Vrijwel vlekkeloos afscheidsduel op hoogste podium 3 dompelt Engeland in rouw Engeland: boete voor laserpen Topscorers Assists Minuut Wat volgde leek wel een inferno. De volgepakte tribunes van Wem bley schudden, brulden en explo deerden, op een manier zoals je dat zelden ziet bij grote internationale finales. Overal vielen mensen over elkaar heen. Het kabaal galmde Italië trok steeds meer ten aanval, met Insigne en Chiesa als roergangers maar door onder het dak van het stadion, als een golf van geluid die maar niet wilde neerdalen. Italië leek zowaar even van slag. Spits Ciro Immobile oogde alsof hij bevangen werd door angst, terwijl ook de veelgeroemde middenvel ders Jorginho en Marco Verratti maar niet slaagden om ritme en verrassing in het spel te krijgen. In de tweede helft was de eerste dreiging nog voor Engeland, toen Raheem Sterling neerging in het strafschopgebied, en Kuipers vol komen terecht liet doorspelen. Maar daarna trok Italië steeds na drukkelijker ten aanval, met Lo renzo Insigne en Federico Chiesa als roergangers. Gelijk Keeper Jordan Pickford redde twee keer moeizaam, eerst op een schot van Insigne en daarna toen Chiesa verdekt uithaalde. Engeland verde digde verbeten, het publiek ging er nog eens vurig achter staan, maar na 67 minuten was het alsnog ge lijk. Uit een corner leek Pickford eerst nog te redden op een kopbal van Verratti, maar via de paal belandde de bal voor de voeten van Leonardo Bonucci, die van dichtbij binnen tikte: 1-1. Een zucht van ongeloof daalde neer op Wembley. Voor het eerst vielen er stiltes, van angst en ver twijfeling vooral. Toen invaller Do- menico Berardi alleen voor Pickford opdook, slaakte Wembley even een zucht van verlichting, maar de spanning verdween nooit meer uit de wedstrijd. In de verlenging waren kansen zeldzaam. Pickford redde met één arm, vlak voordat Federico Bernar- deschi kon binnentikken. Engeland had in de tweede verlenging het meeste uitzicht op de winst, jagend op een goal, maar pas na strafschop pen viel de beslissing. Als Giorgio Chiellini kort voor de rust tegen een tik is aangelopen en om hulp schreeuwt, komt die hulp uit onverwachte hoek. Het is Bjorn Kuipers die de Italiaanse aanvoerder krachtig overeind trekt. Het is kenmerkend voor hoe de Nederlandse scheidsrechter zich manifesteert tijdens de EK- finale. Leidsman, sociaal werker en buurtvader ineen is hij tijdens zijn nagenoeg vlekkeloze optre den op Wembley. Tijdens de eerste EK-finale ooit die door een Nederlander geflo ten wordt, is Kuipers nooit de boze agent die om de haverklap met sancties dreigt. Inlevend en empathisch is hij, tijdens het eer der spannende dan goede voet balgevecht in Londen. Iemand die het spel het spel laat, daarmee de spelers een plezier doend. Die de Italiaanse bondscoach Roberto Mancini kort voor de verlenging vriendelijk op de schouders slaat. En die alleen wanneer het moet, zoals na een fopduik van Raheem Sterling kort na de pauze, streng en rechtlijnig durft te zijn. Ofte wel: een man die in de meest let terlijke zin van het woord boven de partijen staat en die zichtbaar liefde voor het spel koestert. Het gaat wat te ver om te stellen dat Nederland sinds de uitschake ling van Oranje massaal rond- loopt in Bjorn Kuipers-shirts. Maar in Oldenzaal leefde het feit dat hun bekendste inwoner ge schiedenis schreef onmiskenbaar. De vakkenvullers van zijn twee supermarkten mochten gisteren zelfs een uurtje eerder naar huis om hun baas de wedstrijd te kun nen zien fluiten. En later deze week volgt vermoedelijk nog een huldiging voor Kuipers, die voor afgaand aan de finale van gisteren ook al de groepsduels Denemar ken - België en Spanje - Slowakije en de kwartfinale Denemarken - Tsjechië in goede banen leidde. Geheel foutloos is Kuipers ove rigens niet op Wembley. Zo is de gele kaart voor de Italiaan Leo nardo Bonucci, na een overtre ding op Sterling, aan de zware kant. En zijn er later nog wat twij felgevalletjes. Het zijn uiteindelijk details in een verder prima geflo ten duel. Ondubbelzinnig bewijst de Tukker dat hij op 48-jarige leef tijd nog altijd een van de beste scheidsrechters van Europa is. De vakkenvullers van zijn twee supermarkten mochten een uurtje eerder naar huis In die zin is het wrang dat de eerste EK-finale voor Kuipers - die eerder in zijn loopbaan al de finales van de Europa League (2013), Confederations Cup (2013) en Champions League (2014) floot - tevens zijn laatste optreden is op het internationale podium. Schrale troost voor hem: afscheid nemen met een bijna perfect game op Wembley is niet iedere super marktbaas gegeven. maandag 12 juli 2021 GO De Engelse bond heeft een boete van 30.000 euro gekre gen vanwege incidenten tijdens de halve finale. Vlak voor de beslissende strafschop van Kane kreeg de Deense keeper Schmeichel een laserpen op zich gericht. Fans sta ken ook vuurwerk af en verstoorden het Deense volkslied. 1. Ronaldo (Portugal) 5 Schick (Tsjechië) 5 3. Kane (Engeland) Benzema (Frankrijk) 4 Lukaku (België) Forsberg (Zweden) 4 1. Zuber (Zwitserland) 4 2. Shaw (Engeland) H0jbjerg (Denemarken) 3 Olmo (Spanje) De treffer van Luke Shaw in de 0 J. minuut is de snelste goal ooit in een EK-finale. De Spanjaard Jesus Maria Pereda scoorde in 1964 in de 6de minuut. en overwon Gedegen, onzichtbaar en na genoeg foutloos. Bjorn Kui pers, de eerste Nederlander die een EK-finale leidde, was gisteravond een van de uitblin kers tijdens Italië - Engeland. Juist omdat hij het spel het spel liet. Dennis van Bergen Londen Bjorn Kuipers in actie tijdens de EK-finale op Wembley. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35