r 4 CORONA BESMETTINGEN De zorgen over het aantal kwetsbare mensen dat nog niet is gevaccineerd, groeien. Op hun vrije zaterdag gaan artsen en geneeskundestudenten in Rotterdam de markt op met een missie: zoveel mogelijk mensen een prik laten halen. maandag 12 juli 2021 Annemieke van Dongen Rotterdam evrouw, bent u al gevac cineerd?'' vraagt genees- kundestudente Özlem Pehlivanoglu aan een vrouw met mondkapje onder haar zwarte hoofd doek die met een volle boodschappentrolley het Afrikaanderplein afloopt. Zodra ze doorheeft dat de vrouw amper Ne derlands spreekt, schakelt ze moeite loos over naar het Turks. De 42-jarige vrouw vertelt over praktische hob bels: haar man is slecht ter been, het is een gedoe om naar een vaccinatie locatie te gaan. Bovendien heeft ze twijfels. ,,Je hoort over bijwerkingen, dat er mensen sterven. Hoe zit dat met die trombose?'' wil ze weten van de jonge vrouw in doktersjas. De studente legt uit hoe zeldzaam de bijwerkingen zijn. En dat corona zeker voor de zieke echtgenoot een veel groter risico is. In de moskee om de hoek kunnen ze zich vandaag nog laten vaccineren. De vrouw knikt. Dat weet ze, vorige week zaterdag was ze ook al aangesproken. Toen kwam het niet goed uit, vandaag wel. Ze zegt dat ze haar man gaat halen. In Rotterdam en andere grote ste den zitten artsen in de rats. Het aan tal coronabesmettingen stijgt zo hard, dat meer ziekenhuisopnames onvermijdelijk lijken. Afgelopen we ken raakten weliswaar vooral fees tende jongeren besmet, die zelf zel den ernstig ziek worden. Maar het lijkt het een kwestie van tijd voor zij het virus overdragen op hun nog niet gevaccineerde ouders of grootouders. Zeker in wijken als deze, waar veel mensen wonen met een lage oplei ding, laag inkomen en een migratie achtergrond. De vaccinatiegraad blijft hier sterk achter bij het lande lijke gemiddelde. In Feijenoord heeft nog niet de helft van de inwoners bo ven de 25 jaar een eerste prik gehad. Wantrouwen De mensen hebben hier weinig ver trouwen in de overheid. Daardoor hechten ze meer geloof aan nep- nieuws, concludeerden wetenschap pers van de Erasmus Universiteit die onderzoek deden naar de vaccina- tiekloof. Daar komt bij dat praktische problemen vaak een rol spelen, zegt Eva Reekers, coördinator van het 'fijnmazig vaccineren' bij de GGD. ,,Er zijn mensen die wel graag een vaccinatie willen, maar er vanwege taalproblemen niet in slagen een af spraak te maken. Of mensen die we Het virus muteert toch. Waarom geven jullie geen vaccinatie met vitamines? - Nefize Yakubova (38) niet bereiken met de standaarduitno digingen, omdat ze niet ingeschreven staan, zoals arbeidsmigranten. Die benaderen we via uitzendbureaus, Poolse supermarkten en bijvoorbeeld buurthuizen.'' Op hun vrije zaterdag helpen tien tallen huisartsen, ziekenhuismede werkers en geneeskundestudenten de Rotterdamse GGD zoveel moge lijk mensen in kwetsbare wijken te vaccineren. De weekmarkt op het Afrikaanderplein in Feijenoord, waar de Hollandse nieuwe met vaardige handen wordt schoongemaakt door visverkoopsters met hoofddoekjes op, is een van de plekken waar zij vragen beantwoorden en informatie folders uitdelen. In negen talen, van Bulgaars tot Urdu. Niet iedereen is te overtuigen. Zo als Nefize Yakubova (38), die al co rona heeft gehad en niet gelooft dat vaccineren werkt. ,,Het virus muteert toch. Waarom geven jullie geen vac cinatie met vitamines om me te be schermen?'' Geneeskundestudente Mahrukh Raza gooit het vakantie-ar gument in de strijd. ,,Met een vacci natiebewijs hoeft u zich niet te laten testen.'' Tevergeefs: de vrouw gaat niet op vakantie. Ze wil wel een fol der, in het Turks. Bij een volgende poging heeft Raza meer succes. Met een ouder echtpaar dat zich wil laten vaccineren loopt ze naar de moskee. Ze vult een gezond heidsverklaring voor hen in. Er staat een korte rij. Een huisarts legt uit dat mensen kunnen kiezen tussen Jans sen of Pfizer. ,,Van Janssen hoeft u maar één prik. Van Pfizer twee, daarna bent u iets beter beschermd. Maar ze zijn allebei goed.'' Invalidenwagentje Christiaan Kerkhof (74) heeft net zijn eerste Pfizer-prik gehad. In de gang van de moskee, die is ingericht als wachtruimte, krijgt hij een bekertje water aangeboden. Een vrijwilliger gaat rond met een schaal Turks fruit. ,,Toen ik in mei aan de beurt was, had GO Van de markt naar de moskee om prik te halen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4