Vera Alida Bergkamp beste met me voorheeft. Ja, ze is hartstikke trots. Toen ik Kamer voorzitter werd kreeg ze veel warme, enthousiaste reacties.' Het Kamervoorzitterschap bestaat uit meer dan het leiden van de ver gadering in de plenaire zaal. Berg kamp voert een ambtelijke organi satie aan van zeshonderd mensen en is medeverantwoordelijk voor het welzijn van de Tweede Kamer leden. Nooit eerder had het parle ment een voorzitter die is opgeleid in het personeelswerk. Ook denkt Bergkamp mee over de versterking van de positie van het parlement en heeft ze tal van representatieve taken. Daarnaast informeert ze als procesbegeleider van de kabinets formatie het staatshoofd. Glim lachend: 'Als ik zeg dat ik naar de koning ga, is mijn dochtertje onder de indruk.' 'Een aantal dierbaren zei: Vera, is dat niet iets voor jou? Ik dacht nee, ik ben gelukkig met mijn leven. Toch dacht ik op een gegeven moment: even naar het profiel kijken. Daar paste ik heel goed in. Ik heb het besproken met mijn moeder en mijn vrouw. Die zeiden ook: dat zou best een match met jou kunnen zijn. Toen heb ik er nog een keer over nagedacht en kwam ik tot de conclusie: dit is echt een kans. Ik hou van de Kamer, ik hou van uitdagingen, ik heb bestuurskunde gedaan - dat is in dit verband ook niet onhan dig. In combinatie met uitgebreide bestuur lijke ervaring en personeelswerk. Ik heb mijn politieke achtergrond, er is het momentum: we gaan verhuizen, de positie van de Tweede Kamer moet versterkt. Toen heb ik de knoop doorgehakt.' Bergkamp heeft geen tweede ronde nodig, haar twee andere tegenstanders hebben in één klap het nakijken. Op het moment dat ze zich realiseert dat ze het is geworden, slaat ze haar ogen omhoog. 'Op het moment van mijn verkiezing tot Kamervoorzitter keek ik naar boven. Toen dacht ik aan mijn vader.' Wat dacht u? Bergkamp valt stil. Moet slikken, heeft het even moeilijk. Ze knikt. 'Mijn vader is 86 geworden. Ik mis hem nog iedere dag. Zijn oprechtheid, zijn scherpe politieke analyses, maar ook de lieve opa die hij was voor onze kinderen.' Bergkamp gelooft graag in het goede van de mens, het glas is halfvol. Ze kreeg in het begin van haar Kamerlidmaatschap soms van fractie genoten te horen dat ze te goed van vertrouwen was. 'Het is wel goed erop beducht te zijn dat niet iedereen te goeder trouw is. Dat is wat anders dan je te laten verleiden daarin mee te gaan en erin ondergedom peld te worden. Ik ben empathisch sensitief, niet naïef. Het leven wordt er wel leuker op als je het ziet, maar er niet aan meedoet. Uiteindelijk heb ik mijn eigen morele kompas. Ik zie ook veel mooie dingen tussen mensen gebeuren. Als Kamervoorzitter kun je daar een rol in spelen. Dat zit in mijn aard. Dat is het optimistische.' 'Ik denk dat het niet zo verkeerd is goed na te denken en niet impulsief te reageren. Madeleine heeft van mij geleerd dat een pri maire reactie misschien niet altijd handig is, ik van haar dat ik soms directer kan zijn.' 'Daar kijk ik naar. Ik wil onderzoe ken of er behoefte is bij regionale Kamerleden die doordeweeks niet thuis zijn, dat ze in Den Haag terecht kunnen bij een huisarts, een psycholoog of bedrijfsmaat schappelijk werk. Ik merk dat het voor Kamerleden een uitkomst kan zijn. Een beter voorspelbare Kameragenda is ook belangrijk. En kunnen we weer normale recessen krijgen, waarin mensen ook op vakantie kunnen gaan? Dat kan veel rust brengen.' 'Ik wil de dingen graag goed doen. Als er iets is wat je moeilijk kunt controleren, dan is dat menselijk gedrag en interactie. Het betekent dat ik kilometers moet maken, mezelf de tijd moet geven. Het is een kunst als voorzitter te leren meer los te laten.' 16 Nog even terug naar uw verkiezing. U moest het opnemen tegen Kha- dija Arib, die door de buitenwacht zeer wordt gewaardeerd. Dacht u: had hij dat maar mogen meemaken? Kunt u wel voorzitter zijn in de slangenkuil van de Tweede Kamer? In 2012 werd Vera Bergkamp (Amsterdam, 1 juni 1971) Tweede Kamerlid voor D66. Twee jaar later werd ze verkozen tot meest effectieve parlementariër. Dit jaar volgde ze Khadija Arib op als Kamervoorzitter. Bergkamp studeerde bestuurskunde en politicologie. Ze was direc teur HR bij de Sociale Verzekeringsbank en streed als voorzitter van het COC succesvol voor seksuele voorlich ting op scholen. Als Kamerlid maakte ze deel uit van de parlementaire enquêtecommissie Fyra. Ze regelde een verbod op de weigerambtenaar en kreeg een Kamermeer derheid voor de regulering van hennepteelt. Ook bereikte ze dat ouders levenloos geboren kinderen kunnen laten registreren. Ze woont in Amsterdam met haar vrouw en hun twee dochters. U bent bedachtzaam. Volgens uw goede vriendin en ex-politica Madeleine van Toorenburg wordt u pas de volgende dag boos. Is dat niet lastig voor een Kamer voorzitter? Tweede Kamerleden raken om de haverklap overspannen, soms valt er een minister om. Wat kunt u daaraan doen? U bent een control freak, de Tweede Kamer is een lastig te temmen veelkoppig monster. Is dat niet moeilijk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96