Reclamefolder.nl/adr NIEUWS 15 Documentaire toont 'jihadbruiden' in Syrisch detentiekamp Al Roj Q ^tï I JL Ga naar Een Spaanse documentaire geeft een bijzonder inkijkje in de manier waarop al in een Syrisch detentiekamp wordt begonnen met het deradicaliseren van jihadisten. ,,Ik wil weer poffertjes eten." De stem van Nawal H. (35) breekt als ze voorleest uit haar schriftje: ,,Je opent een deur die je nooit meer dicht zal kunnen doen. Je zult onrechtvaardigheid zien in een mate die je nog nooit hebt ge zien. Je zult leugens horen die je nog nooit hebt gehoord. Je zult pijn voelen die je nog nooit hebt gevoeld." Het is een alinea die de Utrecht se heeft geschreven in een brief aan zichzelf, bestemd voor de Na- wal van vóór dat ze vanuit Neder land naar het strijdgebied in Syrië reisde. ,,Open die deur niet'', schrijft ze ook. ,,Je zult er altijd spijt van hebben en het schuldge voel zal nooit weggaan." Nawal opende de deur negen jaar geleden wel. Ze reisde vanuit Utrecht met haar man en twee kinderen naar Syrië en sloot zich aan bij IS. Toen het kalifaat in maart 2019 viel, belandde de Utrechtse, met inmiddels vier kin deren en duizenden andere Euro pese vrouwen en kinderen, in het Koerdische detentiekamp Al Roj in Noord-Syrië. Daar zit ze nu, ruim twee jaar later, nog. Net zoals zo'n dertig andere Nederlandse vrouwen. Ze wonen er in tenten. De Spaanse regisseur Alba So- torra volgde voor haar documen taire The Return - Life after ISIS, die vanavond te zien is op NPO 2, een kleine groep van de gedetineerde vrouwen. Naast Nawal H. ook de Nederlandse Hafida H. uit Delft en de bekende Britse Shamima Begum. De tv-maker focust daar bij niet zozeer op het dagelijks le ven van de vrouwen en hun kin deren in het kamp, maar wel op een serie workshops die de vrou wen volgen. Die worden gegeven in een klein zaaltje, door een Koer dische vrouw, en zijn erop gericht 'in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst'. Een soort deradica- lisering dus. Het schrijven van een brief aan 'je oude ik' is een van de opdrachten. Alle vrouwen geven aan graag terug te willen naar hun land van herkomst. Nawal en Hafida fanta seren erover dat ze ooit samen in Rotterdam zullen wonen. Nawal: ,,Wat ik dan wil eten? Poffertjes." Het is het dilemma waar Neder land nu mee worstelt: wat is het gevaar van de terugkeer van de tientallen Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen die nog in Syrië zijn? Het kabinet staat al ja ren op het punt dat de Syriëgan- gers een gevaar voor de Neder- landse veiligheid vormen en wil ze daarom zeker niet helpen bij te rugkeer. Maar dat standpunt brok kelt langzaam af. Vorige maand haalde Nederland voor het eerst een vrouw en haar kinderen uit kamp Al Roj op. De reden: de rech ter dreigde de Nederlandse straf zaak tegen haar te sluiten als Ne derland zich niet inspande haar in de rechtszaal te krijgen. Nog zeker dertien vrouwen hebben een soortgelijke procedure lopen. Een handvol vrouwen die al terugge keerd zijn, hebben hier alsnog cel straffen gekregen. Leugens Het is opmerkelijk en het was tot nu toe ook nog redelijk onbekend dat de Koerden al bezig zijn met de toekomst van de vrouwen als ze terug zijn in Europa. Maar wat niet duidelijk wordt in de documen- taire is waar de Nederlandse Na- wal nu precies op doelt als ze spreekt over 'het zien van onrecht vaardigheid en het horen van leu gens'. Spreekt ze dan over de gru welijkheden die IS heeft gepleegd: de onthoofdingen in Raqqa, de ge nocide op de jezidi's, de aanslagen in Parijs en Brussel? Of vindt ze het onrechtvaardig dat ze al twee jaar in een detentiekamp zit zon der direct uitzicht op terugkeer naar Nederland? Als de vrouwen terugkomen naar Nederland, worden ze hier aangehouden en zal in de gevan genis snel worden begonnen met een nieuwe radicaliseringstraject. In de documentaire vertellen de vrouwen ook wat ze geleerd heb ben van de jaren die achter hen liggen. Hafida: ,,Wat echte vrijheid is. En dat we die in Nederland hadden." 1 blokker. I gBüo»e' l ssstVdttafcly Talv Ik heb geleerd wat echte vrijheid is dinsdag 13 juli 2021 GO Cyril Rosman Rotterdam M Een beeld uit de Spaanse documen taire van Hafida F. en haar dochtertje. FOTO'S ALBA Jihadist Nawal H. zegt nu: 'Open die deur niet' De Spaanse regisseur Alba Sotorra volgde in een deten tiekamp in Noord-Syrië het deradicaliseringsproces van de Nederlandse 'jihadbruiden' Nawal H. en Hafida H. Of de vrouwen hun IS-verleden vol ledig hebben afgezworen, blijft in het midden. KÏS* Ti ca Scan en download ÜN ONTDEK HET OP Google Play f Download in de 1 - Hafida H. uit Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15