En hup, dat mondkapje weer op 7 CORONA VERSOEPELINGEN Waar het Verenigd Koninkrijk 'moet leren leven met het virus', worden in Nederland de regels weer strenger. In de discussie komt steeds de term 'verantwoord risico' terug, maar wie bepaalt dat? ,,Het is goed dat ethici meepraten in het OMT.'' f e moeten m ml ons helaas ■■■V verzoenen H hV met meer ^m coronado- den'', zei de Britse premier Boris Johnson een week geleden. Dat was op de dag dat hij aankondigde dat op 19 juli alle beperkingen ver vallen. Geen mondkapjes meer, pubs en restaurants open, alles wordt weer min of meer normaal. De bedoeling is, zo benadrukte hij, dat vanaf die maandag iedereen zijn eigen verantwoordelijkheid neemt. 19 juli is inmiddels gebom bardeerd tot 'Freedom Day', Vrij heidsdag. Johnson zei er meteen bij dat het een 'nauwkeurige en even wichtige' beslissing is. Hij moest wel, want volgens de prognoses zitten de Britten op 19 juli op het niveau van 50.000 nieuwe besmettingen per dag. Zijn minis ter van Gezondheid Sajid Savid zei een dag later dat er deze zomer zelfs een moment kan komen dat er elke dag 100.000 nieuwe besmettingen zijn. Een van de vele vragen die je kunt stellen, is wat het betekent als de premier zegt dat een land zich moet verzoenen met meer coronadoden. Hoeveel doden zijn aanvaardbaar? Duizend? Meer? Minder? Ook in ons land woedt deze discussie. Niet direct over het aantal doden dat we moeten accepteren, maar wel over het omgaan met risico's. Of, zoals de missionair premier Mark Rutte het in april zei: het kabinet neemt 'een risico' door coronamaatrege len te versoepelen, maar 'zonder risico's gaat het niet'. ,,De risico's moeten verantwoord zijn, en wij denken dat dit zo is'', aldus Rutte. Inmiddels zijn de regels dus weer strenger. Het afwegen van de risico's gaat niet met de natte vinger, al zijn er in Groot-Brittannië genoeg deskundigen die Boris Johnson daar wel degelijk van verdenken. In Nederland wordt er over onder meer risico's en onzekerheden van maatregelen uitgebreid en voortdurend gesproken in het Outbreak Management Team (OMT). Daarin zitten 'specialisten en experts met verschillende achtergronden en kennis', zoals microbiologen, virologen en infec- tiologen. Op basis van 'actuele informatie, vakkennis en beschik bare wetenschappelijke literatuur' bespreken zij hoe de pandemie bestreden kan worden. Aanvaardbaar Sommige vragen hebben een ander soort antwoord nodig. ,,Wat een aanvaardbaar risico is, is deels een ethische keus'', zegt medisch ethicus Mariëtte van den Hoven, werkzaam bij het Universitair Medisch Centrum in Amsterdam. „Hoeveel levens mag het kosten om er een aantal te sparen? Ook bij vaccins speelt die discussie. Een heel klein risico op een heel ernstige bijwerking kan opwegen tegen de gezondheids winst die je kunt boeken.'' Het interessante is volgens Van den Hoven dat een 'individueel perspectief' (ieder mens telt en is van waarde) soms lijkt te botsen Elk land maakt andere keuzes met een 'collectief perspectief' (het indammen van de pandemie). ,,Ook vragen we ons nu voort durend af hoe je schade aan de economie of voor individuele ondernemers kunt afzetten tegen de ziektegevallen en doden als ge volg van corona. Het is belangrijk dat er verschillende gezichtspun ten zijn. Je moet voortdurend de spanning zoeken.'' Dat is natuurlijk erg ingewik keld, zegt Van den Hoven. ,,Nul risico is heel lastig.'' De praktijk is volgens haar dat politici en be leidsmakers er vaak een beetje tussenin balanceren: niemand wil zeggen dat individuele mensen er niet toe doen, maar tegelijkertijd moeten zij beslissen op een schaal die groter is dan het individu. De vragen die we ons moeten stellen