Zonder laptop aan het ontbi A ECONOMIE 15 Studie: Plek voor ruim 500.000extra huizen 1^ AAN HET WERK Thijs Launspach Ik moet iets toegeven. Als columnist van uw krant die zich bezighoudt met de psycholo gie van werk, ben ik niet helemaal oprecht geweest. Ik heb namelijk in de afgelopen jaren behoorlijk wat stukjes geschreven over hoe u op vakantie 'ook echt kunt ontspannen', over hoe u uw werk achter kunt laten wanneer u op reis gaat, en hoe u de automatische mailbeant- woorder zo kunt instellen dat niemand u stoort wanneer u van de vakantie geniet. Ik schreef zelfs een boek met als titel: Werk kan ook uit. En al die tijd heb ik zelf in vakanties dus wel gewoon doorgewerkt. Ja, u leest het goed. De hele tijd dat ik u overstelpte met adviezen over het scheiden van werk en privé, bleef ik op va kantie dus wel doodleuk doorgaan met het schrijven van mijn column. Menig stukje over Zoom-moeheid, over effectief pauzeren en over verkorte werkweken schreef ik aan de rand van het zwembad of in de vertrekhal van het vliegveld. Sorry, dat was niet zo netjes van mij. Mea culpa. Niet dat er geen verzachtende omstandig heden waren. Als ondernemer kan ik mijn ta ken sowieso niet voor 100 procent overdragen. Op vakantie mijn mail niet checken, dat is er voor mij helaas niet bij (al weet ik mijn mail tijd drastisch te beper ken). De column deed ik er op zo'n sporadi sche vakantiewerkdag gewoon maar bij. Maar misschien nog wel een belangrijkere reden: ik was een beetje bevreesd voor wat er zou gebeuren wanneer ik een aantal weken zou stoppen met de column. Jazeker, ook ^k leed aan de zogenaamde 'illusie van onmisbaarheid'. Ik vreesde dat mijn redacteur een eventuele ver vanger dermate sympathiek zou vinden dat ik bij thuiskomst mijn baan kwijt zou zijn. Of er ger: dat ik na mijn vakantie een rentree zou maken bij de krant en dat u, het lezerspubliek, massaal in opstand zou komen: je vervanger schreef véél leuker! Enfin, hoog tijd om die situatie te rectifice ren en te gaan doen wat ik zelf al tijden voor schrijf. Na tweeënhalf jaar heb ik (geloof ik) genoeg krediet opgebouwd om nu eens zón der laptop aan het ontbijtbuffet te verschijnen - ook mijn werk kan uit! In de tussentijd laat ik u achter in de meer dan capabele handen van organisatiepsycholoog en dwarsdenker Lennard Toma, die de ko mende weken op deze plek zal schrijven. Ik wens u een zonnige, zo werkvrij mogelijke zomer, en be loof dat ik eind augustus vol goede moed mijn co lumn zal hervatten - of u daar nu blij mee bent of niet. Tijd om de situatie te rectificeren en te gaan doen wat ik zelf al tijden voorschrijf Leden G20 achter plan belastingen Meer loon bij Turkish Airlines De resultaten bieden een andere kijk op de discussie die momenteel wordt gevoerd over 'bouwen in het groen' of 'inbreiding in de stad'. Het Economisch Instituut voor de Bouw stuurde in een recent rap port aan op het ontwikkelen van gebieden buiten dorpen en steden. Ook in de Tweede Kamer wordt met name door VVD en CDA aan gedrongen op nieuwe Vinex-loca- ties in weilanden. Volgens KAW-directeur en ar chitect Reimar von Meding is er juist genoeg ruimte in de steden en dorpen zelf. Het overgrote deel van de totaal geraamde behoefte van zo'n 1 miljoen huizen tot 2030 zou snel gebouwd kunnen worden in wijken uit de periode 1950-1980, stelt zijn bureau aan de hand van data- en ontwerponderzoek. ,,Het probleem met bouwen in het groen is dat het zo moeilijk van de grond komt'', zegt Von Meiding. ,,De boer wil niet weg, er spelen grote grondbelangen en de over heid moet fors investeren in infra structuur en aansluitingen. De to tale doorlooptijd is gemiddeld bijna twee keer zo lang als de herstructu rering van een bestaande wijk. Daarom is het zinvoller om te bou wen op plekken waar alles wat no dig is, al aanwezig is.'' De vraag ligt voor de hand: hoe dan? Gemeenten en bewoners koesteren juist het groen dat er nog is. KAW heeft vier mogelijkheden in kaart gebracht: bestaande wo ningen splitsen of voorzien van een extra verdieping, het bebouwen van ongebruikte ruimte of verloe derde plekken, het realiseren van meer woningen door sloop en nieuwbouw én het benutten van de randen van de wijken. Chirurgisch bouwen ,,Naoorlogse portiekwoningen zijn gebouwd in een tijd dat huishou dens gemiddeld uit 3,5 personen bestonden. Nu wonen in veel van die huizen nog maar maar één of twee mensen. De gemiddelde huis houdensgrootte is afgenomen naar 2,2 personen en blijft dalen. Van twee relatief grote woningen kun je bijvoorbeeld drie passende ma ken. Zo kun je alleen al 220.000 wo ningen toevoegen zonder een ku bieke centimeter bij te bouwen.'' 