m Jubilerende kapper houdt het niet droog bij uitreiking lintje 'We hadden sneller op verdwijnen van de VVV moeten inspelen' Palen op plaat Kreverhille moeten zand aantrekken 4 Stremming draaibrug Niet eerder is de afgelopen jaren bij Sas van Gent een veerpont ingezet bij geplande stremmingen van de brug over het Kanaal Gent-Terneu- zen. Die duurden ook hooguit een De (bromfiets- en voetgangersver binding vaart 10 uur per dag gratis paar dagen. Fietsers moesten dan een kilometerslange omweg via Zelzate voor lief nemen. Klachten hierover van de Fietsersbond, bij monde van Marina Govaert uit Westdorpe, leken aan dovemans oren gericht, maar Rijkswaterstaat heeft nu dan toch geluisterd. Het duurt nog wel even, voordat het veerpontje er komt. De brug bij Sas van Gent gaat er volgend jaar van 24 mei tot 21 juni voor het weg verkeer uit, zodat de scheepvaart van en naar Gent ongehinderd kan doorgaan. Het veerpontje gaat va ren tussen de Westkade bij zet- meelfabriek Cargill in Sas van Gent en de insteekhaven vlak bij de draaibrug in Westdorpe, meldt An- nemieke van Woercom, omge vingsmanager namens Rijkswater staat. De (brom)fiets- en voetgan gersverbinding zal tien uur per dag gratis beschikbaar zijn op de ge woonlijk drukste tijden. In Sluiskil hoeft Rijkswaterstaat niet voor een eigen veer te zorgen, dat is er al, van de Stichting ter Be houd van de Pont te Sluiskil. Voor het autoverkeer is ook een alterna tief beschikbaar, de Sluiskiltunnel. Toch is een wekenlange stremming van de draaibrug bij Sluiskil in de voorbereiding lastiger dan die bij Sas van Gent, omdat er ook goede rentreinen van en naar bedrijven terrein Axelse Vlakte overheen moeten. Een ingewikkelde puzzel moest eerst worden opgelost om de van het goederenspoor afhankelijke be drijven tijdens de stremming van de brug bij Sluiskil tegemoet te ko men, vertelt Arjan Olsthoorn van spoorwegbeheerder ProRail in een recente nieuwsbrief van Rijkswa terstaat. Al een jaar van tevoren wordt internationaal tot op de mi nuut vastgelegd waar welke goede rentreinen rijden. De stremming van de brug bij Sluiskil, in maart en april 2022, is daarop afgestemd. Af en toe zullen nog wel treinen kun nen passeren door de brug te bedie nen met een noodsysteem. De bruggen bij Sluiskil en Sas van Gent kunnen na voltooiing van alle werken vanuit de nautische ver- keerscentrale aan de Westerschelde in Terneuzen worden bediend. Het kon niet anders, Van den Berge was met een heel goede smoes naar Du Commerce gelokt. Vriendin Cobie Pastor-Berwald - 'ik ken Wim al vanaf mijn tweede' - vertelde welke. ,,Ik had hier zoge naamd een date, met Erik, een man met grijs haar en een baard. En ik vroeg Wim mee om kennis te maken. Twee nachten heeft hij er niet van geslapen. Ik ben al jaren weduwe en Wim vond die Erik niks voor mij." verdienste. Van den Berge was nog net geen twaalf jaar toen hij een kind uit het water redde, waarna hij een hersenvliesontsteking kreeg. ,,Toen heb je leren vechten", stelde Van Merrienboer. Van den Berge knikte. Van Merrienboer prees hem ook voor zijn grote sociale hart, door Ik heb alles te danken Erik was er wel degelijk, niet de date van Cobie, maar Erik van Merrienboer, de 7 mei aangetre den nieuwe burgemeester van Terneuzen. Hij mocht aan Van den Berge (68) een eerste lintje uitrei ken. Al vijftig jaar runt hij kappers zaak Les Artistes in Terneuzen, maar dat is zeker niet zijn enige aan mijn personeel. En nu een rondje van de zaak! jongeren en erkende vluchtelin gen die het kappersvak in willen, altijd een kans te geven. Het was allemaal genoeg om Van den Berge te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Hij hield het niet droog, zei dat hij alles te dan ken heeft aan zijn personeel en hield het verder kort: ,,Een rondje van de zaak!" Het belfort in Sluis is uniek, want het enige in Nederland. Sluis is ook een toeristenstadje