EUROPA PER TREIN te 10 NIEUWS Het is een wat minder bekend aspect van de Rijn: dat er een spoorlijn van vele honderen kilometers langsloopt. Wie vanuit Nederland op de trein stapt, kan een verrassend mooie trip maken. Een reisje langs de Rijn maar dan met wat meer vaart, en klimaatvriendelijk bovendien. Mooiste optie: Schwarzwaldbaan veerde zitplaats - wagon 33, stoel 92 - wordt het eerste traject van deze reis keurig weergegeven op een display. Utrecht - Keulen, tweede klas, aan het raam. Het reisje langs de Rijn, we kennen het van het beroemde lied, en van de boottochten die senioren over het algemeen wat meer aanspreken dan jongeren. Nu gaan we bekij ken of het ook per trein de moeite waard is. Moeilijk is het in ieder geval niet. Treinvervoerder Deutsche Bahn heeft een prima Engelstalige app, waar je in een handomdraai de beste verbindingen vindt en kaartjes kunt kopen. De app houdt je bovendien prima op de hoogte van vertrektijden, overstapmo- menten en eventuele vertragin gen. Wie minder mobiel is, kan - ook in het Nederlands - terecht bij de kaartjesautomaten op de stati ons. Is het duur? Ook dat valt mee. Voor een reis met wat omwegen naar de Zwitserse grens en terug betaal je ruim 200 euro. Bovendien reis je ook nog eens relatief milieuvriendelijk. Uit on- utrecht derzoeken blijkt dat van de ge motoriseerde vervoersvormen treinen het minst belastend zijn voor het klimaat, met ruime voorsprong op auto rijden en vooral vliegen. Nog een voordeel: je stapt al tijd uit in het stadscentrum en hebt dus geen last van fi les, parkeergedoe of dure taxi's vanaf het vliegveld. Delen van de Rheinstrecke wor den geschaard onder de mooiste van heel Duitsland. Bovendien is het aantal interessante stops on derweg groot. De eerste is Düssel- dorf, chique stad vol uitgaans- en Het spoor loopt ten westen van de Rijn, dus voor het uitzicht is het aan te raden om links plaats te nemen <y\ J V winkelplezier. Daarna Keulen, het grotere en hippere zusje, een stad ook die veel meer in huis heeft dan alleen de gigantische gotische dom, welke overigens pal naast het centraal station staat. In Keulen volgt een overstap van de ICE-hogesnelheidstrein op de veel langzamere Regionalbahn. Niet omdat het moet, maar om wat rustiger te kunnen genieten van het traject richting de steden Koblenz en Mainz, dat voor het grootste gedeelte pal langs de ri vier loopt. De luxe van de ICE - gratis wifi, een stopcontact, res taurant aan boord - offeren we hiermee helaas wel op. Omdat het spoor ten westen van de Rijn loopt, is het voor het uitzicht aan te raden om links plaats te ne men. Voor het spoor de Rijn kust, passeren we eerst nog Bonn, hoofdstad van het voormalige West-Duitsland. Daarna doemt dan eindelijk de rivier op. En die stelt niet teleur. Bij vlagen is het uitzicht spectacu lair. Grote vrachtschepen op grijsgroen klotsend water, op de achtergrond rotsen, heuvels, kas telen en later ook wijnvelden. Na tuurlijk ook een onvermijdelijke cruiseboot, met gele parasolletjes op het dek. Ze zijn niet nodig, het is een bewolkte, regenachtige dag. Na het doorkruisen van een rits dorpen die zich presenteren als Die Perle Am Rhein of een variatie op dat thema, bereiken we Ko blenz. We steken de Moezel over, die hier uitmondt in de Rijn. Pre cies op dat punt bevindt zich Deutsches Eck, een landtong met daarop een 37 meter hoog beeld van de i9de-eeuwse keizer Wil helm 1. Het is een veelbezocht mo nument dat de Duitse eenheid moet symboliseren. Werelderfgoed Vanaf hier tot aan het 65 kilometer verderop gelegen Bingen is de ri viervallei op haar fraaist. De trein rijdt dwars door Unesco-wereld- erfgoed, en de passagier zit eerste rang. Al snel doemt aan de over kant van het water de Loreley op, de hoge rots waar de Rijn een bocht maakt. Vroeger verongeluk ten hier door de gevaarlijke stro ming ettelijke schepen. Nu is de Loreley, met het beeld van de zin gende nimf aan de voet, een toe ristische attractie en een bron voor liedjes en verhalen. De rots figu reert ook in de Nederlandse film De beentjes van Sint-Hildegard. In Mainz is het tijd om uit te stappen. Het is zo'n stad die je niet zomaar zou uitkiezen voor een stedentrip, maar waar je toch een prima tijd kunt beleven. In het rustige, aangename centrum rond de grote en stokoude dom, die de Tweede Wereldoorlog overleefde, bevindt zich het Gutenberg Mu seum. Dat is vernoemd naar de in 1468 overleden Mainzer Johannes Gutenberg, die geldt als de Euro pese uitvinder van de boekdruk kunst met losse letters (daarvoor bestond de blokdruk al). ,,Wie weet hoe Europa er zonder Guten berg had uitgezien'', zegt mu seummedewerker Uwe Berg- mann-Deppisch. ,,De boekdruk kunst is enorm belangrijk geweest voor de persoonlijke ontwikkeling van mensen.'' Het beroemdste werk in het museum is de Gutenbergbijbel, het eerste boek dat de uitvinder voltooide. Vol trots laat Berg- mann-Deppisch het kostbare pronkstuk zien, wijzend op details op de opengeslagen pagina. ,,Het is heel bijzonder wat we hier heb ben, al lijken veel inwoners van Mainz dat niet te beseffen. We krijgen wel veel toeristen over de vloer. Nederlanders? Af en toe.'' Mainz bracht meer beroemdhe den voort. Zo zetten Jürgen Klopp en Thomas Tuchel, nu grootheden in het voetbaltrainersgilde, de eer- dinsdag 13 juli 2021 GO Ja zo'n reisje met de trein, trein, trein... Chris van Mersbergen oven de gereser De treinroute Utrecht - Konstanz volgt vanaf Keulen tot aan Karlsruhe de loop van de Rijn. Wilt u genieten van het uitzicht op de ri vier, zorg er dan voor dat u een trein neemt die vanaf Keulen langs zowel Koblenz als Mainz gaat. Na Karlsruhe zijn er twee opties om per trein bij de Boden- see te komen. De snelste optie is de Rijn blijven volgen, via de hogesnel heidslijn naar het Zwitserse Bazel, en vervolgens de regio nale trein naar Kon- stanz. De mooiste optie is de Schwarz- waldbahn. Dat is de regionale trein die één keer per uur via Offenburg en Singen naar het eindpunt Konstanz rijdt. Arnhe Karlsruhe Offenburg Singen Duisburg Düsseldorf Keulen Bonn Koblenz Mainz Mannheim Herzlich Wlllkommen n der Bergstam St. Georgen Schwarzwaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10