'Ze kunnen in Tokio alle vier winnen' 13 Van der Breggen nog altijd de beste, maar Vollering toont zich kroonprinses WIELRENNEN GIRO D'ITALIA DONNE Zelf won Anna van der Breggen de Giro Donne nog maar eens. Tegelijkertijd leek de koningin van het vrouwenpeloton de kroon al een beetje over te geven aan haar teamgenote Demi Vollering. 1022,7 km in 27.00.55 thleti kTHU MARIJN ABBENHUIJS Het machtsvertoon waarmee Anna van der Breggen voor de vierde keer de Giro d'Italia Internazionale Femminile op haar naam schreef was groot. Ze won twee etappes tij dens de tiendaagse wedstrijd, die gisteren eindigde in Cormons, vlakbij de grens met Slovenië. En naast het algemeen klassement won ze ook het puntenklassement. Het was bovendien een groot feest voor heel haar SD Worx- ploeg. Veelzeggend waren de beel den van de voorlaatste etappe, za terdag naar de top van de Monte Matajur. Arm in arm met haar 6,5 jaar jongere ploeggenote Demi Vol lering kwam ze breeduit lachend over de streep. Bijna anderhalve minuut achter Ashleigh Moolman, óók al een renster uit het Neder landse team. Van der Breggen en Vollering ge noten volop van het succes van de 35-jarige Zuid-Afrikaanse, die tus sen de twee Nederlandse rensters in als tweede is geëindigd in het al gemeen klassement. Volgens ploegleider Danny Stam illustreerde het hoe Van der Breg- gen is. De koningin van het vrou- wenwielrennen, de regerend we reld- en olympisch kampioene deelt graag. ,,Anna is er heel goed in om haar teamgenoten te betrekken bij haar succes", vertelt hij. En groot gelijk heeft ze ook. Ze heeft immers al lang en breed aan- gegeven na dit seizoen met wiel rennen te stoppen. Dan wordt ze ploegleider van SD Worx en gaat ze vanuit de organisatie samenwerken met Stam. Dat beeld van haar en Vollering op de top van de Monte Matajur kan daarom ook worden geïnterpre teerd als een soort natuurlijke over dracht van de status als beste wiel- renster ter wereld. Want kroon prinses Vollering staat klaar om de nieuwe veelwinnaar in het vrou- wenwielrennen te worden. ,,Een betere leermeester dan Anna kun je niet hebben", zegt Stam daarover. Anna is er heel goed in om haar teamgenoten te betrekken bij haar succes - Danny Stam ,,Demi is een aankomend talent dat er in de bergen al snel bovenuit steekt. Dan botst ze automatisch te gen de koningin aan. Ik denk daarom dat het een natuurlijk pro ces is, die overdracht van Anna naar Demi." Vollering had de Giro Donne één keer eerder gereden. In 2019 werd ze, toen nog rijdend voor Parkhotel Valkenburg, dertiende in het eind klassement. Nu eindigde ze als derde en maakte ze indruk in de bergetappes en in de individuele tijdrit op dag 4 van de wedstrijd. Daarin werd ze tweede achter Van PODIUM^ der Breggen, die ook op dat onder deel wereldkampioene is. ,,Het is voor Demi wel mooi dat ze in deze Giro weer heeft kunnen ontdekken hoe goed ze al is", analyseert Stam. ,,Maar ze heeft ook wel moeilijke dagen gehad. Ze gaf een aantal keer aan dat ze vermoeid was. Maar met zo'n team om je heen, kom je daar wel overheen. Dan laat je je hoofd niet zo snel hangen." Sowieso is haar podiumplaats in de zwaarste jaarlijkse etappekoers voor vrouwen er opnieuw een be vestiging van dat ook zij er altijd kan staan op de belangrijke mo menten in het seizoen. ,,Daar heb ben we wel even bij stilgestaan, deze week", zegt Stam. ,,Zeker in deze tijd, waarin het vrouwenwiel- rennen steeds sterker wordt, is het bijzonder dat wij het voor elkaar krijgen om dit te presteren. La Course en de Giro waren hoofddoe len voor ons. Demi heeft La Course gewonnen en Anna de Giro, terwijl Ashleigh en Demi tweede en derde zijn geworden. Dat is een beetje on werkelijk. Alles lijkt op dit moment te lukken." Nu is dat nog met koningin Van der Breggen als actief wielrenster binnen de ploeg. Maar met kroon prinses Vollering daar nu al zó kort achter, hoeft het succes van de SD Worx-ploeg niet te eindigen als de viervoudig winnares van de Giro Donne na dit seizoen stopt. OLYMPISCHE SPELEN Op zondag 25 juli vor men Van der Breggen en Vollering een kwar tet in de wegrace met Annemiek van Vleuten en Marianne Vos. En ge zien de huidige vorm van de Nederlandse vrouwen, kunnen ze alle vier olympisch kampioen worden. ,,Ik ben blij dat ik geen bondscoach ben", zegt Danny Stam over de kansen. ,,Alle vier heb ben ze bewezen dat ze kunnen winnen. Ik denk dat ze daar goed met elkaar over moeten praten. Het is logisch dat ik mijn voorkeur heb, maar daar kan ik verder niets in beteke nen. Ik druk ze wel op het hart dat je maar eens in de vier jaar de kans krijgt om olympisch kampioene te worden." Danny Stam heeft ook een rol gespeeld in de voorbereiding van Van der Breggen en Vollering. En die verliep anders dan die van Van Vleuten en Vos. Van Vleuten deed niet mee aan de Giro Donne omdat de wedstrijd niet in haar voorbereiding op de Spelen paste. Vos stapte twee etap pes voor het einde af. Stam hield vast aan zijn eigen tactiek: ,,Wij heb ben een plan uitgestip peld en ik denk dat je pas na Japan kan zeggen wat het beste is geweest. Maar ik kan me niet voorstellen dat twee dagen langer hier in Italië blijven fietsen het verschil maakt." TS GROUP maandag 12 juli 2021 GO VOLGENDE EDITIE 1-10 JULI 2022 Een koninklijk gebaar y @MarijnAb Cormons - GIRO DONNE Eindklassement 1. Anna van der Breggen (Ned/SDW) 2. Ashleigh Moorman (ZAf/SDW +1.43 3. Demi Vollering (Ned/SDW) +3.25 4. Elizabeth Deignan (GB/Trk) +6.39 5. Mavi Garcia (Spa/Alé) +8.26 6. Marta Cavalli (Ita/FDJ) +8.29 Anna van der Breggen won voor de vierde keer de Giro Donne. Een nieuwe mega-trofee werd haar uitgereikt. foto cor vos Anna van der Breggen en Demi Vollering zijn twee van de vier Ne derlandse vrouwen die in Tokio gaan strijden om de olympische wegtitel. Marijn Abbenhuijs Cormons M Enkele tellen voor ploeggenote Demi Vollering de champagne heeft geopend, neemt Anna van der Breggen haar al onder vuur op het erepodium. FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45