Volt doet mee aan gemeenteraadsverkiezingen 12 NIEUWS Chaotische situatie na de moord op president Moïse Interim-premier Claude Joseph be vestigt dat zijn land militaire steun heeft gevraagd om de infrastruc tuur te beschermen, de orde te her stellen en het land voor te bereiden op nieuwe verkiezingen. Het land kampt met armoede, politieke in stabiliteit en gewelddadige bendes. ,,We hebben absoluut hulp nodig en we hebben onze internationale partners om hulp gevraagd'', zei Joseph tegen persbureau AP. Mathias Pierre, minister van Ver kiezingen, zegt dat de Haïtiaanse politie 'zwak' is en geen middelen heeft om de orde te herstellen. ,,Wat doen we? Laten we het land in chaos verkeren? Particuliere eigen dommen vernietigen? Mensen ver moorden na de moord op de presi dent? Of voorkomen we dat als re gering?" zegt Pierre. De smeekbede doet denken aan de chaos na de vorige presidents- moord in Haïti ruim een eeuw ge leden. In 1915 lynchte een woe dende menigte president Vilbrun Guillaume, nadat ze hem uit de Franse ambassade hadden ge sleept. Als reactie stuurde de Ame rikaanse president Woodrow Wil son mariniers naar Haïti om anar chie te voorkomen. De Ameri kaanse militaire bezetting duurde bijna twee decennia. De regering van Joe Biden is nu niet van plan troepen te sturen. Wel worden FBI- agenten naar Haïti gevlogen om het moordonderzoek te ondersteunen. President Moïse werd woensdag avond in zijn woning doodgescho ten. Carl Henri Destin, een lokale onderzoeksrechter, vertelt tegen nieuwszender CNN wat hij in de woning aantrof. ,,De deuren waren doorzeefd met kogels, het glas was gebroken, de deuren waren ingesla gen, zelfs de sloten waren vernield en lagen op de grond." Op de trap zaten bloedvlekken, in de slaapkamer lag Moïse. ,,Hij droeg een wit overhemd en een spijker- broek'', aldus Destin. ,,Zijn over hemd was gescheurd en zat vol met bloed. Ik zag twaalf schotwonden." Hoe het precies gegaan is en wat het motief van de daders is, blijft onduidelijk. Volgens de politie zijn er 28 verdachten: 26 Colombiaanse huursoldaten en twee Haïtiaanse Amerikanen. Twintig verdachten zitten vast, drie zijn doodgescho ten. De anderen zijn voortvluchtig. Droom Presidentsvrouw Marine Moïse, die gewond raakte, heeft in een opge nomen verklaring vanuit het zie kenhuis in Miami gereageerd. Ze denkt dat haar man is vermoord om politieke redenen. Hij investeerde in de aanleg van wegen, elektrici- teits- en drinkwatervoorzieningen, en wilde een referendum en verkie zingen organiseren. ,,De huurlingen die de president hebben vermoord, zitten momen teel achter de tralies, maar andere huurlingen willen zijn droom, zijn visie, zijn ideologie om zeep hel pen'', aldus de weduwe in de op name, die ze via Twitter ver spreidde. Dat er geen beelden zijn van de aanval of het afvoeren van een stof felijk overschot van Moïse is voer voor complottheorieën. Het is de vraag hoe de daders door de bevei liging zijn gekomen. Geen enkele bewaker raakte gewond. Justitie wil de veiligheidsdienst van de presi dent ondervragen. Ondertussen vechten politici om de macht. Sommigen willen af van interim-premier Joseph, die met steun van de politie en het leger de leiding van het land overnam. De chaos is voor veel burgers reden het land te willen verlaten. Honderden Haïtianen verzamelden zich voor de Amerikaanse ambassade in hoofdstad Port-au-Prince. Vrou wen met baby's en jonge mannen zwaaiden met hun paspoorten en identiteitskaarten en smeekten om een visum voor de VS. Dat zei fractieleider Laurens Das sen zaterdag op het partijcongres van Volt. ,,We begonnen Euro pees, braken