II NIEUWS 13 RAPPORT VERKIEZINGSNEDERLAAG Het CDA is tot op het bot verdeeld. Een commissie die de verkiezings nederlaag onderzocht, trof vooral ruzie en wantrouwen. Het vertrek van het volledige partij bestuur moet de rust herstellen en boze leden kalmeren. Het CDA heeft bij de Tweede Ka merverkiezingen in maart dit jaar 'van zichzelf ver loren'. Dat stelt een partijcom missie onder leiding van oud-mi nister Liesbeth Spies vast. ,,We verloren door interne strijd, te veel onenigheid, gebrek aan onderling vertrouwen en doordat hoofdper sonen eigenbelang boven het par tijbelang stelden'', zei Spies zater dag bij de presentatie van de con clusies. Het rapport moet de scheuren in het CDA dichten. Niet alleen keer den veel kiezers de partij de rug toe, ook is een deel van de leden woedend op de partijtop en is er ruzie over de koers. In september is er een partijcongres. In de tus sentijd neemt het landelijke par tijbestuur de schuld op zich van alles wat misging en stapte het za terdag op. Voorlopig nemen inte rim-partijvoorzitter Marnix van Rij en minister van Defensie Ank Bijleveld de zaken waar. Het vertrek moet boze leden en afdelingen binnenboord houden. De gemoederen in de partij zijn hoog opgelopen. Het CDA verloor bij de verkiezingen vier zetels in de Tweede Kamer en hield er nog maar vijftien over. Dat was het op een na slechtste resultaat ooit voor de partij. En dat terwijl de chris tendemocraten ervan overtuigd waren dat ze met Wopke Hoekstra VVD-premier Mark Rutte uit het Torentje konden verdrijven. Dat liep anders. Na de verkiezin gen splitste ook nog eens het po pulaire Kamerlid Pieter Omtzigt zich af. Na de zomer gaat hij op ei gen titel verder in de Kamer en houdt het CDA nog maar veertien zetels over. CDA'ers vrezen dat Omtzigt ook een eigen partij op richt en dat CDA'ers in het land de partij verlaten om zich bij hem aan te sluiten. Zelf laat Omtzigt zich daar nog niet over uit. De kiem voor de verkiezingsne derlaag is volgens commissievoor zitter Spies gelegd bij de interne lijsttrekkersverkiezing van vorig jaar. Die leidde tot te veel ver deeldheid. Het CDA moet daarom in de toekomst geen lijsttrekkers verkiezingen meer houden, advi seert de commissie. Ondermijning Volgens Spies is het toenmalig lijsttrekker Hugo de Jonge 'onmo gelijk gemaakt' om de leider van de partij te worden. Al direct nadat hij de interne verkiezing nipt ge wonnen had van Kamerlid Pieter Omtzigt, 'weigerde een minder heid zich neer te leggen bij de keuze van een meerderheid'. Spies: ,,Je zou zelfs kunnen spre ken van ondermijning.'' Daarmee doelt de commissie onder andere op Omtzigt, die zei dat de verkiezingen niet eerlijk waren verlopen. Zo zou zijn vrouw de boodschap hebben ont vangen 'Bedankt voor uw stem op Hugo de Jonge', terwijl ze op Omt- zigt had gestemd. De commissie blijft erbij dat de verkiezingen wél eerlijk verliepen. In totaal hebben negen leden geklaagd bij het par tijbureau, omdat zij een verkeerde stembevestiging kregen. Maar de druk op De Jonge kwam volgens Spies 'niet van een of twee personen'. Uiteindelijk legde hij zijn lijsttrekkerschap neer omdat hij 'door sommigen niet geaccep teerd werd, de peilingen tegenvie len en de fondsenwerving achter bleef, schrijft de evaluatiecom missie. Volgens Spies waren het niet alleen sponsoren die druk uit oefenden. Vervolgens werd CDA-minister Hoekstra tot nieuwe lijsttrekker gekroond. Volgens de commissie is er geen bewijs dat daarmee een belofte aan Omtzigt zou zijn ge broken. Die zei dat hem was toe gezegd dat hij lijsttrekker zou wor den bij een vertrek van De Jonge, maar volgens de commissie is dat 'het ene woord tegen het andere'. Volgens Spies voerde 'wantrou wen de boventoon'. Door alle on enigheid kwam ook de verkie zingscampagne niet uit de verf. Het ontbrak aan regie en iedereen leek voor zichzelf bezig. Beschuldigingen Of het rapport en het vertrek van het partijbestuur genoeg zijn om de kampen in het CDA weer te verbinden, is de vraag. Wel weer spreekt het rapport enkele be schuldigingen die Omtzigt deed in een uitgelekte notitie aan de commissie-Spies. Zo zou het ver kiezingsprogramma van het CDA zijn aangepast onder druk van in vloedrijke zakenmensen die de verkiezingscampagne sponsorden. Ook gaf Omtzigt er voorbeelden van dat hij door partijgenoten was beschimpt. Zo zou iemand Hitler- snorretjes hebben getekend op verkiezingsposters met Omtzigts beeltenis. De commissie stelt dat het 'on juist' is dat donaties effect hebben gehad op CDA-standpunten. Omtzigt noemde het onder an dere 'verdacht' dat het CDA ineens pleitte voor een betere regeling voor bedrijfsopvolging van fami- Als er al sorry gezegd zou moeten worden tegen Pieter, dan moet hij dat ook doen liebedrijven. Maar volgens de commissie had de CDA-fractie in de Tweede Kamer dat al in de zo mer van 2020 bepleit. Volgens in terim-partijvoorzitter Marnix van Rij klopt ook het verhaal over de Hitlersnorretjes niet. ,,Het is ge woon niet juist.'' Wel is een mede werker van de Tweede Kamerfrac tie berispt, omdat hij Omtzigt in apps had uitgemaakt voor 'tering- hond'. Van Rij roept de partij op als een man achter Hoekstra als leider te gaan staan. De kans dat Omtzigt nog terugkeert bij het CDA is klein. Volgens Spies zou het goed zijn als mensen elkaar excuses maakten. ,,Als ik al zou zeggen dat er sorry moet worden gezegd te gen Pieter, dan moet hij dat ook doen tegen anderen.'' werken aan herstel! I maandag 12 juli 2021 Vertrek CDA-bestuur moet boze leden binnenhouden Hans van Soest Den Haag Voorzitter van de evaluatiecommissie Liesbeth Spies en interim-partijvoorzitter Marnix van Rij bij de presentatie van het rapport. fotos anp - Liesbeth Spies, commissievoorzitter In het evaluatierapport wordt het verlies van het CDA geweten aan 'interne strijd en gebrek aan onderling vertrouwen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13