II Rijk grijpt sneller in bij onbewaakte overgangen II 3 dagen Limburg 9 'Weg in eigen land is óók leuk' 'Dit overkomt mij niet, dacht ik' 'Weekend weg heb ik gemist' We kunnen geen avondjes meer stappen. Dat is een besmetting ook niet waard begin juni nog twee mensen bij een aanrijding met een auto en een trein op de onbewaakte spoorover- gang in het Friese dorp Boazum op het traject tussen Leeuwarden en Sneek. En op zondagmiddag 7 maart werd in het Twentse Zende ren een bezorger geschept door een langsrazende goederentrein. Landbouwverkeer ProRail en NS pleitten al jaren voor meer bevoegdheden voor het Rijk om gevaarlijke overwegen aan te pakken. Medio maart maakte NS nog bekend 137 onbewaakte over wegen versneld aan te pakken om dat er vaak zwaar landbouwverkeer passeert en de overgangen daarmee nog gevaarlijker zijn dan al bekend. Levensgevaarlijke kruispunten voor iedereen die er gebruik van maakt Ook krijgen treinen aan de voor kant een opvallendere verf, zodat ze beter zichtbaar zijn voor andere weggebruikers. NS maakte de maatregelen bekend tijdens de pre sentatie van een uitvoerig onder zoeksrapport naar aanleiding van het zware ongeval bij de onbe waakte overgang in het Drentse Hooghalen vorig jaar. Een NS-sprinter van Zwolle naar Assen botste toen met circa 130 ki lometer per uur op een kiepwagen met 15 ton zand. De bestuurder had de trein mede door het slechte weer niet opgemerkt en stond nog deels op de onbewaakte overweg. De 58- jarige machinist kwam daarbij om het leven. Nu is het nog zo dat alleen gemeen ten kunnen besluiten een onbe waakte overweg dicht te gooien. Vaak moet er eerst overeenstem ming zijn met een grondeigenaar. In 2018 adviseerde de Onderzoeks raad voor Veiligheid om het Rijk meer macht te geven. Dat gaat nu gebeuren, zo heeft het kabinet gis teren besloten. Vanaf volgend jaar kan de minis ter of staatssecretaris van Infra structuur besluiten dat een over weg moet worden beveiligd of dat deze dicht moet. Ook kan de be windspersoon bepalen dat een ge meente moet meebetalen aan het veilig maken of opheffen van de overweg. Daarvoor wordt de spoor wegwet veranderd. Staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastructuur) be kende gisteren dat ze onbewaakte overwegen 'niet meer van deze tij d' vindt. ,,Het zijn levensgevaarlijke kruispunten voor iedereen die er gebruik van maakt. Daarom wil ik van de onbewaakte overgangen af. Hiervoor heeft de regering in deze kabinetsperiode al 194 miljoen euro beschikbaar gesteld. Door nu ook de spoorwegwet aan te passen, hoop ik dat we nog sneller alle on bewaakte overwegen kunnen slui ten of beveiligen.'' De maatregel volgt na een reeks van ongevallen de afgelopen jaren, ook zeer recent nog. Zo overleden GUUS SEPP Incl. diner 3 dgn Antwerpen 3 dgn Brabant diner vnvw.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cre corona Check App - Brechtje - Van Veldhoven (Infrastructuur) Den Haag Het kabinet wil sneller ingrijpen bij gevaarlijke onbewaakte spoorwegovergangen. Daarom krijgt het Rijk de bevoegdheid onbewaakte overgangen te slui ten als gemeenten en grondei genaren het niet eens worden over sluiting. Peter Winterman zaterdag 10 juli 2021 Brechtje (21) uit Delft, derde jaars student Industrieel Ont werpen, vond het afgelopen jaar 'echt wel zwaar'. „Vooral in vergelijking met mijn allereerste jaar in Delft. Toen was ik nog veel op de faculteit, werd ik lid van een roeivereniging, had veel borrels en feestjes. Al die dingen vielen natuurlijk stil. Ik ben de lockdown best wel doorgeko men, hoor: ik werkte online met medestudenten aan projecten, of ging met vriendinnen tegelijk samen online films kijken. Maar dat spontane; dat miste ik. Ge woon doen waar je zin in hebt, zonder alles te plannen.'' Brechtje (in het rood op de foto) vindt het heel fijn dat ze even op vakantie is. ,,En ja, dat is dan wel in Nederland, maar dat is óók leuk. Lekker met Emma en Luca, mijn VVV'tjes, vriendinnetjes van vroeger, op pad in Zeeland. Ik denk dat we door de nieuwe maatregelen de komende weken geen avondjes meer kunnen stappen. Dat is een besmetting ook niet waard trouwens. Wij gaan lekker fietsen en zeilen.'' Sepp (23) uit Genemuiden werkt fulltime in een tapijtfa- briek. ,,Wat ik het meest gemist heb, is het gevoel dat je kunt gaan en staan waar je wilt. Vóór corona ging ik vaak met vrienden weekendjes weg. Naar voetbal wedstrijden in Duitsland of En geland bijvoorbeeld. Ik hoop echt dat dit in de toekomst alle maal weer kan, maar dat gevoel van vrijheid heb ik nu nog niet. We hebben onze vakan tieplannen steeds moe ten verande ren omdat er zoveel ondui delijk was." Eigenlijk zou Sepp met drie vrienden een roadtrip doen in de VS. „Toen wilden we naar Mal- lorca, maar daar zijn weer veel besmettingen. En nu lopen de coronagevallen in eigen land ook nog op. Dus we hebben onze va kantieplannen in de ijskast gezet. We zien last minute wel waar we heen gaan. Desnoods in eigen land - Noordwijk bijvoorbeeld." Guus (19) uit Helmond, stu dent journalistiek, zag de bui al hangen 'van wege alle contactmo menten' die hij recent had. „Zondag was ik met m'n hockeyclub op team uitje, dinsdag had ik een borrel met studiegeno ten. En toen bleek ik woensdagavond posi tief, ondanks m'n coro- naprik. Superzuur dat ik nu niet naar Spanje kan. Wij hebben een huisje daar en mijn ouders zijn er al. Nu zit ik thuis alleen in quarantaine, want ik ben enig kind. Heel onhandig: want tegen de tijd dat ik naar Spanje zou kunnen reizen, moeten mijn ouders weer terug.'' Gelukkig heeft Guus nog een tweede vakantie gepland in au gustus. ,,Want ik dacht: mocht ik deze zomer besmet raken, heb ik in ieder geval één buitenland reisje dat wel kan doorgaan. Maar het blijft vervelend. Er zijn vrienden besmet geraakt die, in tegenstelling tot mijzelf, zich niet goed voelen. Dat vind ik taai.'' Voor maar: Weert, ook wel 'De poort van Limburg' en 'De vlaaienstad van NL' genoemd. 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Hotel Weert (7,8) r O 1 keer een 3-gangen diner en gratis gebruik wifi Tip! fietsroute 'Rondje Weert en IJzeren Man' (53 km) Aankomsten t/m oktober en betaal bij aankomst! 3* Century Hotel Antwerpen (7,6) 4* Fletcher Wellness-Holel Trivium (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Midden in het centrum lx een 3-gangen diner OA Aankomsten t/m dec. 3#»™ Tip! Uitstapje naar Breda OT»™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosfen en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9