'Chirurgisch bijbouwen' zou op blinde hoeken kunnen: bij de gara- geboxen, op lege parkeerterreinen, in of boven lege winkels, of in bos jes die in de ogen van KAW weinig toevoegen aan de kwaliteit van de leefomgeving. ,,Uit voorbeeldpro jecten blijkt dat de groenstructuur zelfs kan worden verbeterd met zo'n operatie'', aldus Von Meding. De derde mogelijkheid, sloop, ziet hij als een onontkoombare op dracht. Er hoeven niet per se hoge woontorens voor in de plek te ko men. ,,Op vier, vijf of zes bouwla gen kun je meer woningen kwijt.'' Chris Ridderbos is ontwikkelma- nager bij de Alliantie Ontwikkeling en werkt in opdracht van de gelijk namige woningcorporatie met hui zen in de regio's Amsterdam en Amersfoort. Hij beaamt dat er grote kansen liggen in de naoorlogse wij ken, al denkt hij dat KAW mis schien te optimistisch is over de te behalen aantallen. ,,Het klopt dat veel relatief grote woningen door eenpersoonshuishoudens worden bewoond. Als die huizen toe zijn aan vervanging, bijvoorbeeld van wege vochtoverlast, slechte isolatie en installaties, zijn bewoners best te stimuleren te verhuizen. Het ver- dichten van naoorlogse wijken biedt dus ook kansen voor woon- verbetering.'' Als vierde mogelijkheid ziet KAW bouwpotentie aan de randen van de wijken. ,,Bij de ringweg om die wijken is sprake van fijnstofuit- stoot en geluidsoverlast. Maar in de toekomst rijden we elektrisch. Ook de parkeerdruk neemt af, omdat lang niet iedereen een auto heeft én de aansluitingen met het openbaar vervoer goed zijn.'' Persverse prikkels KAW heeft z'n plannen aan het mi nisterie van Binnenlandse Zaken kenbaar gemaakt en gaat nu de ge meenten af om beleidsbepalers te overtuigen. ,,Mijn punt is dat er in telligentere oplossingen zijn dan de weilanden volbouwen, maar het lijkt er toch op dat er perverse prik kels in het systeem zitten die de ontwikkeling toch die kant op du wen. Voor gemeenten zijn grond- opbrengsten een belangrijke in komstenbron. Als enkel op corpo- ratiegrond wordt gebouwd, komen de gemeentefinanciën in gevaar." Verder leeft volgens Von Meding het dominante idee dat er vooral grondgebonden koopwoningen nodig zijn, omdat daar de meeste vraag naar is. „Bouwers en ontwik kelaars bouwen het liefste dat soort woningen, omdat die het meeste geld opleveren. Het verbeteren van bestaande wijken is in mindere mate een commercieel dan een maatschappelijk belang. Volkshuis vesting, ofwel de vraag hoe we mensen betaalbaar kunnen laten wonen, raakt op de achtergrond. Daar moet de aandacht naartoe.'' maandag 12 juli 2021 GO Als psycholoog verwondert Thijs Launspach zich over het moderne werken. Hij geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op het werk. Vandaag: vakantie. Thijs Launspach is stressexpert. Hij schreef hierover onder meer het boek Werk kan ook uit (2020). MINIMUM Alle leden van de G20 steunen een plan om een wereldwijd minimumbelas tingtarief in te voeren om te voorkomen dat bedrijven win sten doorslui zen, bleek bij de top in Venetië. Dat betekent bijvoorbeeld dat de grootste on dernemingen belasting moe ten afdragen in het land waar ze zakendoen. 10 PROCENT Turkish Airlines heeft zijn perso neel dat op in ternationale routes werkt een forse loons verhoging gege ven van ten min ste 10 procent. De Turkse luchtvaartmaat schappij rekent op verder her stel van de luchtvaartsec tor omdat 'coro namaatregelen in veel landen worden versoe peld'. a> E o o O II 'Naoorlogse wijken hebben nog genoeg ruimte' Als woningcorporaties geld en ruimte krijgen om meer te bou wen, kunnen ze in tien jaar tijd tussen de 500.000 en 700.000 huizen aan de voorraad toevoe gen. Dat blijkt uit onderzoek van KAW, een bureau dat de poten tie van naoorlogse wijken in kaart bracht. Stefan ten Teije Eindhoven Garageboxen in een blinde hoek kunnen bijvoorbeeld plaats maken voor meerlaagse woningbouw. fotoskaw Naoorlogse woningen zijn ge bouwd toen huishoudens nog uit gemiddeld 3,5 personen beston den. Inmiddels zijn dat er 2,2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15