WIJ ga $mt ill Grote landen achter wereldwijde belasting voor multinationals II i n 16 ECONOMIE Pfa ««SB» De onrust onder werknemers groeit nu de besmettelijkere deltavariant bezig is met een opmars, zo merken de vakbonden. „Mensen zijn huiverig om nu naar het werk te gaan." 1 f 1 1^ DELTAVARIANT OPMARS Kort Kampeerspullen gewild Nederlanders zoeken meer dan ooit naar kampeerspullen, campers en caravans op Marktplaats. Het afgelopen halfjaar ruim twee keer zo vaak vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maar liefst 100.000 keer. De meest gezochte kampeerspullen zijn dakkoffers, kampeertafels en -stoelen. Daar naast werd ruim 9 miljoen keer gezocht op campers en caravans. Met gemiddeld 10.000 campers en caravans per maand blijft het aanbod achter op de vraag. Eerder liet bran chevereniging Bovag al weten dat er in de eerste helft van 2021 sprake was van een re cordverkoop van campers. In totaal werden meer dan 2000 nieuwe campers verkocht, ruim 43 procent meer dan vorig jaar. Coolblue naar Duitsland Elektronicawebwinkel Coolblue opent dit jaar een eerste fysieke filiaal in Duitsland. Dat komt in Düsseldorf en volgt op de en tree van de webwinkel op de Duitse markt vorig jaar. In de deelstaat Noord-Rijnland- Westfalen heeft Coolblue al een eigen be- zorgnetwerk en installatiedienst opgezet. Behalve de winkel in Düsseldorf opent Coolblue de komende maanden ook nog vijf zaken in Nederland en België. Zo staan er winkels in het Rotterdamse winkelcentrum Alexandrium en in Nijmegen en het Belgi sche Kortrijk gepland. In totaal heeft het bedrijf nu zestien fysieke winkels, elf in Ne derland en vijf in België. Coolblue wil bo vendien dit jaar naar de beurs, zo werd eer der al bekend. Dat zou na de zomer moeten gebeuren. II Rdo Weer minder faillissementen Het aantal bedrijven dat afgelopen maand failliet werd verklaard lag weer iets lager dan in mei. Daarmee werd het laagste aantal ooit van februari opnieuw benaderd, meldt het CBS. In de eerste zes maanden van dit jaar waren er ruim de helft minder faillissemen ten dan in 2020, wat mogelijk te maken heeft met de coronasteun vanuit de over heid. In totaal noteerde het CBS 121 faillisse menten, tien minder dan in mei. Heineken ASMI AirFrance- KLM Arcellor- Mittal Daarmee is een belangrijke nieuwe horde genomen. De Franse minis ter van financiën Bruno Lemaire sprak al van 'een belastingrevolutie die maar een keer in de eeuw voor komt'. Ook de Amerikaanse minis ter van financiën Janet Yellen sprak over een historisch akkoord. Eerder sprak de G7, de zeven groot ste westerse industrielanden, zich al uit voor de belastingplannen. Maar nu hebben ook landen als China, Rusland en India met de voorstellen ingestemd. De G20 ver tegenwoordigd 80 procent van de wereldeconomie, waardoor er breed draagvlak is voor de plannen. De bedoeling is dat in oktober dit jaar de plannen worden goedge keurd. De invoering zou dan in 2023 kunnen plaatsvinden. Vanaf dan gaat er een wereldwijd minimum tarief van 15 procent gelden voor de winstbelasting die multinationals moeten betalen. Zij betalen in de praktijk vaak weinig belasting om- dat ze gebruik maken van belas tingparadijzen en fiscale sluiprou tes. Ook gebruiken landen lage be lastingtarieven als lokkertje om hoofdkantoren binnen de grenzen te krijgen. Voor multinationals is vestiging in een belastingparadijs straks niet meer rendabel. Als Google in Ier land blijft en 12,5 procent winstbe lasting betaalt, mag de VS, het thuisland van Google, belasting bij- heffen tot het minimumtarief. Dan is het fiscaal niet meer interessant. De invoering is overigens nog geen gelopen race. In de VS verzetten Republikeinse volksvertegenwoor digers zich tegen de deal. Nog geen drie weken geleden zette het kabinet een dikke streep door het thuis werkadvies en werd dit vervangen door een nieuw advies: 'wees maximaal de helft van je werktijd aanwezig op kan toor'. Een run op de kantoorplekken kwam er niet en die zal er voorlopig ook niet komen, verwacht CNV. ,,Veel kantoor medewerkers kijken de kat uit de boom", merkt Piet Fortuin, voorzitter van CNV. Zeker met het oplopend aantal be smettingen ziet hij de ongerustheid on der het personeel met de dag groeien. ,,In korte tijd zijn we gegaan van opti misme over de terugkeer naar kantoor naar groeiende zorgen over hoe veilig het op kantoor is", constateert Fortuin. Volgens hem zitten veel medewerkers met vragen wat zij van hun werkgevers mogen verwachten. Het kabinet han teert als voorwaarde voor een veilige te rugkeer naar kantoor dat de werkgever op z'n minst 1,5 meter afstand kan waar borgen. Coronaproof Volgens CNV mogen werknemers verder van hun baas verwachten dat die zorgt voor voldoende desinfectiemidde- len, dagelijks een grondige schoonmaak houdt en de bezoekersregistratie op orde heeft. ,,De werkgever is wettelijk verplicht om een veilige werkomgeving te creëren", voegt Fortuin eraan toe. For- tuins indruk is dat de meeste bedrijven hun best doen én erin slagen om een co- ronaproof kantoor te realiseren. Toch lij ken lang niet alle werknemers ervan overtuigd: in een recente enquête van CNV onder zo'n 900 (voormalige) thuiswerkers gaf een op de vijf aan zich niet veilig te voelen op kantoor. Volgens 16 procent zijn de kan toren te vroeg geopend om veilig te kunnen werken. Zij storen zich eraan dat werkgevers en collega's geen rekening meer houden met de corona- regels. Fortuin denkt dat dit meer speelt bij kleinere bedrijven. Volgens hem speelt een rol dat medewerkers veel be wuster zijn geworden van de risico's en kritischer kijken naar de veiligheid en hygiënemaatregelen. Het is goed om de situatie continu te blijven monitoren „Vroeger was een toetsenbord of muis ook niet bepaald schoon, maar mensen zijn nu veel meer bezig met hygiëne", denkt de CNV-voorman. Illustratief is volgens hem een reactie van een lid dat zich beklaagde dat de kranen bij de wc's niet vaak genoeg door zijn bedrijf wor den schoongemaakt. Hij wilde dat alle kranen voor zien werden van een sen- fcT MARKTPLAATS FYSIEKE WINKEL V-* CBS o dinsdag 13 juli 2021 Verwachting is dat brouwer het goed zal doen bij complete heropening ho reca in Europa. Chipreus Intel bevestigt 20 mil jard dollar te wil len investeren in chipproductie in Europa. Zakt weg door nieuws dat EU belasting op kerosine wil heffen. Staalbedrijf zakt wat weg na sterke winst van vorige week. a> E o GO Terugkeer naar De wereldwijde minimumbelas ting voor multinationals lijkt er echt te komen. Afgelopen week end ging de G20, de twintig grootste economieën ter we reld, akkoord met het plan. Peet Vogels Venetië/Rotterdam Natasja de Groot Rotterdam - Piet Fortuin, CNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16