Afrika gaat zijn vaccins produceren in Senegal EUWS 11 Litouwen krijgt meer grenshulp Deze winter komen er in Nederland een miljoen bomen bij, als het aan milieugroepen en vrijwilligers ligt. Zij gaan boompjes en struiken rooien die staan te zieltogen in bossen en parken. Op een andere plek krijgen die de kans om wel te floreren. De fabriek helpt Afrika minder af hankelijk te worden van de import van vaccindoses. Die afhankelijk heid bedraagt momenteel 99 pro cent. Dat zeiden het Institut Pas teur in de Senegalese hoofdstad Da kar, dat de fabriek gaat runnen, en Europese ontwikkelingspartners bij de lancering van de plannen. De afhankelijkheid van externe pro ductie is kostbaar gebleken tijdens de pandemie. Slechts iets meer dan 1 procent van de bevolking op het Afrikaanse continent is volledig in geënt en veel Afrikaanse landen zien nu nieuwe besmettingspieken. Europese landen en instellingen, waaronder de Europese Commis sie, de Europese Investeringsbank, Afhankelijkheid van externe productie is kostbaar gebleken tijdens de pandemie Frankrijk en Duitsland zegden in Dakar 6,75 miljoen euro toe aan subsidies voor de bouw van de vac- cinfabriek. De investering komt bo venop eerdere toezeggingen van Duitsland en Frankrijk. Ze maakt deel uit van een initiatief van 1 mil jard euro dat de Europese Commis sie in mei aankondigde om de toe gang tot vaccins en andere medicij nen in Afrika te versterken. ,,Met de overeenkomst van van daag helpt Team Europe Senegal een belangrijke stap dichter bij de productie van eigen vaccins en be scherming van Afrikanen tegen Covid-19 en andere ziekten", ver klaarde Europese Commissie-voor zitter Ursula von der Leyen. BRUSSEL De Europese grenswacht Frontex schroeft de hulp aan Litouwen op bij de bewaking van de grens met Belarus. Nu patrouilleren al een tiental agenten en wa gens namens Frontex. Volgende week wordt die in zet verdubbeld, laat de orga nisatie weten. Litouwen heeft eerder deze week bekendge maakt een barrière neer te zetten bij de grens met Bela rus. Ook gaat het leger daar pa trouilleren om illegale migra tie vanuit het buurland tegen te gaan. tal 'bomenhubs' waar zij de oogst sorteer den. Zo werden vanaf het biologische akker bouwbedrijf van Dries Blind (30) in het Gelderse Terwolde tienduizenden boom pjes verspreid. Een enorme klus. ,,Een compagnon kreeg 190.000 perenbomen aangeboden van een teler, die ze niet ver kocht kreeg vanwege corona. Daarvan heb ben we er 60.000 hierheen gehaald. Die moesten tot het plantseizoen worden in gekuild. Gelukkig kreeg ik veel hulp van vrijwilligers." Als hij nu door de omgeving rijdt, ziet hij overal perenbomen staan. „Hier in het buitengebied, maar ook in de binnenstad van Deventer, in bakken bij mensen voor de deur. De gemeente Voorst heeft peren bomen geplant in nieuwbouwwijken. We hebben Terwolde en omstreken behoorlijk vergroend." Voor op zijn eigen akkers hield hij aan het eerste plantseizoen ook een mooie ver zameling boompjes en struiken over. „Vlierbessen, eiken, wilgen, esdoorns, sleedoorns", somt hij op. „Dat is belangrijk voor de biodiversiteit, maar ook om scha duw te creëren voor mijn gewassen. Bijna alle boompjes zijn aangeslagen, heel mooi." Rotterdam iy8r\tfe Het idee is zo simpel dat j e j e afvraagt waarom het niet eerder is bedacht. In de strijd tegen klimaat verandering zijn bomen belangrijker dan ooit, omdat ze C02 uit de lucht halen. Niet voor niets wil Europa 3 miljard extra bo men aanplanten. Maar waar haal je die vandaan? Uit natuurgebieden en parken waar ze spontaan zijn gaan groeien en in de weg staan, is het idee van Meer Bomen Nu, een initiatief van klimaatstichting Urgenda, kringloopboerenorganisatie Caring Far mers en MeerGroen. „Bomen planten hoeft zo helemaal niet duur te zijn", zegt Hanneke van Ormondt van Urgenda. „Elke boom produceert jaarlijks tientallen tot duizenden zaailingen die nooit uitgroeien tot boom - ze overleven niet door te weinig licht of de bosmaaier gaat er overheen. Op een nieuwe plek geven we ze een tweede kans." Voorbeeld voor Europa Eurocommissaris Frans Timmermans (Klimaat) ziet de aanpak van Meer Bomen Nu als een schoolvoorbeeld voor de rest van Europa. Om er aandacht voor te vra gen, plant hij later dit jaar in België de eer ste boom van de campagne. „De Europese Commissie wil zorgen dat tot 2030 zeker 3 miljard bomen worden bijgeplant in heel Europa, om de biodiversiteit te herstellen en afkoeling te bieden in de heetste maan den", verklaart hij. „Door jonge boompjes en struiken die elders ongewenst zijn een nieuwe plek te geven, heeft Meer Bomen Nu een creatieve, duurzame, en circulaire manier gevonden om te zorgen dat er snel ler meer bomen geplant kunnen worden. Iedereen die wil, krijgt zo bovendien de kans om klimaatambitie om te zetten in echte klimaatactie en zo heel concreet een eigen bijdrage te leveren." Vanaf vandaag zijn de gratis bo men te bestellen en kunnen oogst- locaties bij Meer Bomen Nu wor- S-3 den aangemeld. Boer Blind heeft iKfc al een goede plek op het oog: het 52 hectare tellende landgoed Roggebotstaete in Dronten. „Dat is vroeger een boomkwe- ||jHw kerij geweest. Er groeit werke- jê lijk van alles, een ontzettend divers aanbod. Daar kunnen we dagen gaan oogsten." Corona Afgelopen jaar zijn op die manier voor het eerst een half miljoen bomen en struiken geplant. Het doel was ook toen een mil joen, maar corona gooide roet in het eten. „De vraag naar bomen was het pro bleem niet, maar we konden niet met grote groepen vrijwilligers bij elkaar A komen", verklaart Van Ormondt In kleine groepjes togen in totaal toch nog meer dan tweeduizend vrijwil- w ligers de natuur in om onder leiding Vj van een boswachter, ecoloog of groenbeheerder jonge zaailingen te oogsten. In elke provincie kwam een aan- maandag 12 juli 2021 GO Senegal gaat een fabriek voor coronavaccins bouwen om Afri kaanse landen makkelijker en sneller te voorzien van entstof fen. De bouw van de vaccinfa- briek, die tegen eind volgend jaar 25 miljoen doses per maand zou moeten produceren, begint naar verwachting later dit jaar. Tonny van der Mee Rotterdam/Dakar ikkerbouwer Dries Blind: „Bijn: ille boompjes zijn aangeslagen Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11