin nen helpt het om je te realiseren dat het in elke vriendschap geven en nemen is. In het begin hoefden zij dat amper, mede door de span ning van het nieuwe contact en het DINSDAG 13 JULI 2021 PC O! 'Als jij schittert, schitter ik ook' - ANN FRIEDMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20