Ridder Jan: 'Het is gewoon allemaal leuk om te doen' 4 ONDERSTROOM 'HET IS OP STRAAT EN HET IS THEATER, DUS JA, HET IS STRAATTHEATER' wwwv Onderstroom staat voor veel mensen gelijk aan straattheater. Struinen door de stad was er dit jaar niet bij, maar het alternatief dat het Vlissingse theaterfestival bood met een tribune op een plein aan de Koningsweg, beviel prima. Voor zowel bezoekers als artiesten. „Het is op straat en het is theater." 'Net zo mooi als anders' De artiesten waren ook blij dat On derstroom vooral heeft gekeken naar wat nog wél kon. „Buiten spelen, drie korte voorstellingen, het voelt goed, net zo mooi als anders", zegt Robbert Koekoek, die samen met Cor Burger Piepschuim vormt. Dat ze een heel jaar niet hebben kunnen spelen, helpt natuurlijk bij de vreugde die ze voelen. Piepschuim heeft de show ook opgebouwd rondom corona. „We brachten in de lockdown elke week een nummer uit en die tezamen vor men onze show Baat het niet dan schaadt het niet. En door de huidige maatregelen is alles nog steeds actu eel." De aanscherpingen die het kabinet vrijdag afkondigde, hadden geen ge volgen voor Onderstroom. „We had den al bedacht dat we voorstellingen wilden spelen met het publiek op anderhalve meter afstand", zegt festivaldirecteur Onno Bakker. „Toch had ik er wel een dubbel gevoel bij. Wij konden doorgaan, terwijl zo veel anderen hun eve nement moesten schrappen. Dus ik was half blij." Dat gold dan misschien voor het doorgaan van het festival, maar niet voor de voorstellin gen die gebo den zijn. Bakker: „Het straatthea ter kon de stad niet in, maar wij zijn dat wel gegaan met voorstellingen in de Scheldestraat en op het Scheldekwar- tier." Prins te Paard, bijvoorbeeld, nam bezoekers mee op een 'theatrale au- diocruise' over de geschiedenis van het passagiersschip Willem Ruys. De wandeling ging over het Scheldekwartier, waar het schip is gebouwd. De grootste verrassing was waar schijnlijk de voorstelling Home is where the Scheldestraat is. Juist omdat mensen - ook rasechte Vlissingers - de straat wel dachten te kennen. Niet dus, ontdekten ze tijdens de wande ling door de straat waarbij ze via een koptelefoon allerlei verhalen hoor den over het verleden, het heden, de mensen en de culturen. De reacties in het gastenboek spreken boekdelen. Zoals deze: 'Geen onbekende straat, maar héél véél nieuwe dingen gezien en gehoord. Vet gaaf! En ik ga er nog vaker boodschappen doen'. Uit mededogen met collega's was Onno Bakker 'half blij'. Maar hij zag ook hoe blij het publiek was dat ze eindelijk weer naar een theaterfesti val konden. ,,Dat bewijst maar weer dat Onderstroom meer is dan theater alleen. Het is ook een sociaal evene ment, waar je vrienden ontmoet." Koopman ontving zijn onderschei ding zaterdag tijdens Onderstroom in de Machinefabriek. ,,U zult zich wel afvragen: in wat voor een voor stelling zijn we nu weer beland?", grapte burgemeester Bas van den Tillaar. Maar dat werd snel duidelijk toen hij begon aan de 'lange en be tekenisvolle' lijst met verdiensten van Jan Koopman. Die begint in 1980 in Middelburg bij D66 en eindigt - na omzwervin gen langs onder meer Borssele (werkgroep Kinderkampen) en Ovezande (festival Klomppop) - in het heden bij Stichting Oorlogsja ren Vlissingen. Pioniersrollen Tussendoor vervulde hij belang rijke en soms pioniersrollen bij het Zeeuws Popoverleg, de adviesraden voor cultuur van de provincie Zee land en de gemeente Vlissingen, de Stichting Grote Prijs van Neder land, en de PvdA in Vlissingen. Ook was hij voorzitter van de Regie groep '75 jaar Slag om de Schelde'. ,,Ach ja, daar sta je zelf nooit bij stil hé", reageerde Jan Koopman blij verrast. ,,Het is gewoon alle- Bruggenbouwer Maar zo 'gewoon' is het allemaal niet, benadrukte Van den Tillaar. ,,Je hebt vele jaren je schouders ge zet onder belangrijke maatschap pelijke activiteiten. En dat deed je als een positieve bruggenbouwer." maandag 12 juli 2021 PM Festival voelt 'net zo mooi als anders' Maurits Sep Vlissingen Paul van der Maat beklom tij dens zijn show een toren van kof fers en kroonde zich met zijn beer en een zelfgeknipt kroontje tot de koning van de Kinderbonanza. Merel Voorsluis (midden) van Compagnie Mobilette betrekt enkele heren uit het publiek bij de voorstelling tijdens Straattheaterbonanza. Evita en Erik Vermeulen uit Goes zijn echte lief hebbers van straatthea ter. Ze komen elk jaar vanuit Goes naar Vlis singen en zondag pikken ze zowel het Kinderbonanza als het Straat theaterbonanza mee. „Lopend door de stad dingen ontdekken maakt het altijd zo leuk", erkent Erik. Toch heeft het gezin op de tribune met zicht op de Binnenhaven een topdag. ,,Voor deze coronatijd is het perfect. We zijn vooral blij dat het kan door gaan", zegt Evita. ,,De kinderen von den het vanochtend hilarisch." Rang Pang Circus: een combina tie van jongleren, acrobatiek en cir cus. FOTO'S LEX DE MEESTER Popmuziek. Politiek. Kinderkam pen. Klomppop. Onderwijs. Om roep. Oorlog. De lijst met ver diensten is enorm. Cultuur en straattheater staan er ook op. Dus waar beter dan op het thea terfestival Onderstroom kon Jan Koopman koninklijk onderschei den worden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maurits Sep Vlissingen maal leuk om te doen en dan doe je het gewoon. En iemand moet het toch doen." Zo rolde hij van de ene in de andere functie, waarbij de muziek de boventoon voerde. ,,Ik Jan Koopman is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg zijn koninklijke onderscheiding zaterdag op het podium van theaterfestival On derstroom in Vlissingen. FOTO LEX DE MEESTER speelde vroeger zelf in een bandje en vond dat er meer ruimte nodig was voor popmuziek. Zo is het be gonnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24