nationaal door, en gaan straks ook lokaal aan de slag." Hij waarschuwde de inmiddels 11.000 leden wel dat zijn partij 'niet overal mee kan doen'. ,,We zijn een partij in opbouw, en we zullen dus ook keuzes moeten maken: soms moeten we minder snel gaan, om verder te komen." Volt is een Europese partij, die in 2019 met één zetel in het Europees parlement kwam. Nu probeert de partij in nationale parlementen en lokaal voet aan de grond te krijgen. ,,De uitdagingen die we hier heb ben, delen we met andere Europe anen. Laten we van hen leren en de beste oplossingen naar de Neder landse gemeenten halen." Dassen zei in september ook met partijleden te willen afreizen naar Duitsland, waar dan de Bondsdag verkiezingen worden gehouden waaraan Volt ook meedoet. ,,Als dat mogelijk en verstandig is gezien de coronasituatie, zullen ook wij naar Duitsland afreizen om mee te hel pen met de campagne." Hij vroeg de kijkers van de livestream - een kleine tweehonderd waren tijdens zijn speech ingeschakeld - om 'mee t Partij gaat keuzes maken en komt niet in elke gemeente op het stembiljet te helpen'. ,,Spreek met je Duitse vrienden over Volt, en wellicht kun je ook mee op campagne." Dassen zei 'blij' te zijn met de 'harde woorden' van premier Mark Rutte in de richting van Hongarije. In dat land werd een omstreden anti-homopropagandawet aange nomen, waarna Rutte zijn ambtge noot Viktor Ortón toebeet dat hij de Europese Unie beter kan verla ten. ,,Maar we moeten de Hongaren niet in de steek laten", zei de Volt- leider. Liever voert hij de 'economi sche druk' op Hongarije op. ,,De Europese Commissie heeft de mid delen, die moeten we inzetten." Op het congres werd ook gespro ken over het huishoudelijk regle ment van de partij. Zo konden le den in een raadgevende stemming aangeven of zij vinden dat gekozen politici van een andere partij mo gen overstappen naar Volt of dat zij daarvoor eerst hun zetel moeten te ruggeven aan de partij waarvoor zij in eerste instantie werden gekozen. Dat zou actueel kunnen worden omdat Kamerlid Liane den Haan, die bij 50Plus vertrok, maar haar ze tel hield, zich mogelijk bij een an dere partij wil aansluiten. Ook werd er gesproken over de criteria voor dubbellidmaatschap van partijleden. Zo zijn er binnen Volt mensen die ook lid zijn van een andere partij of actief zijn voor een lokale partij. De partij vindt dat in principe prima, zo lang de kern waarden maar overeenkomen met die van Volt. ,,We willen niet geïn filtreerd worden door mensen met ideeën die haaks staan op de onze", aldus Volt-bestuurslid Jason Halb- gewachs. De uitslag van de Volt- stemming wordt begin volgende week bekend. maandag 12 juli 2021 GO De chaos is compleet in Haïti. Na de de moord op president Jovenel Moïse zit het land zon der leider. In dat machtsvacuüm ruziën politici en proberen bur gers te vluchten. De interim regering smeekt de Verenigde Staten en Verenigde Naties om militairen te sturen. Tonny van der Mee Rotterdam/Port-au-Prince Haïtianen smeken om leger VS en een visum M Vernielingen in Port-au- Prince. Haïtianen proberen in de hoofdstad een visum te krijgen voor de VS. i'^rTrijHBSS >vt*jp tiaST? FOTO'S AFP Volt gaat op een aantal plekken meedoen met de gemeente raadsverkiezingen van 2022. Later dit jaar kiest de nieuwe partij, die in maart met drie ze tels in de Tweede Kamer kwam, de gemeenten waar zij op het stembiljet willen staan. Hanneke Keultjes Den Haag De verdachten worden aan de pers getoond, samen met de vermeende moordwapens. Inzet: Jovenel en Marine Moïse in 2018. foto s ap afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12