"SK 1 14 MISDAAD RECHTSSTAAT Ambivalentie over drugs belemmert de bestrijding van de georganiseerde misdaad, vindt hoogleraar Hans Boutellier. Terwijl de moordaanslag op Peter R. de Vries schreeuwt om een duidelijke reactie. ,,Het komt er nu op aan.'' Hans Boutellier Om ons land te vergelij ken met een narcostaat als Colombia gaat Hans Boutelier te ver. Maar dat de samenleving de rol van drugs en het drugsgebruik nog eens nadrukkelijk tegen het licht moet houden, staat voor de hoogle raar en oud-directeur van het Verwey-Jonker Instituut als een paal boven water. ,,Het gaat te ver om te spreken van de colombianisering van Nederland. Het is hier ook echt geen Mexico City. We hebben een robuust rechtssysteem, onafhankelijk en niet aangetast door corruptie. Maar het komt er nu wel op aan. Er moet een geloofwaardig antwoord komen op deze aantasting van de rechtsstaat." Als het aan Hans Boutellier ligt, geeft het neerschieten van Peter R. de Vries de aanzet tot een breed gedragen maatschappelijke reactie. De hoogleraar houdt zich al tiental len jaren bezig met veiligheids- en sociale vraagstukken. In zijn meest recente boek, Het nieuwe Westen, onderzoekt hij hoe de democratische rechtsstaat stand kan houden in tijden van polarisatie. ,,De veiligheidsproblematiek is in de 21ste eeuw drastisch veranderd. Reguliere misdrijven als inbraak en diefstal - zogenaamde high impact crimes - zijn met 45 procent vermin derd ten opzichte van het jaar 2000. Je ziet nu veel meer wat ik noem hidden impact crime: venijnige, verborgen criminaliteit die vaak wei nig directe slachtoffers maakt, maar wel het systeem ondermijnt. Met name de onwaarschijnlijke hoeveel heden geld die rondgaan in de geor ganiseerde drugscriminaliteit zet de rechtsstaat onder druk.'' ,,Ik ga niet speculeren over mogelijke verbanden. Maar de robuustheid van ons rechtstelsel maakt dat we een aanslag zoals op Peter R. de Vries kunnen weerstaan. De uitdaging wordt wel steeds groter. Bestrijding van de ondermijnende criminaliteit slurpt energie, capaciteit en andacht. Dat is verontrustend." ,,Dat gaat dan vooral om aspecten als vrijheid en gelijkheid, waarbij je de rechtsstaat veel breder opvat dan alleen de veiligheidskant. Maar de }u V t y1 uitdaging die de georganiseerde misdaad vormt, vergt een geloof waardig antwoord om ook die kant van de rechtsstaat te beschermen. ,,Dat moet via opsporing en handhaving, waarbij het criminele verdienmodel wordt aangepakt. En via het creëren van weerbare wijken, want georganiseerde misdaad slaat lokaal neer, in meestal de kwetsbaar ste wijken, waar jongeren zich laten ronselen. Je moet niet alleen repres sief te werk gaan, maar ook sociaal maatschappelijk perspectief bieden. ,,En er zou zoiets als een brede maatschappelijke discussie moeten komen over drugs. Wat moeten we nou aan met die verdomde drugs? Legaliseren lost het probleem niet op. Maar er is zoveel ambivalentie. Bij PASPOORT handhavers, beleidsambtenaren en burgers. Vaak is het idee: tja, die drugs, zo erg is het allemaal niet.'' Boutelier vervolgt: ,,Het is ontzet tend onhelder wat we daar nou van vinden. Er rust bijvoorbeeld geen zwaar taboe op cokegebruik. Het is echt een probleem als wetgeving en naleving niet op elkaar aansluiten. Ik hoor van politiemensen dat ze er weinig voor voelen als een gek achter drugs aan te gaan als hun burgemees ter zegt dat xtc niet echt een pro bleem vormt. Hoe verhouden we ons tot drugs? Daarover is debat nodig. Niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook met festivalorganisatoren, coffeeshophouders en het uitgaans leven. We moeten meer greep krij gen op ons denken.'' ,,Tussen die uitersten zitten nog heel veel mogelijkheden. Het is nu heel vaag, door de morele ambiguïteit. Misschien is het zinvol onderscheid te maken tussen razend gevaarlijke middelen als crystal meth en andere drugs. Bij minder zware drugs kun je denken aan een ontmoedigingsbe leid, zoals bij alcohol en nicotine. Er is een breder gedeeld gevoel nodig over wat we aan moeten met drugs.'' ,,Burgers ervaren drugscriminaliteit vaak helemaal niet als zo'n groot pro bleem. Ze zijn best te mobiliseren op het argument van onrechtvaardig heid. Dat zie je nu met de aanslag op Peter R. de Vries. Of op het gegeven dat zo'n jong gastje dat zich laat ron selen in een dikke BMW rondrijdt. Dat kan het idee voeden dat we dit niet moeten willen als samenleving." ,,Het heeft de betrokkenen een klein beetje wakker geschud. Maar de cri minele geldstromen met hun inter nationale vertakkingen zijn zo com plex. Na de moord op Derk Wiersum richtte minister Ferd Grapperhaus een nieuwe politie-eenheid op. Ik sta altijd aarzelend tegenover zo'n orga nisatorische aanpak. Het komt meer aan op het ondersteunen en facilite- ren van bestaande organisaties. Het optuigen van nieuwe instanties heeft vaak een dempend effect.'' ,,Het is natuurlijk nuttig om mensen te beschermen. Ik vind het wel zor gelijk dat het zoveel capaciteit van de politie vergt. Je zou het daar eigenlijk weg moeten halen. De politie moet in de wijken zijn, op straat.'' dinsdag 13 juli 2021 GO 'Wat moeten we nou aan met die verdomde drugs?' Bas Soetenhorst Amsterdam Kan dat criminele geld ook een grote rechtszaak als het Marengo- proces rondom Ridouan Taghi in de soep doen lopen? In Het nieuwe Westen schrijft u over de rechtsstaat die verkeert in een performance crisis, zoals een spor ter in een vormcrisis kan verkeren. Jongeren hechten steeds minder belang aan democratie. Een bloemenzee op de plek waar Peter R. de Vries vorige week werd neergeschoten. FOTO'S ROBIN UTRECHT, DAVID De hoogleraar heeft ver schillende leerstoelen bij de Vrije Universiteit be kleed op het terrein van veiligheid en samenleving. Op dit moment is Hans Bou telier (1953) bijzonder hoog leraar Veiligheid en Veer kracht. Hij is adviseur van het Verwey-Jonker Instituut, waar hij van 2003 tot 2019 directeur was. Ook is hij lid van de raad van advies van de Politieacademie en was hij tot 2019 voorzitter van de Commissie Justitiële Inter venties. Hij schreef diverse boeken, waarvan hij het laat ste Het nieuwe Westen vo rige maand aanbood aan de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. Waar moet dat debat in uitmon den? In legaliseren of juist harder bestrijden? Wat schiet je daarmee op bij de aanpak van georganiseerde mis daad? Burgemeester Halsema liet de drugshandel in Amsterdam in kaart brengen. Staat het probleem nu hoog genoeg op de agenda? Peter R. de Vries stelde voor zover we weten zelf geen prijs op beveili ging. Ziet u reden voor debat over persoonsbeveiliging?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14