H NIEUWS 13 Zeventien mannen in Haïti gearresteerd, drie gedood, acht nog op de vlucht Attractiepark Toverland LEUKSTE S3, bestel snel op leukstetickets.nl/toverland-pzc dinsdag 13 juli 2021 Een aantal verdachten van de moord op de Haïti- aanse presi dent Jovenel Moïse na hun arrestatie. De Haïtiaanse politie heeft 'het brein' achter de moord op presi dent Jovenel Moïse opgepakt. En er zitten al zeventien mannen vast, voornamelijk Colombi aanse huurlingen. Toch zijn er nog veel mensen die twijfelen. Intussen glijdt Haïti weg in de chaos. Mark van Assen Brussel/Port-au-Prince Volgens Leon Charles, de hoogste baas van de Haïtiaanse politie, is er geen twijfel mogelijk. Christian Emmanuel Sanon (63) is een zeer belangrijke verdachte van de moord op president Jovenel Moïse. Moïse werd vorige week woensdag ver moord (of preciezer: afgeslacht) in zijn eigen slaapkamer. Het moordcommando zou heb ben bestaan uit 28 mannen: 26 Co- lombianen en twee Haïtiaanse Amerikanen. Al vrij snel na de moord werden zeventien van hen opgepakt, waarbij automatische geweren, machetes, walkietalkies, hamers en betonscharen in beslag werden genomen. Van de rest zijn er drie gedood en acht nog op de vlucht. De aangeslagen Colombia- nen werden afgelopen vrijdag getoond aan de pers. 'Corrupt regime' En nu is dan Christian Sanon opge pakt. Hij woont in Florida, noemt zichzelf een dokter en bemoeide zich al eerder met de Haïtiaanse po litiek. Op YouTube trekt hij van leer tegen het 'corrupte' regime in Port- au-Prince. Volgens hem zijn de po litieke leiders alleen geïnteresseerd in de natuurlijke hulpbronnen zo als olie en uranium. ,,Ze geven niks om het land. Ze geven niks om de bevolking. Er kunnen geen 9 mil joen armen zijn in een land dat zo rijk is. Dat is onmogelijk. We heb ben leiders nodig die dit gaan kun nen veranderen.'' Sanon zou de afgelopen jaren ver schillende keren vanuit Florida naar Haïti zijn gevlogen om te pra ten met de oppositie. Zo ook afge lopen juni, zo verklaart de politie. Hij legde toen contact met een particulier beveiligingsbedrijf, en rekruteerde zo de mensen voor de moord op Moïse.'' Het zou gaan om het Venezolaanse bedrijf CTU. Na de moord zou een van de opgepakte mannen gebeld hebben met Sanon, die vervolgens contact zou hebben gehad met de opdrachtgevers. Wie dat zijn, wil de politie niet zeggen. Lijfwachten Niet iedereen is er echter van over tuigd dat het inderdaad zo gelopen is. Er zouden zo veel mensen baat hebben bij de dood van Moïse, dat het afschuiven van de schuld op 'buitenlandse huurlingen' erg mak- kelijk zou zijn. Een prominent lid van de oppositie, Steven Benoit, zoekt het in de directe omgeving van de president. Hij is gedood door zijn lijfwachten, niet door de Colombianen.'' Een Haïtiaanse krant meldt dat de Colombianen juist waren inge- t Het commando zou hebben bestaan uit 26 Colombianen en twee Amerikanen vlogen om de president te bescher men. Moïse zou hebben gevreesd voor zijn leven. Volgens weer an dere bronnen zouden de mannen van CTU pas nS de dood van de pre sident bij zijn huis zijn gearriveerd. Of zoals Haïti-kenner Laurent Dubois in The Guardian zegt: ,,Er kunnen hier zo veel mensen achter zitten Zwaar weer Het tekent de chaos in Haïti, en niet alleen die van de laatste dagen. Het land verkeert al vele decennia in zwaar weer. Van 1958 tot 1986 gere geerd door vader en zoon Duvalier (de dictators Papa Doc en Baby Doc), daarna door een reeks presi denten die allemaal langzaam maar zeker wegzakten in corruptie en/of verjaagd werden door militairen. Ook Moïse was beschuldigd van corruptie. Hij zou gefraudeerd heb ben met hulpgelden uit Venezuela. In 2010 werd Haïti ook nog eens getroffen door een verwoestende aardbeving, gevolgd door een cho- lera-epidemie die zeker 10.000 le vens eiste. Het openbaar bestuur functioneert nauwelijks op dit mo- ment. Door politieke patstellingen zijn het parlement en de senaat ver lamd. De onveiligheid is zo groot dat mensen in sommige steden en wijken nauwelijks de straat op dur ven. Daar zijn bendes aan de macht, die grof geld verdienen met ontvoeringen, afpersing en plunde ringen. Een van de meest promi nente bendeleiders riep in al deze chaos de bevolking zelfs op in op stand te komen tegen 'de elite'. ,,Het is jullie geld in de banken, winkels en supermarkten'', zei Jimmy Cherizier (bijnaam: Barbe cue). ,,Ga het pakken.'' Interim-premier Claude Joseph heeft het buitenland inmiddels ge smeekt in te grijpen. Hij heeft zelfs de VS verzocht troepen te sturen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie liet al weten daar weinig voor te voelen. Discover your oujn magie Stoere achtbanen, spetterende wildwaterbanen, avontuurlijke klim toestellen en betoverende taferelen die je zelf tot leven kunt brengen. Het ligt allemaal op jou te wachten in Attractiepark Toverland. Ontdek je eigen magie met ruim 35 attracties en shows. Van 17 juli t/m 5 sep tember is het park elke dag tot 21.00 uur geopend en kun je genieten van magisch straatentertainment, muzikale acts, avontuurlijke shows en bijzondere lekkernijen. TICKETS.NL Verdachten moord opgepakt, maar niet iedereen is overtuigd fVtü -]T1' I.' V UL, |/v N<i voor de Tickets zijn geldig t/m 7 november 2021De bezoekdatum dient voorafgaand aan het bezoek nog gereserveerd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13