9 Bigger Than Us Cameraman bezweken na aanval zone waren enorme bosbranden. Niemand deed iets. Toen besloot ik dat ik zelf iets moest doen. Met de film wil ik laten zien hoe jonge mensen voor verandering kunnen zorgen. Zij wachten niet totdat ze ouder zijn en toestem ming krijgen om iets te doen. Ze leiden door het goede voorbeeld te geven.'' Oliegiganten In de film is te zien hoe Mohamad in Libanon een school opzet voor Syrische vluchtelingenkindjes, hoe Memory en Winnie in Afrika vechten voor de toekomst van jonge vrouwen, hoe Mary op Lesbos vluchtelingen redt en hoe Rene in Colorado de strijd aanbindt met oliegiganten. ,,We laten zien dat de oplossingen binnen handbereik zijn. We kun nen niet zes jaar wachten, zoals met de plastic tasjes in Bali. Het moet nu.'' De toon van de film is onver holen activistisch. De vraag is of Geconfronteerd met een massief probleem lopen we niet weg, maar gaan er juist recht op af de urgentie ervan ook bij oudere en minder progressieve kijkers aanslaat. ,,We zien nog steeds dat overheden en bedrijven winst boven de planeet plaatsen. Om dat te veranderen hebben we de steun en de kracht van de oudere generatie nodig. Vaak is de kloof tussen jongeren en ouderen vooral een kwestie van begrip: de tijd nemen om serieus met elkaar te praten.'' Haar reis rond de wereld bracht Melati niet alleen maar hoop. ,,Aan de ene kant voel ik me veel zwaarder. Ik wist niets van kind huwelijken en voedselveiligheid. De vluchtelingencrisis kende ik alleen oppervlakkig, maar als je ziet en voelt wat er gebeurt...'' Al die ongelijkheid, de pijn die ze tegenkwam, de lelijkheid soms. Ze kan ook gewoon gaan Netflixen. ,,De overeenkomst tussen mij en de mensen in de film is dat we geconfronteerd met een massief probleem niet weglopen, maar er juist recht op afgaan. Wij kunnen niet terug naar 'normaal', wat dat ook mag zijn. Dit is ons normaal. Alles wat we kunnen doen is beter dan niks doen.'' Uiteindelijk, zegt Wijsen, is optimisme een plicht. ,,Als ik me laat leiden door angst, kan ik niet het werk doen dat ik wil doen. En wat ik heb geleerd van de ont moetingen met mijn leeftijd genoten is dat wij de generatie zijn die het verschil gaat maken. Wij zorgen ervoor dat er oplos singen komen voor de problemen waarmee we kampen. Daar zijn we zelfs al mee bezig.'' ö^GGi "THAN US Een Georgische cameraman is bezweken aan de verwondin gen die hij opliep bij een mis handeling door een extreem rechtse groep. Zijn werkgever, de tv-zender Pirveli, meldde dat Aleksandr Lasjkarava gis termorgen dood in zijn bed is gevonden. Hij was maandag mishandeld door een groep die betoogde tegen een Pride-mars die lhbti-activisten wilden hou den bij het parlement van het christelijk-orthodoxe land. Door het geweld zagen de lhbti-activisten zich genood zaakt de mars te schrappen. Ruim vijftig journalisten werden vorige week aangeval len door tegenstanders van de lhbti-actie. De 37-jarige Lasjkarava liep ernstige bot breuken in het gezicht op. Premier Irakli Garibasjvili kreeg kritiek voor zijn opmer king dat de mars 'onaccepta bel voor een groot deel van de samenleving' zou zijn. Persorganisatie Reporters Without Borders (RSF) be schuldigde de Georgische autoriteiten van passiviteit en stelde dat de politie had nagelaten de journalisten te beschermen. Een licht aan het eind van de tunnel van deze lange racetegen de pandemie Oud-minister Financiën gezocht door Interpol De Surinaamse oud-minister van Financiën Gillmore Hoef draad staat sinds zaterdag op de opsporingslijst van Inter pol. Een klein jaar geleden liet de procureur-generaal al een opsporingsbevel voor Hoef draad uitgaan. Tot nu toe ont breekt elk spoor van hem. Hoefdraad wordt onder meer verdacht van witwassen en corruptie. Begin februari eiste het Openbaar Ministerie in Suriname twaalf jaar cel tegen de oud-bewindsman. In ziekenhuis na hotelbrand Bosbranden onder controle SOTOGRANDE Dode bij crash helikopter maandag 12 juli 2021 GO Op Lesbos met een gezin dat uit Syrië is gevlucht. FOTO CINÉART T* De documentaire Bigger than Us ging zaterdagavond in première op het filmfesti val van Cannes. De film werd vóór corona opgeno men, en is geregisseerd door Flore Vasseur. Dit najaar zal Bigger than Us in de Neder landse bioscopen draaien. De Franse actrice Marion Cotillard, bekend van films CA COMMENCE AVEC TOI zoals Taxi, Big Fish en La Vie en Rose, is als pro ducer bij de film betrokken. De makers van Bigger Than Us zien in Melati en haar leeftijdgenoten de vaandeldragers van een ge- neratie die laat zien 'hoe we moeten leven in een tijd waarin alles uit elkaar valt of lijkt te val len'. Volgens hen ontvouwt de film 'een magnifieke wereld van moed en plezier, van inzet voor iets dat groter is dan wijzelf'. TBILISI President Miguel Diaz-Canel van Cuba, nadat zijn regering het in eigen land geprodu ceerde coronavaccin Abdala had goedgekeurd. PARAMARIBO STEENSTAPELEN Professionele beeldhouwers en amateurs leefden zich af gelopen weekend uit tijdens het Europees kampioenschap steenstapelen bij de Schotse stad Dunbar. De deelnemers kregen een aantal uiteenlopende opdrachten. foto getty images AMSTERDAM Vier mensen zijn gisteren overge bracht naar een ziekenhuis nadat ze rook hadden in geademd bij een brand in een hotel in de Warmoes straat in Amster dam. De brand brak rond 12.45 uur uit in een van de kamers. De brandweer heeft het pand weer vrijgegeven, een aantal kamers kan voorlopig niet worden gebruikt. ATHENE De Griekse brand weer heeft on danks de harde wind tientallen bosbranden onder controle gekregen. Op het eiland Evia is gisteren een verdachte van brandstichting aangehouden. Een Spaanse dou anemedewerker is om het leven gekomen toen de helikopter waarin hij zat tijdens een antidrugsoperatie in zee stortte. Twee collega's van de man raakten daarbij gewond. De drie achter volgden vermoe delijke drugssmok kelaars die voor de Spaanse zuidkust voeren. De politie doet onderzoek naar het ongeluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9