EK viel helaas 2 Ploeg van Mancini is koelbloedigst in penaltyserie en Ook na 55 jaar kwam het voetbal niet thuis, gisteravond op een kolkend Wembley. In een meeslepende finale wonnen de Italianen na strafschoppen, de Engelsen onderdompelend in een staat van diepe ontzetting. EK VOETBAL Oudste aanvoerder Column WILLEM VAN HANEGEM Engeland heeft er geloof ik vier jaar op ge traind, allemaal psychologen geraadpleegd. En dan breng je in de laatste minuut van de verlen ging twee spelers in om raak te schieten en die missen. De Italianen zijn wel de terechte kampioe nen. Roberto Mancini, Gianluca Vialli en Attilio Lombardo verloren ooit op Wembley de finale van de Europa Cup I met Sampdoria tegen het Barce lona van Cruijff en Koeman. Nu pakken ze wel de prijs. Aanvankelijk was ik wel enthousiast over het EK, maar als je nu terugblikt op het hele toernooi, dan blijft toch vooral Zwitserland tegen Frankrijk hangen. Die 3-3, dat was sensationeel. Maar Oranje, België, Frankrijk, Portugal en Duitsland vielen al lemaal door de mand. Denemarken had de gun- factor, maar dat had natuurlijk vooral te maken met wat Christian Eriksen was overkomen. Al gin gen ze wel beter spelen tijdens het toernooi. Dat Danny Makkelie de Engelsen hielp met die straf schop, dat vond ik wel beschamend hoor. Er was misschien heel licht contact tussen de Deen Maehle en de Engelsman Sterling in de halve fi nale, maar als je daar op dat moment in de wedstrijd een strafschop voor geeft, dan weet je dat je de uitslag hebt bepaald. En dat was niet nodig. Ik was al snel klaar met Engeland, een elftal vol houthakkers En ook qua spelers blijft er weinig hangen. Ik vond de Italiaan Leonardo Spina- zolla geweldig, maar hij raakte zwaar geblesseerd. Pedri hoort ook bij de aller- besten, al speelde Spanje pas na de groepsfase leuk. Federico Chiesa vond ik ook goed spelen. Toen hij de finale moest verlaten met een blessure, werd het aanvallend allemaal pover bij Italie. Maar ze wisten met die enorme keeper Donnarumma dat het met strafschoppen ook nog in orde kon komen. Verder viel het EK helaas toch wat tegen. Enge land, ik kon er nauwelijks naar kijken. Ik snap best dat al die mensen daar enthousiast zijn hoor, na al die jaren van teleurstellin gen. Maar toen Gareth Southgate het presteerde om Jack Grealish in te brengen tegen Denemarken en hem weer naar de kant te halen toen ze 1-0 voor kwamen, toen was ik er wel klaar mee. Engeland heeft een bank vol voet ballers en een elftal vol houthak kers. Italië speelde voor de pauze zo traag en met zoveel mensen die betrokken waren in de op bouw, dat het een kansloze strijd was. Na rust en zeker na de wissels met Berardi en Cri- stante voor Immobile en Barella en de insteek om met minder mensen op eigen veld aan de op bouw te werken, werd het een echte wedstrijd. En de Italianen wonnen uiteindelijk wel terecht. Op naar de start van de eredivisie zou ik zeggen. Tot snel. SJOERD MOSSOU En dat terwijl het zo voorspoedig begon voor de Engelsen. De ope ningstreffer van Shaw had kort na de aftrap nog een onwaarschijnlijk kabaal losgemaakt in het stadion, waarbij het leek alsof de aarde beefde. Maar na de terechte 1-1 van Bonucci sloeg de twijfel toe bij de thuisploeg, en sleepte Italië er een strafschoppenserie uit. De finale was lang niet altijd goed, wel zenuwslopend, intens en meeslepend. Na de 1-1 van Bonucci zinderde de spanning voortdurend over de tribunes, in een fase waarin Italië almaar sterker werd. Maar met (de later weer gewisselde) rou- tinier Jordan Henderson in de ploeg herwon Engeland daarna stilaan weer wat grip. Vooral de eerste helft was groten deels voor de thuisploeg. Niet in de laatste plaats dankzij de aangepaste speelwijze van bondscoach Gareth Southgate, die een team formeerde in een 3-4-3, met Kieran Trippier en Luke Shaw als een soort hangende vleugelbacks. Binnen twee minu ten leidde die strategie al tot succes. Trippier kreeg de bal aan de rech terkant van het veld, Kyle Walker trok de Italiaanse defensie met een voortreffelijke loopactie uit elkaar, waardoor de Engelse rechtshalfvol- ledig vrij kan voorzetten. Aan de andere kant van het veld was het uitgerekend de meegesprinte Shaw die met een dropkick raak schoot: 1-0. De opdracht was dan toch te groot, de last van het verleden te zwaar, de druk van de natie te hevig. Toen Bjorn Kuipers tegen elf uur lokale tijd affloot na de laatste gemiste strafschop van Bukayo Saka, daalde er op Wembley een zucht neer van ongeloof en ontzetting. Slechts aan de zuidkant van het stadion klonk een uitzinnig kabaal, opstijgend vanuit de feestende Ita liaanse supportersvakken. Dol van vreugde renden Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini en al die anderen richting hun fans, dolgelukkig met de eerste Italiaanse EK-titel sinds 1968. Ook na 55 frustrerende jaren re kende thuisland Engeland niet af met zijn nationale voetbalobsessie, een vroege goal van Luke Shaw ten spijt. Italië won het meeslepende gevecht, bovenal op basis van een knappe tweede helft, waarbij de thuisploeg steeds meer controle verloor over de finale waar het zo intens naar had toegeleefd. Al vroeg op de zondag verkeerde heel Engeland in een soort staat van delirium. De eerste finale sinds 1966 maakte een waanzin los die in de straten van Londen vaak aanste kelijk was, maar soms ook onge zond en dreigend, resulterend in tal van opstootjes met dronken fans. maandag 12 juli 2021 Giorgio Chiellini is de oudste cap tain ooit in een EK-finale (36 jaar, 331 dagen). Hij nam het record over van landgenoot Gianluigi Buffon (34 jaar, 155 dagen bij EK 2012). Het was spannend, die strafschoppenserie. Italië kwam, zag London* A Italië - Engeland 0-1 2. Shaw 67. Bonucci 1-1 Opstellingen Donnarumma Pickford Di Lorenzo Trippier Bonucci 70. Saka Chiellini I Walker Emerson 120. Sancho 118. Florenzi Stones Barella Maguire 54. Cristante Shaw Jorginho Mount Verratti 99. Grealish 96. Locatelli Phillips Chiesa Rice 86. Bernardeschi 74. Henderson Immobile 120. Rashford 55. Berardi Sterling Insigne I Kane 91. Belotti Scheidsrechter: Kuipers (Ned) Toeschouwers: 60.000 ^0 @sjoerdmossou Keeper Don narumma pakt de beslissende penalty van Saka. FOTO AFP De sfeer zat er al goed in voor de wed strijd. Een groep fans probeerde ook het stadion binnen te drin gen. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34