bij uitstek. En dan is er een halfjaar na het ver dwijnen van de VVV nog geen al ternatief. Wethouder Peter Ploe- gaert (toerisme) trok daarvoor in de laatste vergadering van de Sluise gemeenteraad het boetekleed aan. ,,We hadden sneller op het ver dwijnen van de VVV moeten in spelen." Ook burgemeester Marga Vermue (musea) was niet blij. De VVV verleende diensten voor het museum. Er is nu slechts een be perkte groep vrijwilligers over, waardoor het museum maar vier dagen per week open is. ,,Dat is erg zonde", aldus Vermue, wat ze ook op zichzelf betrok: ,,We zijn er niet op tijd bij geweest." Van alles is inmiddels wel op de rails gezet, zoals de werving van ex tra vrijwilligers en een oproep aan een (liefst culturele) ondernemer die de balieruimte van het museum wil invullen. Hij moet feitelijk de VVV-functie overnemen, met ook een eigen business. Financiële steun Allemaal leuk en aardig, vonden Nieuw Gemeentebelang, VVD en Onafhankelijk West in de Sluise raad, maar er is snel meer nodig, een beroepskracht. Ze stelden voor hiervoor 50.000 euro uit te trek ken. Met de steun van Dorpsbe langen Toerisme haalde dit het. De beroepskracht moet er met de vrijwilligers voor gaan zorgen dat het belfort in elk geval tot en met september elke dag minimaal vier uur open is. OSSENISSE De zandplaat bij buurtschap Kreverhille, onder de rook van Ossenise, wacht een gedaantewisseling. Niet minder dan 513 palen komen erop over een lengte van ruim driehonderd meter. Een aannemer gaat eind juli aan de slag met dit werk, dat plaatsvindt in het kader van het provinciale natuurherstel- programma voor de Wester- schelde. De palen moeten er voor zorgen dat bij opkomend en afgaand tij de stroomsnel heid van het water over de zandplaat afneemt. Dit moet ervoor zorgen dat de plaat aan- slibt. Voor de veiligheid van de scheepvaart komen om de vijf tig meter op de palen radarre flectoren. Bij Ossenisse is in het kader van het natuurher- stelprogramma vorig jaar al het middenstuk van een strek dam, de Scharrendam, ver laagd. Ook zijn er twee veilige hoogwatervluchtplaatsen voor vogels aangelegd. Voor buiten dijks natuurherstel zijn onder meer bij Baalhoek en Knui- tershoek eerder vijf strekdam men verlengd of nieuw aange legd, waardoor nieuwe voed selrijke slikken kunnen ont staan. maandag 12 juli 2021 Sas krijgt tijdelijk een veerpontje Rijkswaterstaat heeft de plan ning uitgewerkt voor een weken lange stremming van de draai bruggen bij Sluiskil en Sas van Gent volgend jaar. Opmerkelijk ste maatregel is dat bij Sas van Gent een veerpontje gaat varen naar Westdorpe én terug. De laatste werkzaamheden voor het bedienen van de bruggen op afstand vinden tijdens de strem mingen plaats. Ook worden bruginstallaties vernieuwd. Harmen van der Werf Sas van Gent/Sluiskil Wim van den Berge krijgt de koninklijke onderscheiding opgespeld door zijn zus Ingrid onder het toeziend oog van de nieuwe burgemeester van Terneuzen, Erik van Merrienboer. fotos anne hana Nietsvermoedend stapte Wim van den Berge zaterdagmiddag café Du Commerce aan de Ter- neuzense Markt binnen. Stom verbaasd bleef hij minutenlang staan. ,,Wat doen jullie hier?", zag je hem denken. Het café zat vol bekenden, familieleden en personeel van zijn kappers zaak Les Artistes. De echte verrassing moest toen nog komen, een koninklijke onder scheiding Harmen van der Werf Terneuzen Wim van den Berge luistert geraakt naar de woorden van burgemeester Erik van Mer- rienboer van Terneuzen. -Wim van den Berge, kapper Na het vertrek van de VVV begin dit jaar uit het belfort in Sluis heeft de gemeente Sluis be hoorlijke steken laten vallen. Een nieuw toeristisch informa tiecentrum is er nog altijd niet en ook het museum in het bel fort is veel minder open. Een op lossing lijkt eindelijk in zicht. Harmen van der Werf Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49