zijn eigenlijk te groot, vindt Van den Hoven. ,,Maar toch stellen we ze elke dag. Hoe vroeg ga je kinderen vaccineren, bijvoor beeld? Of hoe bepaal je wat een behandeling mag kosten ten op zichte van de kwaliteit van leven? In Nederland ligt de bovengrens bijvoorbeeld rond 80.000 euro: als je een jaar extra kunt leven in goede gezondheid, dan is dat zo'n dure behandeling waard. En elk land maakt daarin andere keuzes. Waarom laten de Fransen zich niet graag vaccineren? Waarom zijn de Duitsers zo gehoorzaam? Waarom was er in Nederland zo'n gedoe over de avondklok? Het is moeilijk je te spiegelen aan anderen: je moet bij jezelf te rade gaan. ,,Het is daarom goed dat ook ethici meepraten in het OMT. Ethiek kan helpen bij het maken van een afweging. En bij het be schermen van de kwetsbaren. Je hoort nu soms in de discussie dat het goed is dat al het dode hout uit de bomen waait. Dat het erbij hoort als de zwakkeren het niet redden. Degenen die dat zeggen hebben misschien wel een punt, maar het is niet erg mensgericht.'' IN QUARANTAINE DAG 485 Ik was voor de vierde keer dit jaar in de supermarkt. Dat ik het kan tellen zegt al genoeg. Een jaar lang hebben we alle boodschappen laten komen, maar sinds enige tijd ga ik weer af en toe wat bijkopen. Soms gaat de appelstroop nu eenmaal onverwacht vroeg op of is er urgente behoefte aan ijsjes. Enfin, ik weet nog de eerste keer dat ik na de lockdown terugkeerde. Een beetje angstig was ik. Bij de winkel zelf waren ze dat ook nog. Je mocht je karretje nog afspuiten met desinfectant, nadrogen met papier. De tweede keer ging het al normaler. Halverwege, bij het broodbeleg, deed ik mijn mondkapje af, want ik was bijna de enige in de winkel die 'm nog droeg. De desinfectant en het papier bij de ingang waren overigens ook al verdwenen. In deel drie van deze supermarktsaga begon ik me relaxed te voelen. Hè, het werd weer ouderwets. Back to normal. Maar gisteren dus, verdikke, gistermorgen deed ik als vanzelf het mondkapje weer op. Delta variant, deltavariant, dreunde het zachtjes Het zal toch niet gebeuren dat de vierde golf al vóór de vakantie toeslaat? door mijn hoofd. Die elastiekjes weer achter m'n oren, de lap voor mijn mond, het voelde als een nederlaag, en dat was het natuurlijk ook. Het zal ons toch niet gebeuren dat de vierde golf al vóór de vakantie toeslaat? Binnensmonds, binnensmonds hoor, ben ik nu even hard aan het vloeken. Mijn grote zoon, twee weken geleden geprikt met het Janssen-vaccin, meldde vorige week al in onze familie-app dat er op zijn studen tenflat corona was geconstateerd. Direct in quarantaine (echt, er zijn heel veel consciëntieuze jongeren in dit land), test gedaan. Uitslag was gelukkig goed, maar we weten inmiddels dat zijn flat geen uitzondering is. Overal in het land duikt de deltavariant op. En daarmee komt het gevoel van onveiligheid weer terug. Het heeft weinig zin om schuldigen te gaan zoeken. Daarvoor is de situatie te complex. Die jongeren gingen weer fees ten toen De Jonge had gezegd dat het mocht. De meesten van hen hebben zich aan alle voorwaarden gehouden. Moeten zij boeten voor de paar onverlaten die QR-codes vervalsten? Ik vind het sneu voor ons allemaal en heb medelijden met al die jongeren, die weer even mochten ruiken aan de vrijheid: Mallorca, Grieken land, een strandje in Italië. Met een beetje pech wordt het toch weer het plaatselijke buitenzwembad. maandag 12 juli 2021 GO Ethiek in het OMT: de prijs van het verantwoord risico Mark van Assen Amsterdam In Londen nemen Engelse voetbalfans een voorschot op 'Freedom Day'. FOTO AFP - Mariëtte van den Hoven, medisch ethicus Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7