4 4 EK VOETBAL 2 Oogst sterkste EK-poule ooit: nul kwartfinalisten Een bijzonder EK, midden in een pandemie, is voorbij. Waar hebben we een maand lang naar gekeken? Tien observaties, gedachten en conclusies na Euro 2020. Genieten van Pedri, 18 jaar pas! Wingback wonderland 1 Hoe zal het toernooi in Dublin zijn beleefd? Op papier was het vermoedelijk de sterkste poule ooit in de groepsfase van een EK of WK. Frankrijk, Duitsland en Portugal als reuzen samen in groep F, aangevuld met één kleinduimpje (Hongarije) waar van iedereen dacht: die worden drie keer vermor zeld. Maar dat liep even anders. Hongarije stond in de hele poulefase uiteindelijk slechts 6 minuten op achterstand, een fractie van Frankrijk (35 minuten achter), Portugal (64) en Duitsland (161). Toch werd kleinduimpje alsnog vierde. Maar de drie reuzen? Die waren daarna ook snel thuis. Uit de sterkste EK- poule ooit haalde niemand de kwartfinales. In de eredivisie vinden we tie nertalenten al snel goed. Maar loven en prijzen en ophemelen gebeurt in een competitie waarin het aantal doorgewin terde topspelers op de vingers van één hand te tellen zijn. Wat is wél een relevant referentie kader? Nou, Pedri dus. Wat was het dit EK genieten van dit ta lent, ook pas 18 jaar, maar bij Spanje al spelend als een routi nier. ,,Pedri deed het ook nog eens na liefst 52 wedstrijden in het clubseizoen'', zei Alfred Schreuder, die met Pedri sa menwerkt als assistent-trainer bij Barcelona. Schreuder: ,,Ei- genlijk was het plan dat hij zou meetrainen, er waren veel clubs die hem wilden huren. Maar na de voorbereiding zei Ronald (Koeman, red.) al: we kunnen het ons niet veroorlo ven hem te laten gaan. Te goed deze jongen, nu al.'' Het werd vooraf verwacht en het kwam ook uit: dit was het EK van de wingbacks. Heb je als land of club een offensieve back met snelheid en een goede voorzet, en ver dedigt hij na zijn acties ook trouw mee te rug, dan kun je het in feite af zonder links buiten. Mooi gebaar van Italië gisteravond bij de finale: ze hadden hun uitblinkende linksback Leonardo Spinazzola speciaal la ten overkomen om bij de ploeg te zijn, een week na zijn trieste afscheid van het EK vanwege een zware achillespeesblessure. Bij de 60ste verjaardag van de UEFA een eK in 12 ver schillende landen. Dat was het oorspronkelijke idee van oud-UEFA-voorzitter Michel Platini. Eerst werd het toernooi een jaar uitge steld, daarna leek uitwij ken naar één land een reëel scenario, met het Rusland van Poetin als kandidaat. Maar uiteindelijk werd het een EK in 11 landen en het blijft wonderlijk dat die monsteroperatie is ge slaagd midden in een pan- demie. De UEFA zette zeven we ken voor de EK-start alleen een kruis door Ierland als land met een speelstad. Want in Dublin kwam geen toestemming voor fans bij de vier geplande duels. Spanje ruilde Bilbao op de valreep in voor Se- villa. Anders dan bijvoor beeld in Schotland was er in Ierland geen politieke lobby, want de Ierse natio nale ploeg had zich toch niet geplaatst. Dat had trouwens wel gekund als de laatste wedstrijd in de EK-kwalificatie thuis was gewonnen van Denemar ken. Het werd in november 2019 echter 1-1. Denemar ken struikelde nu bij EURO 2020 pas op de drempel van een finale plaats. maandag 12 juli 2021 van PEDRI, WINGBACKS, ERIKSEN en vroeg gestrande REUZEN Samenstelling Maarten Wijffels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36